Güncel

Turizmdeki düşüş istihdama da yansıdı

Turizmdeki düşüş istihdama da yansıdı

2015 yılında Rusya pazarında yaşanan yüksek oranlı gerileme ve Avrupa pazarlarında görülen yavaşlama eğilimi, konaklama sektöründeki istihdama da olumsuz etki yaptı.

Turizmdeki düşüş istihdama yansıması ile birlikte konaklama sektöründe istihdam artışının yavaşladığına dikkat çeken AKTOB AR-GE Birimi; Geçen yıllarda ortalama %10-12 aralığında büyüyen konaklama sektörü istihdamı, 2015 yılının ilk yarısında ancak %3,8 artabildi. 2014 yılındaki gelişme %12,8 olmuştur.” açıklmasında bulundu.

AKTOB Araştırma Birimi’nin SGK verilerinden derlediği verilere göre, turizmde düşen yabancı ziyaretçi sayısı, öncelikle turizm istihdamını geriletiyor. Yılın ilk yarısı geride bırakılırken, yabancı ziyaretçi sayısı %1 dolayında daralan Türkiye’de, otellerdeki çalışan sayısı da gerileme içinde.

Bulgulara göre, otellerde sigortalı olarak çalışanların sayısı 2014 yılının 4 aylık döneminde %12,8 gelişme göstermişti. Ancak 2015 yılında bu büyüme eğilimi %3,8’e düştü.

Diğer yandan, her zaman Türkiye ortalamasının 2 katı büyüme kaydeden turizm sektörü istihdamı da 4 aylık dönemde %7,3 gelişti. Türkiye istihdamı artışı ise 6,3 oldu.

 

2015-07-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL