Güncel

Turizmin Küresel Barışı zenginleştirmesini diliyorum

Turizmin Küresel Barışı zenginleştirmesini diliyorum

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik; “Turizmden edinilen yerel sosyo-ekonomik refahın küresel barışı zenginleştirmesi dileğiyle tüm paydaşlarımızın ‘27 Eylül Dünya Turizm Günü’nü kutluyorum“ dedi.

27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik şu açıklamada buundu:

“Kültürler arasındaki iletişim ve etkileşime katkılarıyla aktif bir diplomasi unsuru olan turizm, bilindiği üzere ekonomik ve sosyal hayat için vazgeçilmez bir etkendir.

Uluslararası toplumun bilinçlenmesi adına, Dünya Turizm Örgütü tarafından her sene farklı bir temaya dikkat çekilerek kutlanılan Dünya Turizm Günü, 2014 yılında turizmin binlerce yüzünden çok önemli biri olan topluma dayalı turizmi öne çıkarmaktadır.

Küresel-bölgesel barış ve istikrarın temel etkenlerinden ve yerel sosyo-ekonomik gelişimin en büyük destekleyicilerinden biri olan turizm, bir bölgenin kendi ürünleri, kültürü ve insan gücü ile kendini ifade etmesine ve bundan yine kendi yararına kazanç sağlamasına imkan vermektedir.

Böylelikle turizm de sadece bir bölgenin gelir kaynağı olmaktan çıkıp ulusal ve sosyal refah dengesinin sağlanmasında önemli bir araç olarak yer almaktadır. Yerelden ulusala büyüyerek çoğalan bu iyileştirme ve geliştirme etkisi, yerel kaynakların tüketilmesi yerine desteklenerek artırılmasını da sağlamaktadır.

Türkiye topluma dayalı turizmin güzel örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye Turizm Stratejisi 2023 kapsamında da hedefimiz bu örnekleri artırarak Türkiye geneline yaymak ve turizmden ülkemizin kazandığı yararı ülke sathında olgunlaştırmaktır.

Turizm sayesinde edinilen yerel sosyo-ekonomik refahın küresel barışı zenginleştirmesi dileğiyle tüm paydaşlarımızın ‘27 Eylül Dünya Turizm Günü’nü kutluyorum.”

 

2014-09-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL