Güncel

ARO: Dünya Rehberler Günü EXPO temasıyla kutlanıyor

ARO: Dünya Rehberler Günü EXPO temasıyla kutlanıyor

21 Şubat Dünya Rehberler Günü teması olarak Expo’yu seçtiklerini belirten ARO Başkanı Hasan Uysal; Expo 2016’nın tanıtımı için tüm üyelerin işbirliğine hazır olduğunu açıkladı.

turizmhaberleri.com/haber Merkezi
21 Şubat Dünya Rehberler Günü tüm ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı. Antalya Rehberler Odası ARO ile Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi işbirliğinde 2016 EXPO Antalya paneli, Prof. Dr. Nevzat Çevik “Likya Konferansı” ve yeni çıkan Likya kitabının imza günü, Fotoğraf yarışması ödül töreni düzenlendi.

Antalya Rehberler Odası Başkanı Hasan Uysal; Dünya 21 Şubat Rehberler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; 2015 sezonuna yönelik görüşlerini açıkladı ve 1618 sayılı kanun değişikliğinde rehberleri ilgilendiren sakıncalı maddeler ile Expo 2016 çalışmalarına dikkat çekti.

İşte ARO Başkanı Hasan Uysal’ın 21 Şubat Dünya Rehberler Günü açıklaması:

2015 yılında, özellikle Antalya turizm sektörünü zorlu bir sınav bekliyor. Dünya’da ve özellikle komşu ülkelerimizde süren savaş ortamı, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde devam eden gerginlik ve ekonomik sıkıntılar öncelikle bölgemiz turizminde olumsuzluklar yaratacak. Yıllardır krizler ile mücadele eden sektör, zaman içerisinde tecrübe ve dinamizm kazanarak, bu gibi sancılı süreçleri en az zararla atlatmayı öğrendi. Dileğimiz bundan sonra bizleri bekleyen zor dönemlerin de asgari zarar ile atlatılması.

Bizim için de kolay bir dönem olmayacak. Bir taraftan turist sayısında beklenen düşüş, bunun yanında rehberlerin gittikçe zorlaşan çalışma şartları, rehbersiz tur faaliyetleri, bazı şirketlerin düşük ücret teklifleri gibi sorunlar meslektaşlarımızı kaygılandıran başlıca hususlardır. Elbette bu konulara çözüm bulmak, biz meslek kuruluşlarının öncelikli hedefidir. Diğer tarafta da Türsab’ın 1618 sayılı kanununda tasarladığı değişikliklerin bir bölümü doğrudan biz rehberleri de ilgilendiriyor. 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile elde ettiğimiz hak ve kazanımları zayıflatacağını ve binlerce rehberi işsiz bırakacağını düşündüğümüz için, tasarının ilgili maddelerine tepki ve itirazlarımızı sürdüreceğiz.

Özellikle sıkıntılı süreçlerde turizm sektörü aktörlerinin daha sıkı bir işbirliğine gitmeleri elzemdir. Ancak ortak çalışmalar ile eksiye doğru giden ve yüzbinlerce insanı doğrudan etkileyen sektör, yeni program ve alternatif rotalar ile artıya dönüşebilir. Meslek kuruluşu olarak ülke turizmini daha verimli hale getirmek için, sahip olduğumuz değerlerin etkin tanıtımına destek olmaya gayret gösteriyoruz. 5 yıldır yayın hayatını sürdüren ve Türkçe – İngilizce olarak yayınlanan ARO Dergi, içeriği ile bu doğrultuda katkılarını sürdürmekte. Ayrıca yakında 3 dilde yayınlanacak ARO yayınları bünyesinde, 2 tane kitap da yine kültür hazinemizin tanıtımına katkı sağlayacaktır.

Bunların dışında; Antalya için tarihi bir fırsat olarak görülmesi gereken Expo 2016’nın tanıtımında da 1700 kişilik ”tanıtım ordusu” üzerine düşen görevleri yerine getirmeye hazırdır. Özellikle bu yıl ülkemize ve bölgemize gelecek milyonlarca turiste Expo’yu anlatmak, turistlerin merakını uyandırarak kendilerinin veya yakınlarının 2016’da Antalya’yı ziyareti planlamalarını sağlamak öncelikli hedefimiz olmalı. Çünkü bu yılın kayıplarını, iyi bir tanıtım yapılarak, Expo ile telafi etmek mümkün olacaktır. Sonuçta Expo için gelen turist kültüre ve tabiata meraklı olacağından, birçok meslektaşımıza da çalışma olanağı sağlayacaktır.

Bu nedenle, biz Antalya Rehberler Odası olarak 2015 “21 Şubat Dünya Rehberler Günü” teması olarak Expo’yu seçtik. Dileğimiz Antalya’da bulunan tüm kurumların başarılı bir Expo için, geç kalınmış da olsa; bir tanıtım atağı başlatarak, ortak bir platform dahilinde hareket etmeleridir.

2015 turizm sezonun tüm meslektaşlarıma ve sektöre hayırlı olması dileği ile Dünya Rehberler Günü’nü kutlarım. Ayrıca mesleğimizin öneminin ve zorluğunun farkına varılarak, emeğimize gereken saygının gösterilmesini ve yasal hak ve ücretlerin eksiksiz verilmesini temenni ederim.

ANTALYA REHBERLER ODASI YÖNETİM KURULU ADINA
HASAN UYSAL

20 Şubat 2015 Programı ve etkinlikler ise şöyle:

09:30 Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi işbirliği ile Nuri Özaltın Konferans Salonu’nda 2016 EXPO Antalya paneli: Antalya turizmi için tarihi bir fırsat olarak değerlendirilmesi gereken 2016 EXPO’ nun tanıtımına yönelik eylem planı ve bu çerçevede rehberlerin görevi değerlendirilecek. Panele Antalya Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, EXPO 2016 Antalya Ajansı, TÜRSAB ve Tanıtım Vakfı temsilcileri davet edildi.
11:15 – 12:30 Prof. Dr. Nevzat Çevik “Likya Konferansı” konferansı ve yeni çıkan Likya kitabının imza günü
13:00 – 13:30 Fotoğraf yarışmasının ödül töreni

21 Şubat 2015 Dünya Rehberler Günü Programı

09:30 Cumhuriyet Meydanı Talia Kafe’de kahvaltı için buluşma.
10:30 Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtına Çelenk sunma töreni ve geleneksel lokma dağıtımı.
11:15 Akvaryuma Cumhuriyet Meydanı’ndan Otobüs ile hareket edilecektir. (Aracı olmayan üyelerimiz için)
11:30 Akvaryumun rehberler için özel programın başlangıcı (Özel gösteri, dalış gösterisi, kokteyl). Program sonrası akvaryumu gezme olanağı.

 

2015-02-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL