Güncel

TÜRSAB Tatil Meleği, Kaçakların kökünü kazıyacak

TÜRSAB Tatil Meleği, Kaçakların kökünü kazıyacak

Belgesiz seyahat acentalığı faaliyetlerinin sonunu getirmeye kararlı olan Türsab devrim niteliğindeki projesinin detaylarını üyelerine açıkladı. An itibariyle ilk kez turizmhaberleri.com’da…

turizmhaberleri.com/haber merkezi

Yaklaşık 10 yıldır internet ve sosyal paylaşım ağlarında çığ gibi büyüyerek kayıtdışı ekonomi yaratan belgesiz seyahat acentalığı faaliyetlerinde nihayet son noktaya gelindi. TÜRSAB TATİL MELEĞİ PROJESİ kaçağın kökünü kazıyacak. Yıllardır haksız rekabet ile mücadele eden seyahat acentaları artık derin bir nefes alabilir.

Projenin detayları ”Dijital TÜRSAB LOGOSU kaçağı bitirecek” başlığı ile 15 Haziran 2015 tarihinde ilk kez ve sadece gazetemizde yayınlanmıştı.
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=29232
Projenin tüm detayları ise yine ilk kez sektörün sesi, haberin çıkış adresi turizmhaberleri.com’da..

Kaçak faaliyetlerin sonunu getirecek büyük bir adım TÜRSAB TATİL MELEĞİ Projesi.. Özellikle internet üzerinden seyahat acentalığı ürünlerini satın alan tüketicileri kaçak acentalardan korumak için hazırlanan bir önlem sistemi. Bu sayede tatilci, işletme belgesine sahip yasal yükümlülüklerini yerine getiren seyahat acentalarından hizmeti satın alacak. Böylelikle hem mağduriyetlerin önüne geçilecek hem de kaçak ile yasal faaliyet gösterenler bu dijital sistem ile tüketici tarafından kolayca anlaşılabilecek.

TÜRSAB bir yıldır bu proje üzerinde çalışıyordu. Her ayrıntı en ince detayına kadar titizlikle düşünüldü, proje gizli tutuldu ve tamamlanmadan açıklanmadı. Tüm hazırlıklar tamamlandı ve 11 Temmuz 2015 itibariyle TÜRSAB Tatil Meleği Logoso ve Kare Kod Uygulaması, acentaların uygulamaya dahil edilmesine yönelik müracaat bilgileri Türsab Web sitesinden üyelere açıklandı..

İşte projenin tüm detayları ile ilgili bilgiler:

TÜRSAB TATİL MELEĞİ LOGOSU VE KARE KOD UYGULAMASI HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU.
11 Temmuz 2015, 19:59
Değerli üyelerimiz,

Birliğimiz, fiziki ve sanal ortamda belgesiz seyahat acentalığı faaliyetinde bulunan kişiler ile kurum ve kuruluşların, 1618 sayılı Yasaya ve ilgili mevzuata aykırı faaliyetlerinin önlenmesi yönünde Bakanlık, İl Turizm Müdürleri ve ilgili kuruluşlar ile iş birliği içerisinde çalışmalar yapmakta, denetim neticesinde cezalandırılmaları yönünde işlemleri ilgili kurumlar nezdinde takip etmektedir.

Belgesiz faaliyetler içerisinde olan ve kaçak acentacılık faaliyeti yapan kişiler ile kurumların, 1618 sayılı yasaya aykırılık yanı sıra aynı zamanda TTK’da yer alan HAKSIZ REKABET SUÇUNU DA İŞLEDİKLERİ GÖZETİLEREK, haksız eylemleri nedeniyle Birliğimizce Savcılık şikayetleri başlatılmakta ve cezalandırılmaları talep edilmektedir. Üye seyahat acentalarımız tarafından yapılması gereken faaliyetlerin kaçak olarak yapılmasının haksız rekabet suçunu oluşturduğu belirlenerek, bu suçu işleyenler hakkında kamu davası açılmasına karar verildiği görülmektedir.

Özellikle internet üzerinden yapılan belgesiz seyahat acentalığı faaliyetlerinin tespiti hâlinde web sitelerinin kapatılmasının yargı kararı olmaksızın resmi kurumlarca gerçekleştirilmesi mümkün olamadığından, hukuka aykırı fiilleri tespit edilmiş olmasına rağmen ilgililer hakkında denetim esnasında acil çözüm olarak ancak işyerleri kapatılabilmekte ve elektronik ortamda yapılan belgesiz faaliyetler nedeniyle cezai takibat başlatılmaktadır.

Teknolojik gelişimin hızlı artışı, tüketicilerin bilgiye elektronik yol ile ulaşım kolaylığı ve alışkanlığı BİRLİĞİMİZİ özellikle internet üzerinden yapılan belgesiz faaliyetlerde seyahat acentalarımızın hak ve menfaatlerinin korunması yönünde ACİL ÖNLEM VE ÇÖZÜMLERİN yapılmasını gerektirdiğinden BİRLİĞİMİZCE TÜRSAB TATİL MELEĞİ PROJESİ geliştirilmiştir.

Sizi TÜRSAB TATİL MELEĞİ ile tanıştıralım.

TÜRSAB TATİL MELEĞİ, özellikle internet üzerinden seyahat acentalığı ürünlerini satın alan tüketicileri kaçak acentalardan korumak için hazırladığımız bir önlem sistemidir. Bu sayede tatilci, işletme belgesine sahip yasal yükümlülüklerini yerine getiren seyahat acentalarından hizmeti satın alacak ve böylelikle sıkça yaşadıkları mağduriyetlerin önüne geçilmiş olacaktır. Tüketici, TÜRSAB Tatil Meleği kullanımı ile kendisini koruduğu kadar seyahat acentalarına karşı haksız rekabet oluşturan kaçak faaliyetlerin engellenmesi yönünde de çok önemli bir adım atmış olacaktır.

Birliğimiz, TÜRSAB Tatil Meleği’ni, tüm ülke çapında, geleneksel ve dijital yollarla yoğun bir şekilde tanıtımını gerçekleştirecektir. Oluşturulan kamuoyu ile TÜRSAB TATİL MELEĞİ kullanımı yaygınlaştırılacak ve böylece yetkisiz kişi veya kuruluşların internet üzerinden seyahat acentalığı ürünü pazarlamasının ve satışının önüne geçilecektir.

Sayın üyelerimizin, gerek TÜRSAB Tatil Meleği logosu gerekse kare kod uygulamasını öncelikle web sitelerinde kullanımını sağlaması, logoyu sosyal medya kanalları ile paylaşım sitelerinde hızla uygulayarak, TÜRSAB TATİL MELEĞİ algısını en kısa zamanda yerleştirilmeye çalıştırılması önem arz etmektedir.

TÜRSAB Tatil Meleği ne işe yarar¿

& İnternet üzerinden hizmet satın almak isteyen tüketici, TÜRSAB Tatil Meleği üzerindeki logoya tıkladığında, onaylı acenta sertifikasına erişir ve hizmeti, seyahat acentasından satın aldığına emin olur.

& Tüketici, hizmeti seyahat acentasından satın almakla koruma altında olduğunu hisseder.

& Bakanlığın denetimi ve Meslek Birliği TÜRSAB’ın gözetimi altında faaliyet gösteren seyahat acentalarının kurumsal kimlik ile güvenceli bir hizmet sunduğunu gösterir. Kaçak seyahat acentalığı faaliyetinden korur.

TÜRSAB Tatil Meleği logosu ve kare kodu, nasıl çalışır¿

& Üyelerimiz, adlarına kayıtlı veya kullanım hakkını elde ettiği domain (web sitesi alan adı) adresleri ile sosyal medya hesaplarında kullanacakları TÜRSAB TATİL MELEĞİ logosu ve kare kodunu, işbu duyuru ekinde yer alan sözleşme şartları dahilinde kullanabileceklerdir.

TÜRSAB Tatil Meleği logosuna ve kare koduna nasıl sahip olacaksınız¿

& Üye seyahat acentamızadına özel olarak oluşturulacak olan logo ve kare kodu; ilişikte ekte yer alan sözleşmenin ıslak imzalı bir şekilde TÜRSAB HUKUK Departmanına iletilmesinden sonra; TÜRSAB web sitesi üzerindeki “Üyelere Özel” bölümüne giriş yaparak temin edilecektir.

& Üyelere Özel bölümünün giriş şifresi, TÜRSAB Acenta Sicil kayıtlarında yer alan yetkili mail adreslerine gönderilecektir. TÜRSAB sicil kayıtlarında herhangi bir mail adresi bulunmayan üyelerin, öncelikle Acenta Sicil Departmanına mail adresi bildirimlerini ıslak imzalı olarak yapmaları gerekmektedir.

& Üyelere Özel giriş şifresini kaybeden veya unutan kullanıcılar; arge@tursab.org.tr mail adresine gönderecekleri mail ile “Üyelere Özel” bölümü giriş şifresi talebinde bulunabilecektir.

Konu önemle bilgilerinize duyurulur.
TÜRKİYE SEYEHAT ACENTALARI BİRLİĞİ
(TÜRSAB)

 

2015-07-12
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL