Güncel

Ayvalık Zeytin Hasat Günleri uluslararası boyut kazandı

Ayvalık Zeytin Hasat Günleri uluslararası boyut kazandı

31 Ekim-2 Kasım tarihlerinde 10.ncusu düzenlenecek olan Ayvalık Zeytin Hasat Günleri için geri sayım başladı. Zeytinyağı, Hayat bağı sloganı ile Ayvalık dünyaya açılıyor..

Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Ziraat Odası’nın işbirliğiyle gerçekleştirilen Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’nin bu yıl 10.’su düzenleniyor. Bu yılki şenliğin özel bir anlamı var. Şenlik ilk kez uluslararası bir nitelik kazanıyor.

10. kez düzenlenen Hasat Günleri’nin bu yılki sloganı, zeytinyağının “insan sağlığına önemli katkısı” na dikkat çekmek ve bu yolla ülkemizdeki zeytinyağı tüketimini artırmak amacıyla, “Zeytinyağı, Hayat Bağı” olarak belirlendi.

Bu arada, geçmiş yıllarda kullanılan ve hafızalardaki yerini koruyan “Zeytin Altından Değerlidir”, “Zeytinimi Seviyorum”, “Ortak İstek, Zeytine Destek”, “Zeytinyağı: Türkiye’nin Milli Yağı” gibi sloganlar da unutulmadı.

Artık gelenekselleşen Zeytin Hasat Günleri’nin önemli hedefleri var. Birincisi, Ayvalık zeytin ve zeytinyağının dünyaca ünlü kalitesine dikkat çekerek zeytinyağımıza yeni pazarlar kazandırmak ve ülkemizdeki zeytinyağı tüketimini artırmak…

Hasat Günleri için Ayvalık’a her yıl çok sayıda konuk geliyor
Zeytinyağı Pazarı bu konuda gerçekten önemli bir işlev kazanmış durumda… Özellikle yeni hasat yağların satışa sunulduğu bu Pazar hiç kuşkusuz, dünyaca ünlü Ayvalık zeytinyağının adını çok daha geniş bir alana yayarak bilinirliğini ve dolayısıyla pazar payının artmasını da beraberinde getiriyor.

Hasat Günleri’nin ikinci hedefi, bir “Doğa, tarih, mimari ve lezzet kenti” olarak kendine özgü güzellikler barındıran Ayvalık’a, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da dikkatini çekerek, kentteki turizm canlılığını daha da artırmak…

Ayvalık, şenlik havasında geçen Hasat Günleri boyunca hemen her yıl çok sayıda konuk ağırlıyor. Sektörden yerli ve yabancı isimler, Ayvalık’ın ulusal ve yerel markaları, usta gazeteciler, deneyimli televizyoncular, zeytinyağına ilgi duyan yazarlar, gurmeler, sanatçılar, paylaşımları ve katkılarıyla şenliğe önemli katkı sağlıyor.

Bu yıl uluslararası bir perspektif kazanan Zeytin Hasat Günleri’nin programı da, bundan önceki dokuz şenlikte olduğu gibi halkın daha yoğun katılımı hedeflenerek hazırlandı. Bir başka deyişle herkesin kucaklanması amaçlandı.

Bu yılın küçük konukları Somalı çocuklar
Hasat Günleri, 31 Ekim 2014 Cuma günü saat 10.30’da, Ayvalık Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki Belediye otobüsleri duraklarından start alacak olan “Zeytine Minnet” Yürüyüşü ile başlayacak. Yürüyüşün hemen ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Ayvalık Zeytinyağı Pazarı açılacak.
Aynı gün, artık Hasat Günleri’nin simgelerinden biri haline gelen balık-ekmek ikramı yapılacak.

Geçen yıllarda Siirtli ve Erzurumlu öğrencilerin ağırlandığı Şenlik’te bu kez babalarını maden faciasında yitirmiş olan Somalı çocuklar misafir edilecek. Somalı küçük konuklarımız Ayvalık’ta geçirdikleri süre içinde öncelikle Ayvalık’ı ve zeytini/zeytinyağını tanıma imkanı bulacaklar.

Hasat Töreni Murateli köyünde yapılacak
10. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri çerçevesinde düzenlenecek geleneksel Hasat Töreni, bu yıl Murateli köyündeki zeytin bahçesinde, 1 Kasım 2013 Cumartesi günü yapılacak. Törene konukların yanı sıra bütün Ayvalıklılar davetli…

Katılanlara çeşitli ikramların yapılacağı buluşmada zeytin toplama yarışması düzenlenecek ve Ayvalık’ın çeşitli köşelerinden, değişik yaş gruplarındaki çocukların sunacağı dans, drama, resim ağırlıklı “Zeytin Çekirdekleri” gösterisi ve Albatros grubunun konseri izlenecek.

Şenlik programında söyleşilerin yanı sıra, her yıl olduğu gibi zeytinciliğin yaşadığı sorunların tartışıldığı ve çözüm önerilerinin sunulduğu aktiviteler de yer alıyor.
Örneğin, İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde “Zeytinyağı: Hayat Bağı” başlıklı bir panel düzenlenecek. Moderatörlüğünü UZZK Başkanı Ümmühan Tibet’in üstleneceği Panelin konuşmacıları şu isimlerden oluşuyor:

-Neşet Akkoç-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yrd./ICO Bşk.
-Gürkan Renklidağ-Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhr. Brl. Bşk.
-Enrico Lupi-Akdeniz Zeytin Şehirleri Brl. Bşk.
-Soledad Serrano-QV Ekstra International Bşk.

Hasat Günleri’nde, Midillili ve Türk fotoğrafçıların fotoğraf sergisi ve bir de Bez Bebek Sergisi gerçekleştirilecek. Ayrıca profesyonel ve amatör sporcuların birlikte katılacağı bir yürüyüş yarışması düzenlenecek.

10. AYVALIK ZEYTİN HASAT GÜNLERİ PROGRAMI

31 EKİM 2014 CUMA

10:30 Bando eşliğinde “Zeytine Minnet” Yürüyüşü/Başlangıç: Belediye otobüs durakları

11:00 Ayvalık Zeytinyağı Pazarı’nın açılışı/Cumhuriyet Meydanı
Sokak eğlenceleri, Balık-ekmek ikramı, Canlı müzik performansı, Folklor gösterisi

14:30 Sektörel Panel-İspanyol QV Ekstra International’ın, “Kaliteli
Zeytinyağının Üretim Süreci” başlıklı sunumu
Ayvalık Ticaret Odası Toplantı Salonu
17:00 Midillili Fotoğraf sanatçılarının katıldığı “Derin Kökler, Ortak Kökler” Sergisi açılışı/Merkez Taksiyarhis Anıt Müzesi

1 KASIM 2014 CUMARTESİ
10:00 “Zeytinyağı, Hayat Bağı” konulu Panel/Cunda Kültür Merkezi
Moderatör: Ümmühan Tibet-UZZK Başkanı
Konuşmacılar:
Neşet Akkoç-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yrd/ICO Bşk.
Gürkan Renklidağ-Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhr. Brl. Bşk.
Enrico Lupi-Akdeniz Zeytin Şehirleri Brl. Bşk.
Soledad Serrano-QV Ekstra International Bşk.

12:30 Zeytin bahçesinde zeytin hasat gösterisi ve yemek
ikramı/Murateli Köyü
Zeytin toplama yarışması
Ayvalıklı çocukların sunacağı Zeytin Çekirdekleri gösterisi
Albatros konseri

15:00 Ayvalık Zeytinyağı Pazarı ziyareti
16:00 Zeytinyağı Temel Tadım Eğitimi/ATO Duyusal Tadım ve Analiz Laboratuvarı
18:00 Kırlangıç Fabrikası Proje Sunumu/Ayvalık Belediyesi Kırlangıç Fabrikası

2 KASIM 2014 PAZAR
11:30 Cunda Taksiyarhis Müzesi ziyareti

DİĞER ETKİNLİKLER
-Profesyonel ve amatör sporcuların katılacağı Yürüyüş Yarışması
-Bez Bebek Sergisi/Macaron Konağı
-Merkez Taksiyarhis Anıt Müzesi’nin gezilmesi

 

2014-10-02
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL