Güncel

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nu kaybettik

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nu kaybettik

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun vefatı ile Türkiye büyük bir değerini, bilim dünyası önemli bir hazinesini yitirdi“ dedi.

Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu 19 Nisan 2015 , Türkiye saatiyle 22.30’da Miami’de tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.. ’Türkiye’nin Einstein’ı olarak bilinen başarılı bilim adamı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun vefatı ile ilgili başsağlığı mesajı yayınlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, şu açıklamada bulundu:

“Türkiye büyük bir değerini, bilim dünyası önemli bir hazinesini yitirdi. Dehasıyla tüm dünyaya ışık saçan düşünce adamı Oktay Sinanoğlu’nu kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz.

Genç yaşta profesör olma başarısı göstermiş olan Sinanoğlu, alçakgönüllülüğü, çalışkanlığı ve eserleriyle ömrünü insanlığa adamış bir ülke sevdalısı olarak daima saygıyla hatırlanacaktır.
Başarılarının yanı sıra değerlerimizi her zaman ön planda tutarak bizleri onurlandıran Oktay Sinanoğlu’na yüce Allah’tan sonsuz rahmet, ailesine, bilim dünyasına ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum.”

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun hayatı:

Babasının (Nüzhet Haşim Sinanoğlu) Türkiye Başkonsolosluğunda görev yapmakta olduğu Bari’de doğdu. 1939 yılında İtalya’da II. Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından ailesiyle Türkiye’ye döndü. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı. 1953 yılında Ankara’da TED’in Yenişehir Lisesini birincilikle bitirdi. TED tarafından Amerika’ya burslu Kimya Mühendisliği için gönderildi.

1956 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi. 1957 de Amerika Birleşik Devletlerinde MITden birincilikle Yüksek Kimya Mhendisi oldu. Alfred Sloan dln aldı. 1959 da Kaliforniya üniversitesi, Berkeley’de; Kuramsal Kimya Doktorasını yaptı, doktorasını yaparken iki dl kazandı. 1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yaptı. 1961 de hem Harvard, hem de Yale’de kendisinin yeni Nicem (Kuantum) Kimyası ve fiziği zerine teorileri hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını anlattı. 1962 yılında Batının 300 yılda en ge profesör oldu. Türkiye’de de kuramsal kimya blmn kurdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitimin Türkçe olması iin uğraş verdi. Ama tabii olmadı. 1964 de Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne Yale Üniversitesinde atandı. 1973’de Almanya’nın en yüksek Aleksander von Humboldt Bilim ödülünü ilk kazanan kişi oldu. 1975 de Japonya’nın Uluslararası Sekin Bilimci ödülünü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesör unvanı verildi. 1976 da Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kltr, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. 1962 den günümüze dek ilk TÜBİTAK Bilim ödülünü, ilk Sedat Simavi ödülünü, 1992 de Bilgi ˙ağı, 1995 de İLESAM üstün Hizmet ödülünü, ayrıca Yılın Fikir Adamı, Yılın Bilim Adamı dillerini aldı. Yıldız Teknik, Yesevi Kazakistan ve benzeri birçok kuruluşta profesör, mütevelli heyet üyesi, Atatürk Kültür Kurumu asli üyesidir. 250 kadar uluslararası bilimsel yayını, bilim kuramları, eşitli dillere evrilmiş kitapları vardır. Türkiye’de de Türkçe pek çok yayın yapmıştır. Değişik ülkelerde iki kez Nobel’e aday gösterilmiştir.

 

2015-04-21
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL