Güncel

Fransa’dan gelen iptaller turizmcileri endişelendiriyor

Fransa’dan gelen iptaller turizmcileri endişelendiriyor

Samistal Travel’ın sahibi Cevdet Eroğlu; Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’yi seyahat edilecek riskli ülkeler kapsamına alarak uyarıda bulunmasıyla birlikte iptallerin başladığına dikkat çekti. Nilgün Atar/ ÖZEL

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com
Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırında yaşanan savaş, IŞİD terörü, Türkiye turizmini olumsuz etkilerken, gelişmeleri dikkatle takip eden turizmciler çalıştıkları pazarlardan gelen iptaller nedeniyle 2015 sezonunu kurtarmanın yollarını düşünüyorlar. Bir yanda Türkiye’yi güvenliği riskli ilan edip vatandaşlarını uyaran ülkeler, diğer yanda yabancı tur operatörlerinin “durum kötü fiyatları yüzde 10-15 indirin yoksa kimse gelmez” baskıları…(Her krizde olduğu gibi)

100 KİŞİLİK FRANSIZ GRUP İPTAL EDİLDİ…
Fransız Dışişleri Bakanlığının resmi web sitesinde yayınladığı 27 Ekim tarihli Türkiye’ye gitmeyin uyarısı; Fransız pazarı ile çalışan Türk seyahat acentalarını zor durumda bıraktı.
Air France çalışanlarından oluşan 100 kişilik grubun Temmuz- Ağustos rezervasyonlarının iptal edildiğini belirten Niğde merkezli Samistal Travel’ın sahibi Cevdet Eroğlu;“Nisan iptalleri gelmeye başladı. Eğer bu olumsuz algıyı değiştirmeye yönelik Bakanlıklar nezdinde acil önlem alınmazsa, özellikle Fransa pazarı ile yoğun çalışan turizmcileri 2015 sezonunda kötü günler bekleyecek. Şu anda kış sezonu ve kayak turlarında kaybımız var. İptaller sürüyor. Bireysel müşterilerimiz ise tedirgin. Dış basında yapılan açıklamalara ve haberlere bakarak « beklemedeyiz » diyorlar. Türkiye’de turizm sektörü temsilcilerinden ise hiç ses yok” şeklinde konuştu.

1998 yılından beri alternatif turizmde yeni yürüyüş rotaları çıkaran, tur güzergahlarındaki köylerin turizmle tanışmasını sağlayan Samistal Travel aynı zamanda Türkiye’nin tek “sürdürülebilir turizm sertifikalı’’ (ATR Tourism Responsable France )seyahat Acentası.. Fransa pazarı ile çalışıyor yıllardır. Terör bölgesinden çıkarıldığı açıklandığı an itibariyle Hakkari Cilo Dağı’na Fransa’dan kayak grubu getiren ilk ve tek seyahat acentası Samistal Travel ile Fransız pazarı ve ülke turizmine geneline yönelik son gelişmeleri değerlendirdik.

FRANSIZ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI UYARDI…
Türkiye sınırındaki hareketlilik nedeniyle o bölgedeki illere gidilmemesine yönelik duyuru yapan Fransız Dışişleri Bakanlığı; bölgenin güvenlik açısından riskli olduğu ve uzak durulması yönünde vatandaşlarını uyarıyor. Sınır bölgesindeki Suriye Irak çatışması ve terör nedeniyle Türkiye’ye giden Fransızların çok dikkatli olmaları gerektiği vurgulanan uyarıda, kamuya açık yerler ve gösteri alanlarından uzak durulması şiddetle öneriliyor. Web sitesinde ayrıca Türkiye haritasında Gaziantep, Mardin, Batman, Şanlıurfa, Hakkari bölgelerinin kırmızı ve turuncu renklerle riskli alan ilan edildiği görülüyor.
ilgili link: http://www.diplomatie.gouv.fr/fr/conseils-aux-voyageurs/conseils-par-pays/turquie-12316/

SINIRDA YAŞANANLAR TÜRKİYE TURİZMİNİ ETKİLEMEMELİ..
Sınırda yaşananlar yüzünden bütün Türkiye risklidir algısının yaratılmasının son derece yanlış ve yanıltıcı olduğunu belirten Samistal Travel sahibi Cevdet Eroğlu ;”bu sınır bütün Türkiye turizmini olumsuz etkiliyor. Oysa Türkiye geneline bakıldığında hiçbir güvenlik sorunu yoktur. Senelerdir Türkiye’nin doğusu riskli bölgeler arasında gösteriliyor, bu yeni değil. Buna rağmen bizler turist getirmeye, ülkemizi doğusu ve batısını ayırt etmeden tanıtmaya devam ediyoruz. Ancak dış basında yayınlanan haberlerde sınırda olan çatışmalar sanki tüm Türkiye’de yaşanıyor gibi gösteriliyor. Ekim ayından beri dış basında Türkiye algısı ile oynanıyor. Bu da her ülkede olduğu gibi barışla beslenen turizmi olumsuz etkiliyor.” dedi.

YABANCI BASIN GENİŞ YER VERDİ
Liberation Monde gazetesi de 4 Kasım 2014 tarihinde ”Fransız tatilciler için Dünya daralıyor(kısıtlanıyor) başlığı ile güvenliği riskli ülkeleri gündeme getirdi. Türkiye’nin de bulunduğu 40 ülkenin gidilmesi riskli kırmızı listeye alındığını yazan Robin BRAQUET; Dışişleri Bakanlığının uyarısına göre bu kısıtlamanın İslamcı savaş nedeniyle yapıldığı ve savaşla ilgili bu ülkelere gitmeyin uyarısında bulunulduğunu vurguladı.

İŞTE RİSKLİ İLAN EDİLEN 40 ÜLKE
Riskli ülkelerin isimleri şöyle : Indonésie, Malaisie, Philippines, Burundi, Comores, Tanzanie, Ouzbékistan, Afghanistan, Pakistan, Somalie, Yémen, Tunisie, Syrie, Qatar, Oman, Maroc, Liban, Algérie, Iran, Irak, Emirats arabes unis, Egypte, Ethiopie, Djibouti, Kenya, Mali, Soudan, Mauritanie, Barhein, Sénégal, Koweït, Jordanie, Israël, Territoires palestiniens, Turquie, Tchad, Nigéria, Niger, Burkina-Faso, Côte-d’Ivoire, Libye.

Yazıda Fransız İstihbarat Müdürü Didier Le Bret’in; bu barbarca eylemler karşısında sakin olunmasını tavsiye ederken buna rağmen gidebilirsiniz ancak Tunus, Mısır, Cezayir’e dikkat etmelisiniz. Seyahat etmeden önce Dışişleri Bakanlığı web sitesindeki bilgileri kontrol edin” açıklaması yer alıyor.

Yazının tamamını okumak için: http://www.liberation.fr/monde/2014/09/27/pour-les-voyageurs-francais-la-planete-retrecit-un-peu_1109224

RİSKLİ TÜRKİYE ALGISINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN HAREKETE GEÇİLMELİ…
Samistal Travel’in Operasyon Sorumlusu Yasin Dursin ise Türkiye sınırlarında yaşanan bu süreçte yanlış algı ve imajı düzeltmek için acilen harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizerek neler yapılması konusunda şunları söyledi:

”Bunu iki yolu var : Birincisi Fransa’nın üst düzey Bakanlık yetkilileri, gazeteciler, bürokratlar ve turizmcilerden oluşan bir toplantı yapılmasıdır. Türkiye’nin gerçek yüzünü göstermemiz imaj ve lobi çalışmalarına büyük fayda sağlayacaktır.
İkinci olarak Fransız belediye başkanları, bürokrat ve gazetecilerden oluşan bir davetin Türkiye’de gerçekleştirilmesidir. Türkiye’nin çeşitli etkinlik ve gezilerle tanıtılması, sanat ve kültür işbirliğine yönelik anlaşmalar yapılması, ülkemize seyahati engelleyecek bir sorunun olmadığının gösterilmesi gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB, TÜROFED vb turizm stk’ları, belediyeler işbirliğinde yapılacak yerinde bir tanıtım çalışmasının acilen yapılmasını bekliyoruz. Aksi halde 2015 sezonu için bizleri zor günler bekliyor”
dedi.

FRANSIZ PİYANİST NİMA KONSER İÇİN GELİYOR..
Samistal Travel ülkemizi sanat etkinlikleriyle de tanıtmak için harekete geçti. Fransız Piyanist Nima Sarkechik’e sponsor olarak Niğde’ye davet ettiklerini belirten Eroğlu şu açıklamada bulundu: ”1 Aralık 2014 tarihinde Niğde’de verilecek konser ile bölgemizin ve ülkemizin tanıtımına sanatla destek vereceğiz. Geçen yıl da kentimizi onurlandıran Nima yine davetimizi kabul ederek bizleri mutlu etmiştir. Ayrıca bir başka Fransız Piyanist Valentin Carayol davetimize kayıtsız kalmayıp 18 Nisan – 3 Mayıs 2015 tarihlerinde Niğde’ye geleceğini bizlerle paylaştı.” dedi.


 

2014-11-21
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL