Güncel

Başaran Ulusoy: 2015 Sağlık Turizmi yılı

Başaran Ulusoy: 2015 Sağlık Turizmi yılı

TÜRSAB Başkanı Ulusoy, “2023 için hedeflenen 2 milyon uluslararası hasta ve 20 milyar dolar sağlık turizmi gelirine doğru adımlar atılırsa çok önceden ulaşmak da mümkün.” dedi.

2014 Sağlık Turizmi Raporunu değerlendiren TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy; 2015’in sağlık turizmi için önemli bir yıl olduğunu vurguladı. TÜRSAB web sitesinde yayınlanan yazısında sağlık turizmine yönelik görüşlerini açıklayan Ulusoy şu açıklamada bulundu:

“2014 Sağlık Turizmi Raporu” da, Türkiye’nin sağlık turizminde geldiği noktayı çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Sağlık turizminden elde edilen gelir 2.5 milyar dolar. Hedefimiz bu rakamı 2023 yılında 20-25 milyar dolara çıkarmak.

Saç ekimi, plastik cerrahi ve ameliyatlar konusunda Türkiye hem ucuz hem de kaliteli hizmet veren bir ülke olarak biliniyor. Konusunda uzman cerrahlarımız, dünya standartlarının çok üstünde. Sağlık Bakanlığımız 32 bin yatak kapasiteli hastane inşaatını bitirmek üzere. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, yurt dışından kamu ve özel hastanelere tedavi amaçlı gelenlerin sayısı 2008 yılında toplam 74 bin 93 kişiydi. Aradan geçen 6 yılda bu rakam 300 bin seviyesine çıkarak rekor kırdı.

Bunlar, turizmimiz için çok olumlu gelişmeler. Sağlık Bakanlığı ile özel kuruluşlar birlikte çalışmaya başlar ve uygulamada ortak bir prosedür belirlerse, öyle zannediyorum ülkemiz, Sağlık Turizmi’nde dünyanın en çok tercih edilen ülkesi olur. Ayrıca doğru adımlar atılırsa 2023 yılı için hedeflenen 2 milyon uluslararası hasta ve 20 milyar dolar sağlık turizmi gelirine çok önceden ulaşmak da mümkün.”

kaynak: türsab

 

2015-02-06
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL