Güncel

Türk heyeti Ebru için Unesco Paris Toplantısında

Türk heyeti Ebru için Unesco Paris Toplantısında

Geleneksel Sanatımız “Ebru“ UNESCO toplantısında dünya gündemde.. 162 ülke temsilcisinin katıldığı toplantıda Türkiye’yi Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ ve heyeti temsil ediyor.

turizmhaberleri.com/haber Merkezi

Geleneksel Kağıt süsleme sanatımız Ebru Unesco Yolunda ve Türkiye için heyecanlı bekleyiş başladı. Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komitesi, 24-28 Kasım 2014 tarihlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te dokuzuncu kez toplandı.

162 ülke temsilcilerinin iştirak ettiği UNESCO toplantısına Türkiye adına Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ ve beraberindeki uzman heyeti katıldı. Heyet Türkiye deki Dünya Mirasları Listesine Ebru Sanatımızın ilave edilmesi konusu gündeme gelecek.

EBRU SANATIMIZ DÜNYA GÜNDEMİNDE…
Toplantıda Ebru sanatımız, sözleşmeye taraf ülkelerin temsilcilerine her yönüyle tanıtılacak. Türk heyetinin beraberinde giden Ebru sanatçılarının performans gösterilerine yer verilecek olan toplantıda, üye ülke temsilcilerine de uygulama yapma şansı tanınarak kendilerine özgü bir eser ortaya çıkarma deneyimini yaşatmak amaçlanıyor. Ebru sanatını tarihsel, sanatsal, teknik pek çok açıdan tanıtan bir belgeselin gösterime konacağı komite toplantısında, katılımcılara broşür, afiş, kitap ayraçları hediye edilerek geleneksel Ebru sanatının daha yakından tanınmasına katkıda bulunmak hedefleniyor.

EBRU İLE BİRLİKTE SAYI 12 OLACAK
Bu güne kadar Meddahlık, Mevlevi Sema Törenleri, Aşıklık Geleneği, Karagöz, Nevruz, Geleneksel Sohbet Toplantıları, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, Alevi-Bektaşi Ritüeli: Semah, Tören Keşkeği Geleneği, Mesir Macunu Festivali, Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği olmak üzere 11 unsuru Temsili Listeye kaydettirmeyi başaran Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Ebru dosyasının kaydıyla birlikte bu sayıyı 12’ye yükseltmiş olacak. Ülkemizin zengin kültürel değerlerini temsil eden unsurların UNESCO tarafından koruma altına alınması, bu unsurlarımızın ülke sınırlarını aşıp dünya mirası olarak tescillenmesini sağlayacak.

 

2014-11-25
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL