Güncel

Antalya’da engelliler aquaterapi ile tedavi oluyor

Antalya’da engelliler aquaterapi ile tedavi oluyor

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük engelli iyileştirme merkezi olan Antalya Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde hastalar suyla şifa buluyorlar.

.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde aquaterapi ile tedavi gören hastalar su içerisinde rahatça hareket edebiliyor.

SU DİRENCİ İLE KASLAR GÜÇLENİYOR

Aquaterapi ile hastalar, fizyoterapistler eşliğinde 30 derece ısıtılmış havuz suyu içerisinde tedavi görüyor. Aquaterapi yönteminde; su içi egzersizlerle, denge ve koordinasyonu arttırıyor. Ekleme yük bindirmeden egzersiz yapılabiliyor. Suyun direnci sayesinde kasları kuvvetlendirmeye yardımcı oluyor. Bütün kasları aynı anda çalışan hastalar suyun içinde kendilerini daha özgür hissediyor.

20-45 DAKİKA SÜRÜYOR
Fizyoterapistler Aquaterapi’de Halliwick ve Watsu olarak iki yöntem kullanıyor. Tedaviye başlanırken ilk olarak hastanın durumuna göre önce su içinde nefes egzersizi yapılıyor. Yine su içinde yürüme egzersizi ile devam eden tedavi mekik hareketleri ve sırt üstü yatış ile sürdürülüyor. 20 ile 45 dakika süren tedavide hastalar suyun içinde rahatça hareket edebiliyor.

Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 5 aydır aquaterapi tedavisi gören 35 yaşındaki Deniz Yıldırım tedaviye başlamadan önce destek alarak yürüyebildiğini belirterek, “ Her zaman bir yerlere tutunma isteğim oluyordu. Ama kendimde şu aralar öyle değişiklik fark etmeye başladım ki artık tutunma isteğim kalmadı. Rahatlıkla yürüyebiliyorum ve rahat hareket edebiliyorum. Çok mutluyum. Benim gibi yürümede zorlanan ve destekle yürümeye çalışan arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum. Denesinler. Kendilerine bir şans versinler” dedi.

YAŞ SINIRI YOK
Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Fizyoterapistleri, yaş sınırı olmayan aquaterapi yönteminin, nörolojik etkilenimi olan hastalara, selebral palsi, inme geçiren ve kas hastalarına uygulanabildiğini söyledi. Hastanın sadece tuvalet kontrolünün olması yeterli olduğunu belirten yetkililer, tedavi yönteminin etkisinin önemine değindi.

 

2015-07-21
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL