Güncel

Bayrağımızı iade eden Turner ailesi Türkiye’de ağırlanacak

Bayrağımızı iade eden Turner ailesi Türkiye’de ağırlanacak

1.Dünya savaşında dedelerinin aldığı Osmanlı Bayrağı’nı ülkemize iade eden Turner ailesinin Türkiye’ye davet edileceğini belirten Bakan Ömer Çelik; “bu bayrak görev dönemimde yurtdışından gelen en kıymetli eser“ dedi.

I. Dünya Savaşı sırasında Şam’daki Osmanlı Karargâhı’ndan alınan Osmanlı Bayrağı, ait olduğu vatan topraklarına geri döndü. Bakanlık döneminde yurtdışından gelen en kıymetli eser olduğunu belirten Bakan Ömer Çelik, şu açıklamada bulundu:

“İngiliz kuvvetleri Şam’da Osmanlı karargahını işgal ediyorlar. Bu bayrağı gönderden indiriyorlar. General Allenby, bunu Başçavuş Edgar Turner’a veriyor. Turner da bunu alıp İngiltere’ye götürüyor. Bu, uzun yıllar Turner ailesinde, aile hatırası olarak kalıyor. Onun torunu bizim dünyaya yaptığımız çağrıları duydu ve bayrağı iade etmek istedi. Özel bir yer hazırladık. Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılına denk geliyor, sergileyeceğiz. Bunu Bakanlık dönemimdeki yurt dışından gelen en kıymetli eser olarak görüyorum. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımıza bu bayrağın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda sergilenmesi konusunu arz edeceğim. Bu bayrak bence bizim dış politikamızdaki ilgi alanımızın hangi dinamiklere dayanması gerektiğini göstermesi bakımından da çok iyi bir cevap teşkil ediyor.”dedi.

Eserleri İade Edenleri Türkiye’ye Davet Edeceğim

2013 yılında 30, 2014 yılında ise 86 olmak üzere toplam 116 tarihi eserin ait olduğu topraklara, Anadolu’ya geri getirilmesinde imzası bulunan Bakan Ömer Çelik, Bakanlığın yurt dışındaki eserlerin iadesi konusundaki çalışmalarından etkilenerek kendilerinde bulunan tarihi eserleri özgür iradeleriyle iade eden isimleri Türkiye’de ağırlamayı planladıklarını da belirtti.

Bakan Ömer Çelik konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Yurt dışında Bakanlığımın bu eserlerin peşine düşmesi bakımından geliştirdiği stratejiler, müfettişlerin yaptığı çalışmalar, polisiye roman olacak kadar titiz bir şekilde yürütülüyor. Bu eserleri iade edenleri Türkiye’ye davet edeceğiz.

Özellikle bu yaz, gelsinler bu eserleri nasıl sergilediğimizi görsünler. Onları misafir etmek, bu eserleri ana vatanlarına döndürdükleri için kendilerine teşekkür etmek istiyoruz. Elinde bize ait eser olanlar dünyanın neresinde olursa olsun bizimle irtibata geçsinler. Bu eserlerin ana vatana dönmesi için yardımcı olsunlar. Biz de onlara her zaman müteşekkir olacağız.”

 

2015-05-05
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL