Güncel

Hüsnü Gümüş yazıyor: Yıldızlar En İyilere Yakışır

Hüsnü Gümüş yazıyor: Yıldızlar En İyilere Yakışır

Hava Ulaşımının Oskarları olarak tanımlanan SKYTRAX ödüllerinin önemine dikkat çeken yazarımız Hüsnü Gümüş; ülkemizde bu alanda ulusal değerlendirme sisteminin oluşturulmasını gündeme getiriyor..

HÜSNÜ GÜMÜŞ- turizmhaberleri.com/Ankara
FIJET ve ATURJET ÜYESİ
Sinop Alan Yönetimi Başkanı

YILDIZLAR EN İYİLERE YAKIŞIR
Münih’te görev yaptığım sırada abone olduğum ve 1988 yılından beri adresime gönderilmekte olan 220.000 tirajlı Münih Havalimanı Gazetesi (MOTION – Die Zeitung des Flughafens München) ‘nin MAYIS 2015 sayısındaki “Yıldızları En İyiler Alır” (Die Besten tragen Sterne) Münih Havalimanı (MUC)’nın ‘Avrupa’da ilk, dünyada beşinci havalimanı olarak 5 yıldız taşımaya hak kazanmış olması ile ilgili haberi, günümüzdeki gelişmelerle birlikte paylaşmak istiyorum.
www.munich-airport.de/5star

Havacılık Oskarları
İngiltere’de bulunan SKYTRAX (Hava Ulaşımını Geliştirme Enstitüsü) ‘ın Hava Ulaşımının Oskarları olarak tanımlanan ödülleri yüksek kaliteli, alışılmışın dışında imkânlar ve üst seviyede hizmetlerin yolcuların izlenimlerinin değerlendirilmesi sonucunda Havalimanları ve Havayollarına veriliyor. www.airlinequality.com/

Sayısal büyümeyle beraber kaliteleri giderek yükselen başarıları, kalıcı ekonomik birimler olmalarının yanı sıra verdikleri mutluluk ve benimsenme duygusunda saklı olan Havalimanlarının Kentsel ve yöresel bir ekonomik birim olarak önemleri de artmaktadır. Havalimanları için verilen bu Yararlananların, kullananların, çalışanların tercihlerinin ve değerlendirmelerinin ve beklentilerinin uyum içinde olmasının bir sonucudur. Yıldızlar oranın çalışanlar ve bulunduğu kent için gelinen, gidilen ve geçilen bir yer olmasının dışındaki anlamını ve yolcu tercihlerini etkileyici yönlerini de ifade etmektedir.

Ulusal Değerlendirme Sistemi
Ülkemizde de hava ulaşımının giderek yükselen kalitesi THY ve Havalimanlarımıza verilen uluslararası ödüllerle kanıtlanmaktadır. Dünya ile rekabet edebilecek başarılı bir hava ulaşımı sistemine sahip olan ülkemizin hem iç uçuşlarda daha iyi hizmet şartlarına ulaşabilmesi hem de uluslararası alana hazırlıklı olabilmesi açısından ulusal bir değerlendirme sistemi oluşturulmasının yararlı olacağını düşünüyorum Büyük Havalimanları aynı zamanda ülkesel anlamda bir eğitim merkezi olma niteliği taşımaktadır.

Bu bağlamda Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından başlatılan ve Ankara’daki STK tarafından da desteklenen Ankara çıkışlı uluslararası uçuşların artırılması projesi kapsamında THY ve TAV’ın bu anlamdaki kazanımları da etkili olabilecektir.

Hizmette Kalite
Almanya’daki marka (Alman Malı) imajının oluşmasının temellerinden olan, dilimize “kalite kantiteden önemlidir olarak çevirebileceğimiz “Klasse statt Masse” kuralı alınan kararların ekonomik, yöresel ve çevresel etkilerle birlikte, yöresel katılımlarla da desteklendiği bir süreçtir. Aynı zamanda, Faaliyetlerin çevre, verimlilik ve toplumsal benimsenme olarak taşıyabileceği kapasite eksenlerinde yüksek kaliteli hizmet standartlarından ödün vermeden sürdürebilmesini de ifade eder.

Münih Havalimanı 21 değişik branşta çalışan için de 32.000 kişinin bu konuda elbirliği yapması ve alışılmışın dışında konuk severlik ve mutluluk (wartezeit ist wellness) izlenimi oluşturabilmesinde gizli olan bir yapıyı ifade etmektedir.

Havayolları ile birlikte yapılan etkinlikler, geniş kitlelere ulaşan yayınlar uçuş noktaları ile ilgili olarak anlık bilgilerin yer aldığı www.munih-airport.de/fluginformationen sitesi gibi destekleyici faaliyetlerle MUC yolcu sayısı olarak İstanbul ve Frankfurt’un gerisinde kalmasına rağmen bu yıldızı taşıma hakkını elde etmiştir.

 

2015-05-18
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL