Güncel

Uludağ Milli Parkı Alan Kılavuzları’ndan şikayet var

Uludağ Milli Parkı Alan Kılavuzları’ndan şikayet var

Esta Travel Genel Müdürü Hüsniye Engin; Uludağ Milli Parkı girişinde Alan Kılavuzları ile yaşadıkları sorunu turizmhaberleri.com’a aktardı. İşte çarpıcı açıklamalar.. NİLGÜN ATAR

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

2006 yılında Çanakkale’de başlatılan Alan Kılavuzluğu uygulaması yurdun çeşitli bölgelerinde devam ediyor. Ekim 2014 tarihinde Uludağ Milli Parkı’nda da yürürlüğe giren Alan Kılavuzları’na ilk şikayet yıllar önce Çanakkale’de olduğu gibi yine seyahat acentalarından geldi.

İstanbul merkezli Esta Travel Seyahat Acentası Genel Müdürü Hüsniye Engin, Alan kılavuzları ile yaşadığı sorunu TURGÖN Platformu’na yazarak şöyle gündeme getirdi.

TURİSTLERİN ÖNÜNDE YAŞANAN TARTIŞMA
Kendilerinin Orman Bakanlığına bağlı Alan Kılavuzu olduklarını söyleyen kişiler Uludağ Milli Parkı’nda gruplarımıza eşlik etmek karşılığında 80TL istemektedirler.
Grup rehberlerimiz kendilerine kokartlarını göstermekte ve Uludağ Milli Parkına sadece lokantada yemek almak üzere girdiklerini belirtmelerine rağmen alan rehberi almadıkları ve 80TL yi ödemedikleri takdirde Milli Parka bir daha gruplarımızı sokmayacaklarını belirtmişlerdir.

Maliyetlerimizi arttıran bu uygulama, ülkemizi ziyarete gelen turistlerin gözü önünde hoş olmayan bir biçimde yapılmaktadır. Şu ana kadar acentemiz tarafından bir ödeme yapılmamıştır, fakat baskılar arttığında programlarımızda bulunan Uludağ Milli Parkında öğle yemeğini iptal edemeyeceğimizden maliyetlerimizde yer almayan bu ödemeyi yapmak zorunda kalacağız.

Seyahat acentesi ya da tur operatörü olmak da bu ülkede ne kadar zor farkında mısınız¿
Saygılar,
Hüsniye Engin
Esta Travel
TüRSAB A-2347

TURİZMHABERLERİ.COM OLARAK GÖRÜŞTÜK.
Esta Travel Genel Müdürü Hüsniye Engin’i aradık ve sorunun detayları hakkında bilgi aldık: Uludağ Milli Parkı’nın bütün turlarında yer aldığını ancak uygulama nedeniyle son 1 aydır bu sorunu yaşadıklarını belirten Engin; ”Turizmci olarak öyle bir noktaya geldik ki; herhangi bir sorunumuzda bir kaç Bakanlıkla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bütün sıkıntıyı elini taşın altına koyan seyahat acentaları çekiyor.” diyor.

TÜRSAB DEVREDE….
Konuyu TÜRSAB Hukuk Bölümüne aktardığını belirten Engin; Türsab Avukatlarının girişimde bulunduklarını, Alan Kılavuzlarına yönelik şikayetleri ilgili Bakanlıklar, Bursa Valiliği’ne yazılı olarak bildirdiklerini söylediğini ifade etti.

Turistlerin gözü önünde yaşanan bu tür olayların hem turizmcileri üzdüğünü hem de turizmi zedelediğine dikkat çeken Engin; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Orman Bakanlığı’nın karşılıklı görüşerek Alan Kılavuzluğunda yaşanan sorunlara çözüm yaratmaları gerektiğini vurguladı.

GEÇMİŞ HABERLERLE ALAN KILAVUZLARI GÜNDEMİMİZ
Sektörel sorunları en fazla günde gündeme taşıyan turizmhaberleri.com; Alan Kılavuzluğu uygulamasına da ilk günlerden itibaren daima geniş yer verdi. 2006 da Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle uygulamaya giren Alan Kılavuzluğu; hem rehberler hem de seyahat acentaları cephesinde sürekli tartışma konusu oldu.

Peki Alan Kılavuzu kimdir¿ Belgesi nasıl alınır¿ Görevleri nelerdir¿Yönetmelikte; ”Milli Parklar kapsamında korunan alan sınırları dahilinde ziyaretçileri doğru ve sağlıklı bilgilendirme hizmeti verenler, alan kılavuzudur” şeklinde tanımlanıyor.

Bakanlık yöre halkından istekli olan kişileri seçiyor. Adaylara 3 hafta eğitim sonrasında sertifikaları verilerek göreve başlatılıyor. Alan Kılavuzluğu uygulamasında amaç; korunan alanlarda sosyal ve ekonomik refahı sağlamak, yöre halkında istihdam yaratmak, bölgeyi iyi tanıtmak ve korumak, çevre temizliği, izinsiz güzergah dışına çıkılmamasını sağlamak vb..

İşte Uludağ Milli Parklar Alan kılavuzları da kapıya gelen seyahat acentalarına 80 TL ücret karşılığında bir kılavuzla içeri girebileceklerini söylüyorlar. Oysa seyahat acentası tur amaçlı değil sadece yemek molası için geldiklerini belirtiyor. Ne olacak şimdi¿..

Şimdi zaman tünelinde biraz geriye gidelim ve Alan Kılavuzluğu hakkında yayınladığımız haberlerden bazılarına yer vererek hafızaları tazeleyelim..
Bakalım o günden bu güne bir değişiklik var mı¿

ALAN KILAVUZLARI KARMAŞASINDA GELİNEN NOKTA!
15 Mayıs 2008

Çanakkale Valiliği, Alan Kılavuzları ücretlerini Bakanlıktan lisanslı seyahat acentalarına ayrı, seyahat acentası olmayanlara ayrı fiyat belirleyince ortaya yasal olmayan bir karmaşa çıktı.

link: www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=10170

Alan Kılavuzları şimdi de Kaçkar Dağlarında!
05 Kasım 2008
Kaçkar Dağları Milli Parkı, bundan böyle, eğitimli alan kılavuzları eşliğinde gezilebilecek.
link: www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=11836

Alan kılavuzları turizm faaliyetinde bulunamaz!
26 Şubat 2009
TUREB Turist Rehberleri Birliği Başkanı Uğur Ayyıldız;Alan Kılavuzlarının turizm tanıtımı ve rehberlik faaliyetlerinde bulunmalarının Kanun ve yönetmeliklere ters düştüğünü söyledi.
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=12707

Çanakkale’de neler oluyor…¿
01 Haziran 2010
Rehber Osman Topçu bugün Çanakkale’de yaşananları anlattı…
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=16176

HERKESİN REHBER OLDUĞU ÜLKE: TÜRKİYE
13 Temmuz 2013
Rehberlik mesleği nereye gidiyor¿..Bir yanda Alan Kılavuzları, Cami rehberleri ve Turizm Elçileri, diğer yanda rehberlik için dirsek çürüten gençler..Tolga Fahri Çakmak.
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=25780

 

2014-10-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL