Güncel

Bakan Çelik: Dünya Mirası Palmyra için endişeliyiz

Bakan Çelik: Dünya Mirası Palmyra için endişeliyiz

Unesco Dünya Mirası Listesinde olan Palmyra Antik Kenti’nde yaşananları büyük endişe ile karşıladığını açıklayan Bakan Ömer Çelik, kültür varlıklarını tehdit eden saldırıları kınadığını belirtti.

turizmhaberleri.com/haber merkezi

Suriye’de hem insanları hem de kültür varlıklarını yok etmeye yönelik saldırılar tüm dünyanın gözleri önünde devam ediyor. DAİŞ terör örgütü bu kez tarihi MÖ 7500’e kadar uzandığı belirtilen Palmyra Antik Kenti’nde… Unesco Dünya Mirası Listesinde olan Palmyra için büyük endişe duyduklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik; ”Suriye’nin kültür varlıklarına yapılan saldırıların bir insanlık suçu olduğu düşüncesiyle bütün ülkeleri ve uluslararası örgütleri bu saldırıları kınamaya davet ediyorum.” dedi.

Bakanlık görevlileri, güvenlik ve istihbarat kurumları temsilcilerinin UNESCO ve ICOM yetkilileri ile Suriye ve Irak’ın kültür varlıklarının korunması hususunda uluslararası bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Ömer Çelik Palmira Antik Kenti’nin DAİŞ örgütü tehdidi altında olmasına ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


“İnsanlığın bütün değerlerini ayaklar altına alan terör örgütü DAİŞ; Nimrut, Ninova ve Hatra antik kentlerinden sonra şimdi de “Çöl Gelini” Palmira Antik Kenti’ni tehdit ediyor.

Grek-Roma uygarlıklarıyla beraber Pers etkilerini de taşıyan sanat ve mimari eserleriyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Suriye’deki Palmira Antik Kenti’nin DAİŞ tehdidi altında olmasını büyük bir endişeyle karşılıyorum.

Ortak kültürel ve tarihi mirası paylaştığımız Suriye’nin kültür varlıklarına yapılan saldırıların bir insanlık suçu olduğu düşüncesiyle, bütün ülkeleri ve uluslararası örgütleri bu saldırıları kınamaya davet ediyorum.

Bölgemizdeki bütün kültür varlıklarını ülkemiz ve insanlığın ortak mirası olarak değerlendiriyor ve önemsiyoruz. ​Kültür mirasımız, insan haklarının, medeniyetimizin ve bugün sahip olduğumuz demokratik birikimin temelini teşkil etmektedir. Bu çerçevede, bölgemizde yer alan kültürel mirasın tehdit edilmesi aslında sahip olduğumuz tüm medeni değerlerin tehdit edilmesi anlamına gelmektedir.

Kültürel ve doğal mirasın korunmasına ilişkin uluslararası anlaşmalara taraf olan ülkemiz, Suriye’nin kültür varlıklarının korunması hususunda üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmekte, bu konuda uluslararası işbirliğinin sağlanmasında da öncü rol oynamaktadır. Ülkemizde yer alan kültürel mirası ne şekilde koruyorsak, aynı hassasiyeti dünya mirasının korunması için de kararlılıkla gösterdiğimizi tüm dünyanın bilmesini isterim.

Bu üzücü gelişmelerin yaşandığı şu anda dahi, Bakanlığımız görevlileri, güvenlik ve istihbarat kurumlarımızın temsilcileri, UNESCO ve ICOM yetkililerinin katılımıyla Suriye ve Irak’ın kültür varlıklarının korunması hususunda uluslararası bir toplantı gerçekleştirilmektedir. Halen devam etmekte olan bu toplantının Suriye ve Irak’ın kültür varlıklarının korunması hususunda yürütülen çalışmalara yeni bir ivme kazandıracağını umuyorum.

Bu vesileyle insanlığın gördüğü en büyük belalardan biri olarak nitelediğim DAİŞ terör örgütünün Orta Doğu halklarına karşı giriştiği zulmü ve kültür varlıklarına karşı yapılan tahribat ve saldırıları en güçlü bir biçimde kınadığımı tekrar ifade etmek isterim.”

 

2015-05-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL