Güncel

Rehberlerden ASK ME Projesine itiraz var

Rehberlerden ASK ME Projesine itiraz var

Fatih Belediyesi tarafından Tarihi Yarımada’da start alan 400 kişilik Gönüllü Turizm Elçileri uygulaması ile ilgili Profesyonel Turist Rehberlerinden tepkiler geliyor.

turizmhaberleri.com/haber merkezi
Fatih Belediyesi öncülüğünde yürütülen ‘Gönüllü Turizm Elçileri’ Projesi; Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen basın toplantısı ile start aldı. 15-30 yaş aralığındaki gönüllü gençlerden oluşan 400 turizm elçisi, Tarihi Yarımada’yı ziyaret eden turistlere tarihi ve kültürel değerlerimizin tanıtımında destek olmayı amaçlıyor.

Ancak bir yandan gençlere istihdam, bir yandan bölge turizmine hizmeti hedefleyen projeye profesyonel turist rehberlerinin itirazları var.

Bu projenin rehberlik mesleği ve yasası karşı bir uygulama olduğunu, derhal iptal edilmesi aksi halde hukuki sürecin başlatılması gerektiğine dikkat çeken kıdemli-emekli hukukçu/ Rehber İdikut İdikut; TUREB, Ankara Turist Rehberleri Odası, İstanbul Turist Rehberleri Odası, İzmir Turist Rehberleri Odası, Antalya Turist Rehberleri Odası, Aydın Turist Rehberleri Odası, Aydın Turist Rehberleri odası, Sultanahmet Rehberler İnsiyatifi Platformu’na yazılı duyuruda bulundu.

TUREB BAKANLIĞA BAŞVURDU…
TUREB Başkanı A.Zeki Apalı ile konuya ilişkin yaptığımız görüşmede; ”Ask Me” projesi kapsamında meslek kanunumuzun 7 inci maddesi 2 inci fıkrası uyarınca rehberlik hizmeti kapsamına girecek eğitimlerin başkaca hiç bir kurum tarafından verilemeyeceği hükmüyle Bakanlığa yazılı olarak başvuruda bulunduk.” açıklamasına yer verdi. İstanbul Rehberler Odası (İRO) ise bu gençlerin sadece yol, yer tarifinden ibaret, rehberlik hizmeti dışında bir faaliyet gösterecekleri yönünde bilgi veriyor.

Kıdemli-emekli hukukçu ve Turist Rehberi İdikut İdikut; turist rehberleri camiasına yaptığı duyurusunda”İstanbul’daki Fatih Belediyesi, sadece, “Gönüllü Turizm Elçileri” adı altında teşkilât kurup, turizm piyasasına sürmekle kalmıyor, işlerini rahat ve emniyet içinde icra edebilsinler diye, bir de kendilerine-muhafız güçler tahsis ediliyor. Yani belediye zabıtasının koruma ve kollaması altında, turizm sahasına tecavüz edebiliyorlar. Üstelikte, müzelere girişleri, bedava olarak temin edilip, içerde pervasız rehberlik etmeleri garanti altına alınıyor. Yani bu vaziyette, resmi-ruhsatlı ve devlet tarafından özenle seçilmiş ve kanunen vazifelendirilmiş turist rehberleri de ne yapacaklar¿” ifadelerine yer verdi.

İstanbul’un sosyal şartlarını çok iyi bildiğini belirten İdikut;”Siz aynı şeyleri şehrin taksi şoförlerine yapabilir misiniz¿ Meselâ, “biz turistlere hayır olsun diyerek, bedava taksi servisleri ihdas edeceğiz, hava limanlarından, gemi limanlarından turistleri alıp, bedava getirip götüreceğiz” diyebilir misiniz¿ İsterseniz “turistleri hayrına bedava gezdireceğiz” diyerek Sultanahmet Meydanına veya turist gemilerinin geldiği Salı pazarına iki üç tur otobüsü koyun. Seyahat acenteleri Birliği hepinize haddinizi bildirir.”şeklinde örnekler verdi.

Duyurusunda devletin resmi kadrolarına da hitap eden İdikut;”İstanbul gibi bir medeniyet merkezinde Fatih Belediyesi bir orman kanunu icra ediyor ve dolayısı ile, devletin hukuk nizamını ayaklar altına alıp, devlete ve onun şahsında bu kanunları çıkaran TBMM ve halen, Türkiye’yi idare eden ve yöneten Ak Parti hükümetine ve onun icraatının neticesinde çıkarılıp yürürlüğe konulmuş bulunan “Türkiye Turist Rehberleri” kanunu’nun aksine ve tersine, kendine buyruk bir kafa yapısı ile, hiç bir kanun ve nizamı tanımadan bir meslek grubuna ticari bir saldırıya geçiyor. Üstelikte bunu resmi yetkilerini ve resmi vazifelilerini kötüye kullanarak zorba bir uygulama şeklinde yapıyor.

Bu durum, herşeyden evvel, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin -bir yüz karasıdır. Neticede, Fatih Belediyesi onların bir bünyesidir. İlk evvelâ, Büyükşehir Belediyesi, yetkilerini kullanarak, bu Belediyeye, çok acil, müdahale edip, bu “abuk-sabuk” proje uygulamasını durdurması lâzımdır.

Ayrıca, bu saçmalığı düşünen, uygulayanlar hakkında “idari bir takibat” icrası icab eder. Kaldı ki, ortada açık-seçik bir “suç unsuru” vardır;” bir mesleğe tahsis edilmiş bir faaliyetin, yetkisiz, kanunsuz ve kaçak olarak, bir başkaları tarafından icra edilmekte olması.” “Üstelikte bu uygulamanın – resmi bir makam tarafından teşvik ve tertip edilmesi, dolayısı ile “organize bir suç fiilinin mevcut olması, ayrıca bu suçun resmi makam yetkilileri tarafından uygulanması, suçun gene resmi yetkilerin kötüye kullanılarak uygulanması ve alenen icrası.”ifadelerine yer veriyor.

SEKTÖRÜN AÇIKLAMALARI DEVAM EDECEK…
ASK ME projesi için 400 civarında Gönüllü Turizm Elçisi şu andan itibaren Tarihi Yarımada’da görevde… Türkiye’nin turizm elçileri kokartlı rehberler ise projenin mesleğe getireceği artı ve eksileri tartışıyor. Rehber Odaları ve Profesyonel Turist Rehberlerinin açıklamalarına yer vermeye devam edeceğiz…

 

2015-07-09
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL