Güncel

Altso’dan yabancı uyruklu yerleşik kişilere müjde

Altso’dan yabancı uyruklu yerleşik kişilere müjde

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin, yerleşik yabancı uyruklu kişilerin vatandaşlık numarası alabilmesinin önündeki engellerin kaldırıldığını müjdeledi.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ilçede bulunan yabancı uyruklu vatandaşların karşılaştığı bürokratik engellerin kaldırılması yönündeki çalışmaları meyvesini vermeye başladı.

ALTSO tarafından 20 Ekim 2014’de yabancı uyrukluların “99…” ile başlayan vatandaşlık numarası alması konusundaki engellerin ortadan kalkması ile ilgili yaptığı başvuru olumlu sonuçlandı.

Bu konuda yayımlanan genelgeye göre artık ikamet izni 3 aydan (90 gün) az olan yabancı uyrukluların vatandaşlık numara başvuruları direk olarak İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne yapılabileceğini müjdeleyen ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, geçmişte olduğu gibi hiçbir biçimde nüfus müdürlüklerine yönlendirme yapılmasına gerek kalmayacağını dile getirdi.

Hayata geçirilen “Pol – Net” sistemi ile bu başvuruların en kısa sürede pasaport bilgilerine göre yapılabileceğini söyleyen ALTSO Başkanı, “Veri girişi sırasında da ikamet izni başlama tarihi kısmına başvuru tarihi girilecek ya da vize –vize muafiyet süresinin sona erdiği tarihin 1 ay sonrası seçilecek” dedi.

Daha önceki uygulamalarda ikamet izni alınmadan yerleşik yabancı uyruklu kişilere vatandaşlık numaraları verilemiyordu. Bu durum da Alanya’da mülk alan yabancıların iskan alması ve beraberinde alt yapı hizmetlerinden yararlanmasının önündeki en büyük engellerden biriydi.

“DİĞER BÜROKRATİK ENGELLERİN KALKDIRILMASI İÇİN ÇABALARIMIZ SÜRECEK”

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:
“Bir süredir yerleşik yabancıların ülkemizde karşılaştığı sorunlar ile ilgili çalışmalar yürütüyorduk. Daha bu çalışmaların başlamasından çok kısa bir süre geçmişken bu kişilere vatandaşlık numarası verilmesine ilişkin sorun çözüme kavuştu. İnşallah ülkemizde oturum izinlerinin süresi, sigortalılıkta yaşanan sıkıntılar, B Gurubu ülke vatandaşlarının A gurubu ülkelerde uygulanan prosedürlerden yararlanmaları, 60 günün altında pasaport süresi ile ülkemize giriş yapmak isteyen yabancıların karşılaştığı sorunlar gibi konuların da takipçisi olacak. Hatta ilçemize Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün bir şube müdürlüğünün açılması konusunda da temaslarımız olmaya devam edecek”dedi.

 

2014-11-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL