Güncel

Uludağ Teleferik Zirve toplantısında fiyatları indirdi

Uludağ Teleferik Zirve toplantısında fiyatları indirdi

Turizmhaberleri.com’un gündeme getirdiği Uludağ Teleferik’in yüzde 150’lik zam uygulaması, TÜRSAB’ın devreye girmesiyle yapılan zirve toplantısında aşağı çekildi. Nilgün Atar- Özel haber

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

29.12.2014 tarihinde bölgeye yoğun tur düzenleyen seyahat acentalarını bilgilendirmeden yüzde 150 zam uygulaması başlatan Bursa Uludağ Teleferik; bilet ücretlerini 20 TL’den 50 TL’ye çıkarınca sektörün tepkisi çığ gibi büyüdü..


Bölgeye yoğun turist getiren Esta Travel Genel Müdürü Hüsniye Engin’in; zam tepkisini Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, TÜRSAB ve turizmhaberleri.com’a yazılı olarak bildirerek sorunun çözümünde örnek bir duruş sergilediğinin altını çizmek gerekiyor.

9 Ocak 2015 tarihinde ”Uludağ Teleferik fiyatlarında fahiş artışa tepki var..” başlığı ile gündeme taşıdığımız haber geniş yankı uyandırdı.
linki: www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=28672

TÜRSAB DEVREYE GİRDİ..
Konuyu Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB’a da yazılı olarak aktaran Engin’in şikayetini değerlendiren TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy; konu ile ilgili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye yazılı talepte bulundu. 29.12 2014 tarihinde başlatılan zam uygulamasının bir yıl öncesinden tur satışlarını yapan seyahat acentalarını zor durumda bıraktığını vurgulayan Ulusoy; bu tür fiyat artışlarının 1 yıl öncesinden belirlenerek Birliğe bildirilmesi gerektiğini, söz konusu ücret değişikliğinin Mart sonuna kadar ertelenmesini talep ettiklerini belirtti.


ZİRVEDE SEYAHAT ACENTALARI İLE TOPLANTI
Bu yazışma ve görüşme trafiği sonunda oluşan baskı, Uludağ Teleferik Yöneticilerini harekete geçirdi. Tatlı sona bağlanan gelişmeleri ise Uludağ Teleferik Yetkilisi Candemir Filizkıran ile yaptığımız telefon görüşmesinde öğrendik.

YERLİ YABANCI FİYAT AYRIMINI KALDIRDIK
Candemir Filizkıran sorunun zirve toplantısında çözüldüğünü belirterek turizmhaberleri.com’a şu açıklamada bulundu:
”9.1.2015 Cuma Günü, Genel Müdürümüzün ve 34 seyahat acentasının (vekalet verenlerle birlikte 40 civarı) katılımı ile zirvede bir toplantı düzenledik. Öncelikle yerli yabancı fiyat ayrımını çözdük. Yerli 30 TL, turistlere 50 TL olan bilet fiyatları artık ayrım yapmaksızın herkese 30 TL olarak sabitlendi. 7-12 yaş grubu ise 20 TL. Toplantının hemen sonrasında bilet sistemimize bu fiyatları girdik.”

TEK YÖN UYGULAMASININ KALDIRILMA NEDENİNİ SORDUK
Uludağ Teleferik’te 3.ncü hattın uzatılarak Oteller bölgesine ilave edildiğini belirten Filizkıran,”böylece 5 km.lik mesafeyi 9.5 km’ye çıkardık. Ayrıca tek yön uygulamasını da kaldırdık. Teleferikle ulaşım gidiş-dönüş olarak yapılıyor” dedi.

Seyahat acentalarının bölgedeki tarihi çınar ağacını tur kapsamında turistlere göstermek istediklerini ancak tek yön nedeniyle programdan çıkarmak zorunda kaldıklarını söylediğimizde ise ”3.ncü hat ile birlikte mesafe uzadığı için yukarı çıkanları aşağı indirmek durumundayız. Buraya gelen misafirlerin bölgedeki karayolu dahil olmak üzere her türlü sorumluğu üzerimizde. O nedenle iniş çıkış bilet uygulaması başta güvenlik olmak üzere her açıdan daha sağlıklı.” açıklamasında bulundu.

 

2015-01-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL