Güncel

Akademik Turizm Bülteni Mart sayısı yayında

Akademik Turizm Bülteni Mart sayısı yayında

Prof. Dr.Nazmi KOZAK tarafından 2000 yılından beri hazırlanan Akademik Turizm Bülteni’nin MART 2015 sayısı yayımlandı.

Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 16, Sayı: 3, Mart 2015
Hazırlayan: Nazmi KOZAK

HABERLER

Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı
Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı, Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansları dizisi kapsamında 26-27 Şubat 2015 tarihlerinde Antalya Expo Center’da düzenleniyor. Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin akademik koordinatörlüğünde ve Türkiye Aşçılar Federasyonu’nun (TAFED) öncülüğünde düzenlenen Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı’nın amaçları arasında; ülkemizde son yıllarda üniversitelerde sayıları giderek artan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinin kuruluş amaçları, müfredatları, eğiticileri, işbaşı eğitimleri ve stajları olmak üzere bir dizi konudaki mevcut durumları ve daha iyi bir eğitimin verilebilmesi için yapılması gerekenlerin tartışılması yer alıyor. 22. Uluslararası Gıda İhtisas Fuarı ve 4. Uluslararası İçecek İhtisas Fuarı etkinlikleri arasında düzenlenen toplantıya, ilgili taraflar olarak Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinin başkanları ile öğretim elemanları, aşçılık mesleğini icra edenler, gastronomi alanında araştırmaları ve yayınları bulunanların da içinde olduğu, kamu ve özel sektörden yaklaşık 50 temsilci katılıyor. İki gün sürecek toplantı, arama konferansı yöntemiyle Dr. İrfan MISIRLI’nın yönetiminde yürütüleceği ve toplantıdan elde edilecek sonuçlar önceki Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferanslarında olduğu gibi kitap olarak yayımlanarak kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı
Francis and Taylar yayıncılık firması tarafından yayınlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı (26/1) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Özel sayı olarak hazırlanan yeni sayıda pazarlamanın turizm alanında artan etkisi ve ileri turizm, seyahat, konaklama ve boş zaman değerlendirme pazarlaması konularında hazırlanmış 6 makale, 5 araştırma notu, üç konferans notu, altı kitap eleştirisi ile yeni akademisyenin tanıtım yazısı yer alıyor.

Anatolia’nın yeni sayısında yeni tanınmış akademisyen tanıtılıyor..
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research bünyesinde seri yazı olarak hazırlanan tanıtım yazıları (portrait) devam ediyor. Derginin bu sayısında Chris Cooper, Alastair Morrison, Charles R. (Chuck) Goeldner, Pauline Joy Sheldon, Brent Ritchie, Jost Krippendorf ve Clare Gunn’un yazıları yer alıyor.

Adnan Menderes Üniversitesi Türk ve Dünya Mutfakları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği
dnan Menderes Üniversitesi Türk ve Dünya Mutfakları Uygulama ve Araştırma Merkezinin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeditepe Üniversitesi ile ‘François Rabelais Tours Üniversitesi’ arasında anlaşma imzalandı…
Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile François Rabelais Tours Üniversitesi’nin temsil ettiği UNESCO’nun “Yemek Kültürü Mirasının Korunması ve Tanıtılması” kürsüsü arasında bir anlaşma imzalandı. Anlaşma ile yürütülen gastronomi ve yemek kültürü mirası konularında uluslararası projelere dâhil olunacak.

2. Uluslararası Tarım, Gıda ve Gastronomi Kongresi
2. Uluslararası Tarım, Gıda ve Gastronomi Kongresi temalı uluslararası kongre Tarım Konfederasyonu ve Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından 8-12 Nisan 2015 tarihleri arasında Maritim Pine Beach Resort, Belek/Antalya’da gerçekleştiriliyor.

Akademik Teşvik Ödeneği taslağı tartışmaya açıldı..
Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlarlanan Akadamek Teşvik Ödeneği tartışmaya açıldı. Hazırlanan taslakta daha önce herhangi bir şekilde tanımlanmamış pek çok konu düzenleniyor.

Yeni Doçentlik Sınav Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı
Doçentlik sınav alanlarının belirlenmesine, doçentlik başvurusunda bulunabilme şartlarına, başvurunun zamanına ve usulüne, doçentlik sınav jürilerinin oluşturulmasına, sınavların yapılmasına, intihal ve Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen diğer bilimsel yayın etiğine ve diğer disipline aykırılık iddiaları dolayısıyla izlenecek yola, komisyonların teşkiline ve görevlerine ilişkin hükümleri kapsayan Doçentlik Sınav Yönetmeliği, resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Etik Kodları ve Turizm
Yrd. Doç. Dr. Burak Murat DEMİRÇİVİ ve Prof. Dr. Mehmet YEŞİLTAŞ tarafından hazırlanan Etik Kodları ve Turizm başlıklı kitap Detay Yayıncılık kitapları arasından çıktı.

HERITAGE 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı
HERITAGE 2015 Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları, 5-7 Şubat 2015 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenleniyor. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan fuarda yapılacak konferansların teması “Yeni Perspektifler, Yeni Teknolojiler, Yeni Uygulamalar” olarak belirlendi.

“Tarhana Deyip Geçmeyin” toplantısı
Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) ve Slow Food Antalya, yaptığı ortak çalışma sonucu Antalya’ya özgü 5 farklı ’Tarhana’ çeşidini turizmcilerle düzenlenen etkinlikle tanıttı. ATAV ve Slow Food Antalya, Akra Barut Hotel’de gerçekleştirdiği “Tarhana Deyip Geçmeyin” isimli toplantı ile Antalya’ya özgü beş farklı Tarhana çeşidini turizmcilere tanıttı.

“Sürdürülebilir Turizm” başlıklı proje onaylandı.
Ümit Altay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, proje ortakları olan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Alanya Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte başvuruda bulunduğu Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Erasmus + Programı kapsamındaki “Sürdürülebilir Turizm” başlıklı proje onaylandı. Proje kapsamında alternatif turizm olanaklarının oluşturulması ve Alanya turizminin çeşitlendirilerek 12 aya yayılması hedefleniyor.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nı 142 bin kişi gezdi..
22-25 Ocak 2015 tarihleri arasında 19’uncusu düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), 71 ülke ve 4.550 kurum, kuruluş ve beldenin katılımıyla gerçekleşen 19 EMITT Fuarı, 64.350’si profesyonel, 77.750’si tatilci olmak üzere toplam 142.100 kişi tarafından ziyaret edildi. EMITT’in uluslararası yönü de her geçen yıl güçlenirken, dünya beşincisi olan fuarda; İtalya, Bahreyn, İngiltere, Bulgaristan, Rusya, Hırvatistan, Brezilya, Slovenya, Moğolistan, Beyaz Rusya, Özbekistan, Letonya, Karadağ, Almanya, Makedonya, Mauritus, Azerbaycan, Mısır, Fransa, Tunus, Yunanistan, Vietnam, Maldivler, Hindistan, Kore, Lübnan, Güney Afrika, Tayland, Seyşeller, Malta, Yemen, Gürcistan, Arjantin, Küba, Kuveyt ve İran’ın da aralarında bulunduğu 71 ülke yer aldı.

Alanya Turizm Sektörü Kümelenme Stratejisinin Geliştirilmesi başlıklı proje..
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nin (ALTİD) sahipliliğinde Alanya Hamdullah Emin Paşa (HEP) Üniversitesinin ortaklığında, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından finanse edilen projeye, Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ile Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) proje iştirakçileri olarak katkıda bulunacak.

5. Uluslararası Deprem Sempozyumu
5. Uluslararası Deprem Sempozyumu Kocaeli 2015 Kocaeli Üniversitesi tarafından 10-12 Haziran 2015 tarihlerinde Kocaeli The Ness Hotel’de organize ediliyor. Kocaeli Üniversitesi tarafından iki yılda bir organize edilen sempozyumun temel felsefesi genel olarak deprem alanında, özelleşmiş anlamda jeofizik, jeoloji, jeodezi, inşaat, kimya, endüstri, mekanik, elektrik, çevre, mimarlık, planlama, tasarım, tıp, sağlık, psikoloji, hukuk, ekonomi, iletişim, felsefe, toplum ve diğer ilgili disiplinlerde çalışan bilim insanlarını bir araya getirecek bir atmosferi oluşturmak ve sürdürmek olarak belirlenmiş.

Bartın Sektörel Kalkınma Sempozyumu
1. Bartın Sektörel Kalkınma Sempozyumu 8-9-10 Nisan 2015 tarihlerinde Bartın’da gerçekleştiriliyor.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)
Açıklama: ”Tamamlanan Tez Calişmalari” ve ”Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı ”hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Ümmühan BAYRAM
Turizm Sektörü Yönetici ve İşgörenleri Arasında Pygmalion Etkisi: Otel İşletmelerinde Bir Uygulama
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Azize HASSAN
Kabul Tarihi: Kasım 2014

Sema EKİNCEK
Sakin Şehir (Cittaslow) Yöneticilerinin Sakin Şehir Hareketine ve Sürdürülebilirliğe Yönelik Değerlendirmeleri
Yüksek Lisans Tezi.
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Emre Ozan AKSÖZ
Kabul Tarihi: Kasım 2014

Gökhan YILMAZ
Turizm Destinasyonlarında Restoran Biçimleşmeleri Üzerine Nitel Bir Araştırma: Kapadokya Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Bahattin ÖZDEMİR
Kabul Tarihi: Ocak 2015

Özlem YAY
Çevreci Otel Restoranında Yemek Yeme Davranışının Planlı Davranış Teorisi Çerçevesinde İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Osman ÇALIŞKAN
Kabul Tarihi: Ocak 2015

 

2015-02-24
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL