Güncel

Turizmciler Sağlık Turizmine ilgisiz…!

Turizmciler Sağlık Turizmine ilgisiz…!

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Necati Yılmaz;“REHA Klinik Otel Yönetmeliği ile devrim niteliğinde çalışma yaptık ancak turizmciler farkında bile değil, hiç tepki göstermediler“ dedi. NİLGÜN ATAR-ÖZEL

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com/ özel haber

TÜRSAB Antalya BYK ev sahipliğinde düzenlenen sağlık turizmi bilgilendirme toplantısı; Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Necati Yılmaz ve Uluslararası Hasta Koordinasyon Merkezi Uzmanı Işıl Kaleli Arslanoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

730 DAVET GÖNDERİLDİ, 6 SEYAHAT ACENTASI KATILDI..
TÜRSAB Antalya Sağlık Turizmi Komitesi Başkanı Ali Kaya öncülüğünde düzenlenen toplantıda sadece 6 seyahat acentası vardı. Turizmcilerin ilgi göstermediği toplatıda gözler TÜRSAB Antalya BYK Başkanını da aradı… Toplantı için 730 seyahat acentasına davet gönderilmiş olmasına karşın katılımın 6 üye ile sınırlı kalmasının nedenleri sorgulanmalı…

Sağlık turizmi yıllardır her şey dahil sistem ile anılan Antalya’nın can kurtaran simidi olacak. Seyahat acentaları ve otelciler bunun farkına vardığı anda Antalya’nın turizm tablosu değişecek. Ancak görünen o ki; gereken adımlar sektör temsilcileri tarafından atılmadığı, ortak bir noktada buluşamadığı sürece turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması mümkün değil.


ANTALYA KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİNDEN ÖRNEK ÇALIŞMA
Toplantıda aktarılan çok önemli bilgilerin yanısıra dikkat çekici bir çalışma da hastanelerin bölümleri, hizmetleri ve fiyat listeleri hazırlanarak kitapçık halinde seyahat acentalarına verilmesi idi. Antalya Kamu Hastaneleri Birliği bu anlamda bir ilke imza atarak her iki sektörün işbirliği adına örnek bir model yarattı.

TÜRSAB SAĞLIK TURİZMİ KOMİTESİ VE ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ…
TÜRSAB Antalya Sağlık Komitesi Başkanı ve Agne Tour’un sahibi Ali Kaya; Birlik bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri kaydetti: ”Türsab Sağlık Turizmi Komitesi olarak İstanbul Üniversitesi ile bir protokol imzaladık. Ara eleman yetiştirme ve seyahat acentalarını bilgilendirme konusunda seminerler düzenledik ve sertifikalar verdik. Seyahat acentası olarak hastalık türleri ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Bu proje Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniveristesi, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi’ne sunuldu. İstanbul Ünversitesi çok sıcak baktı. Şu anda bir prosedür hazırlanıyor; sağlık turizmi yapmak isteyen seyahat acentalarından sadece büro çalışanı değil, acenta sahibi ya da genel müdürü de eğitim alacak, sertifikası verilecek. Bunlar zaman alacak çalışmalar, Türsab ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde bu projeyi hayata geçiriyoruz. Ancak Akdeniz Üniversitesi şimdiye kadar ilgi göstermedi, seyahat acentalarıın ilgi göstermediği gibi..” dedi.

SAĞLIK VE TURİZM SEKTÖRÜ İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ..
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Uluslararası Hasta Koordinasyon Merkezi Uzmanı Işıl Kaleli Arslanoğlu; sağlık turizmi potansiyelinin ortaya konulması için her iki sektörün daha fazla işbirliği içerisinde olması gerektiğini vurguladı. Sağlık turizmi ve turistin sağlığı kavramlarının farklı konular olduğunu belirten Arslanoğlu;“sağlık turizminin en önemli ayağı seyahat acentalarıdır çünkü bir hasta planla geliyor ise ulaşım ve konaklaması seyahat acentalarının uzmanlığında yapılabilir.” dedi.

SAĞLIK TURİZMİNDE 5 PİLOT İL SEÇİLDİ…
Uzman Işıl Kaleli Arslanoğlu, Kamu Hastanelerinin sağlık turizmi yapılanması hakkında aktardığı bilgiler ise özetle şöyle:

Sağlık Bakanlığı, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı; Sağlık turizmi için birinci seviyede A Tipi 5 il belirledi. Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Muğla pilot iller. Bu illerdeki hastanelerde Uluslararası Hasta Koordinasyon Merkezi kuruldu. Antalya Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde UHKM (Uluslararası Hasta Koordinasyon Merkezi) bulunan 6 hastane şunlar: Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk devlet Hastanesi, Alanya Devlet Hast, Kemer Hast, Manavgat Devlet Hastanesi, Serik Devlet Hastanesi.

Uluslararası Hasta Koordinasyon Birimleri olan Hastanelerde Almanca, Arapça, İngilizce, Rusça dillerinde 7/24 hizmet veriliyor. Birim yapılanması ise hastanelere göre değişiyor; 1 sorumlu, 2 ya da 3 rehber, 1 sağlık personeli, 1-2 destek personelden oluşuyor. Turistlerle diyalog kurmak, giriş çıkışlarda rehberlik etmek, sigorta ve evrak işleri takip etme görevleri var.

UHKM bulunan Hastanelerin bölümleri, verilen hizmetler ve fiyatlarına yönelik bilgiler aktaran Işıl Kaleli Arslanoğlu;”Kemer Devlet Hastanesi 50 yataklı yeni bir binaya taşındı, bütün odalar suit, bahçesi ve yeşil ortamı ile sağlık turizmine çok uygun. Otellere de yakın mesafede. Hemodiyaliz, cihazlar yeni, fiziksel ve rehabiitasyon birimi çok uygun. Palyatif üniteleri de yaşlı bakımı ve yaşlı turizmi açısından önemli.” dedi.

Ağız ve Diş Sağlığının fiyatlardan dolayı Avrupa da problem olduğuna dikkat çeken Arslanoğlu;”Türkiye fiyatlarının uygun olmasından dolayı tercih edilmeye başladı. Tanıtım gerekli. Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Avrupa ile yarışacak durumda, bu konuda çok iddialıyız.”ifadelerine yer verdi.

NEDEN KAMU HASTANELERİ…
Neden Kamu Hastaneleri sorusunu yanıtlayan Arslanoğlu şunları söyledi:”Tüm ülkede Standart tedaviler ve standart fiyatlar var. İletişim anlamında yabancı hastalara yardımcı olmak ve prosedürlerin yürütülmesi için Uluslararası Hasta Birimi kuruldu. Rehberler hastaların sigorta ile ilgili iş ve işlemlerini yürütebilecek. Sağlık teknolojisi, hekimlerin tecrübesi, kalite güvenliği konusunda son 12 yıldır sağlıkta dönüşüm kapsamında çok önemli adımlar atıldı. Standart ve paket fiyatlar belirlendi. Acentalara özel fiyatlar yakında açıklanacak. Çalışmak isteyen seyahat acentaları hastane ile özel sözleşme yapmak zorunda.” dedi.

ESKİ KAMU HASTANELERİ ALGISI DEĞİŞİYOR…
Seyahat acentalarının Sağlık turizmindeki yerinin önemini vurgulayan Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr Necati Yılmaz bölgedeki sağlık yatırımlarını şöyle özetledi: ”17 tane sağlık tesisimiz var, 14 hastane, 3 ağız diş sağlığı merkezimiz 12 tane de yeni hastane inşaatımız var. 2016 sonuna kadar devreye girecek olanlar var.”

Kamu hastanelerindeki cihaz farkının hiçbir özel hastane ile kıyaslanamayacağını belirten Necati Yılmaz;”devlet hastanelerine yönelik köhne ve eski algısı yapılan yatırımlar ve sağlıktaki dönüşümler sonunda tam tersi bir durum oluşturdu. Kamu Hastaneleri cihazlar ve teknolojik açıdan özel hastaneleri geçti. Eski devlet hastanesi imajını silebilmek için parantez açıyorum. Eski Sovyet ülkeleri ile bizim tıp teknolojilerimiz kıyaslanamaz. Balkanlar ve civar ülkelerde de teknoloji, cihaz, tıp bilgisi ve tecrübe açısından daha öndeyiz. Sağlık turisti veya turistin sağlığı bizim için hiç fark etmez. Türkiye’ye ister sağlık için ister turist olarak gelsin sonuçta ihtiyacı olan hizmet ve tedaviyi ülkemizde karşılayabilirse bu ülkeyi tercih edecek.”dedi.

SAĞLIK TURİZMİ TÜRKİYE’NİN STRATEJİK HEDEFİ…..
Sağlık turizminin Türkiye için stratejik bir hedef olduğunu belirten Necati Yılmaz şu açıklamalarda bulundu:

1980 li yıllarda turizmi kimse bilmiyordu, şimdiki oteller yoktu. Aynı potansiyeli sağlık turizminde görüyorum. Çünkü Türkiye sağlık alanında yetişmiş insan gücüne sahip, bu Almanya da yok. Almanya’da şu anda emekli olan veya vefat eden hekimlerin yerine geçebilecek 2.nesil hekimleri yok. Bizden sürekli talep ediyorlar. Türk hekimleri bugün Almanya’ya gitse hemen Kamuda iş bulabilecek durumda, bütün kapılar açılmış.. hiçbir engel yok.

SAĞLIK TURİZMİ POTANSİYELİNİ KULLANMIYORUZ
Türkiye’ye neden turist geliyorsa aynı şekilde de Sağlık Turizmi içinde o sebeple gelmesi gerek. Yetişmiş insan gücü, kalite ve fiyatın bir arada olması lazım. Bu fiyatlara Avrupa’da aynı turizm hizmete alacağını zannetmiyorum. Sağlık turizminde aynı durum söz konusu. Sağlık turizmi potansiyelini hiç kullanmıyoruz. Şu anda 8-9 milyar dolar civarı rakamlardan bahsedliliyor. Ama Macaristan 2.5 milyar dolar sadece Almanyadan diş hastası alabiliyorsa, herhalde biz Macaristanı çok rahatlıkla geçebiliriz.

Tanıtım gerek. Bizlere düşen görev tanıtıma ağırlık vermek. Yakında bilbordlarda tanıtımlarımız başlayacak, Havalimanında standları koyduk. Gelen turist sağlığı ile ilgili bir düşüncesi olmasa bile tanıtımlarla birlikte sağlık turizmi alanında olumlu bir düşünce oluşturabiliriz. Bu zaman alabilecek bir süreç..1980 den bu yana turizmi nasıl geliştirdiysek, sağlık turizminini de önümüzdeki 10-15 yılda bir noktaya taşıyacağımıza inanıyoruz.” dedi.

ANTALYA’DA SAĞLIK YATIRIMLARI…
2016 yılının Antalya için sağlık açısından iyi bir yıl olacağının altını çizen Necati Yılmaz; sağık yatırımları ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

”Alanya’da 300 yataklı yüksek standartlı yeni hastanemiz açılacak, bu yılın sonunda bitiyor. Alanya’da büyük bir doping yapacağına inanıyorum. Eski hastanelerimizdeki koğuş sisteminde 3-4 yataklı odalar yok artık, 2 yatak veya suit odalar var. Şu anki hastanelerin kişi başına düşen m2 kare oranı 4 kat fazla. Alanya’nın şöyle bir avantajı olacak, Antalya merkezdeki türk hasta yoğunluğu olmayacağından sağlık için gelen yabancılar daha sakin ortamlarda tedavi olacaklar.

2016 yılında Kepez’de 300 yataklı Sütçüler Hastanesi 29 Ekimde açmayı planlıyoruz. . Amerika’daki John Hopkins Hastanesi ile aynı proye sahip ama daha yüksek standartlarında. İçerisinde katlar arasında yürüyen merdivenleri olan özel ses izolasyonları, özel camları var. 74 yataklı yoğun bakım bölümü Türkiye’de ilk olacak. Her yoğun bakım hastası özel odasında camlarla korunmuş vaziyette olacak.” dedi.

DEVRİM GİBİ YÖNETMELİK ÇIKARDIK, TURİZMCİLER FARKINDA DEĞİL..
REHA KLİNİK OTEL projesinden de bahseden Necati Yılmaz;”Rehabilitasyon hastalarının tedavi gördüğü klinik otel modeli ile ilgili Yönetmeliklerin olmaması nedeniyle sıkıntı yaşayan yatırımcı için Bakanlıkla görüşmeler yaptık. Reha Klinik Otel Yönetmeliğini çıkardık. Bu bence devrim niteliğinde bir çalışmadır. Turizmcilerin bunun farkında olduğunu hiç zannetmiyorum.

Türkiye’de turizmin önünü açacak bir modeldir bu. Avusturya’da Mondofon kasabasında bir klinik var. Bir dağ oteli ama aynı zamanda klinik.. Müthiş bir sektör oluşturmuşlar. Uzun tedavi gerektiren hastalar çok yüksel bedeller ödettiriyor sigortalarına. Ama Türkiyede bunu çok uygun bedellerle sigorta karşılayabilirse o hastaların çok büyük kısmı hemen bize yönlendirecektir. İklim ve ulaşım ve fiyat avantajı var. Oteller ise bir odayı 25-30euroya satacağına 300-400 euro’ya satacak çünkü orada hasta faturası kesilecek. Bence turizmciler devrim niteliğindeki çalışmanın hiç farkında değil çünkü tepki vermediler. Çünkü bilmiyorlar ama bilecekler. Bu işlere ilk soyunanların bayağı bir yol alacağını düşünüyorum.” dedi.

ANTALYA BU YÖNETMELİKLE ROL MODEL OLABİLİR…
Prof.Dr. Necati Çalışkan’ın gösterdiği tablo önemli çünkü 2 binin üzerinde otelin bulunduğu Antalya’da REHA Klinik Otel kriterlerini tamamlayanlar sağlık turizmi zincirinin bir halkası olacaklar. Böylece dönüşen oteller Avrupa’nın rehabilitasyon hastalarını Türkiye’ye çekecekler. Kış sezonu sağlık turizmi ile canlanacak. Oteller kapanmayacak, turizm personel işten çıkarılmayacak. REHA KLİNİK OTEL Yönetmeliği Antalya için çok tarihi bir rol üstleniyor.

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necati Yılmaz;”Antalya turizmde öncü bir şehir, sağlık turizminde de öncü olacağız. İlk sözleşmeleri biz yaparsak ROL MODEL OLARAK tüm Türkiye’ye yayılacak. Sektörün önü çok açık. ”sözleriyle sektöre ve Türk turizmine umut dolu mesajlar verdi..

 

2015-08-09
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL