Güncel

Turizm sektöründe kurumlar kavga etmeyi bıraksın

Turizm sektöründe kurumlar kavga etmeyi bıraksın

Krizlerin ardından ülke turizminin 3 yılda zor toparlandığına dikkat çeken Samistal Travel’ın sahibi Cevdet Eroğlu; “Kurumlar kavga etmeyi bıraksın, sektör olumsuz etkileniyor.“ dedi.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Bir yanda mevsim normallerinin üstünde Ağustos sıcağı, diğer yanda içimizdeki ateşi harlayan yakıcı gündem…Konumuz turizmde kriz yönetimi ve turizmcilerin görüşleri…

Niğde merkezli Samistal Travel’ın sahibi Cevdet Eroğlu elini taşın altına koyan turizmcilerden.. 2014 yılında bölgedeki olağaüstü hal durumunun kaldırıldığı anda Cudi dağına Fransızları indiren, daima ilklere imza atan Eroğlu ile kriz sürecini konuştuk, eleştiri ve öngörülerini aldık. 1990 yılından beri turizmin içerisinde olduğunu belirten Cevdet Eroğlu;”kriz sonrasında Türkiye turizmi 3 yılda zor toparlıyor, bu da 2018 yılına denk gelir.” diyor.

İşte sohbetimizden çarpıcı satırbaşları:

2015 Sezonunda kriz yönetimi ve tur operatörlerinin 2016 yaklaşımı hakkında neler söyleyeceksiniz¿
Daha önceki röportajlarımızda 2015 turizm sezonu için yüzde 80 lik düşüş öngörmüştük. Bunun sebebi olarak Kobani ve Charlie Hebdo olaylarını gerekçe göstermiştik. Genelde tur operatörleri ülkemiz için çok endişeli ve 2016 yılında Türkiye programlarını azaltmaya gidecekleri kaçınılmazdır. Çünkü Avrupa’da katolog maliyetleri oldukça yüksek ve tur operatörleri riskli gördükleri ülkelerin katolog sayılarını azaltarak maliyet düşürüyorlar ya da sorunsuz destinasyonların programlarını koyuyorlar. Maalesef terör saldırıları ülke turizmine de büyük darbe vurdu ve ciddi bir kayıpla karşı karşıya kaldık.

Kriz yönetimi süreci hakkındaki görüşlerinizi de aktarır mısınız¿.
7 ay önce Fransa Dışişleri Bakanlığının web sayfasında Türkiye’yi riskli ülke ilan edilmiş ve sigorta kapsamı dışında tutulmuştur. Bu da yetmezmiş gibi Liberation ve Le monde, kelime oyunlarıyla Türkiye yi riskli ülke ilan ederek okuyucularını haritalarla yönlendirmişti. Bu haberleri diğer ülke medyaları da baz alıp Türkiye yi yıpratma politikası içine girmiştir. Daha ortada terör sorunu yokken bu hamleler geldi.

ITB Berlin Turizm Fuarında herkes köşe kapmaca oynarken Avrupa medyası Türkiye karşıtı propagandalar yapıyordu. Berlin de turizmci dostlarımız ”bu yıl iyi olacak” diyerek kendilerini avutuyorardı ama biz yüzde 80 düşüş olacağını analiz etmiştik. Maalesef Dışişleri nezninde negatif algıyı pozitife çeviremedik ve Berlin’de hep beraber olumlu mesajlar vererek kendimizi avuttuk durduk.

Sezon geldi çattı ve ciddi düşüşler yaşanmaya başlayınca, turizme yön vermeye çalışan otoriteler mikrofunu ele aldı ve”Turizmde ciddi iptaller gelmeye başladı” açıklamaları yaptılar. Oysa ki Çarşamba’nın gelişi Perşembe’den belliydi. Belki güçlü bir koalisyon krizi satın alabilirdi ama görünen o ki pek koalisyon olacağa benzemiyor.

KRİZ SÜRECİNDE CİDDİ LOBİ ÇALIŞMASI YAPILMADI..
İlerleyen süreçte TÜRSAB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı; ”Türkiye kritik bir süreçten geçiyor, terör turizmi ciddi vurdu, maalesef ülkemiz için kayıp bir yıl oldu » diyebilirler. Krizde açıklama yapmak çok basit bir yöntem ama 8 ay öncesinde ciddi anlamda hiçbir lobi çalışması yapılmadı ve gündemi hep farklı konulara taşıdılar. Kriz süreci ile ilgili ciddi bir hamle yapılmadı.

ÖNLEM ALINMAZSA 2018 DE ANCAK TOPARLANIRIZ
Benim bu ülke için gidip fuar açacak, yeni destinasyonlar keşfedecek ve olası bir krizde otelcisinin sorunundan tutun acentasının sorununa kadar çözüm bulacak yürekli yöneticilere ihtiyacım var. Ben 36 milyar USD turizm geliri olan bir ülkenin sorunlarını dile getiriyorum. Herkes kan ağlıyor. Otelci kardeşim yerli turistle ayakta durmaya çalışıyor, Ekim’de kilit vurmayacağının garantisi yok. Arkasında sermayesi olan ve ayakta kalmaya çalışan küçük acentacı kardeşime kim destek olsun. Lütfen herkes elini taşın altına koysun. Görünen o ki 2016 turizm sezonu yine hüsran, 2017 sezonu geldi geliyor derken hafif toparlanmaya girse de 2018 de ancak turizm kendini toplamaya çalışacak. Umarım ben yanılıyorumdur.

KURUMSAL KAVGA SEKTÖRÜN MORALİNİ BOZUYOR…
Son olarak sektöre, kurumlara ve yetkililere neler söylemek istersiniz¿

Turizm sektörünü temsil eden kurumlar kavga etmesin. Kamuoyu ve basın önünde tartışmayı bıraksınlar, sektör olumsuz etkileniyor. Avrupa, Rusya hatta Çin bitti, yeni pazarlar bulmak lazım. Bu konuştuklarımızı gelecek sene Nisan ayında yine konuşuyor olacağız. Tur operatörleri Türkiye kataloğunu küçültüyor, çeşitliliği kaldırıyor. 2016 turizm sezonunu kurtarmak için fiyat indirmemeliyiz. Fiyatları indirdiğimizde 2 yıl dengeyi bulamıyoruz.

 

2015-08-05
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL