Güncel

Fener ve Balat restorasyonları The Guardian’da

Fener ve Balat restorasyonları The Guardian’da

Fatih Belediyesi sınırlarında bulunan tarihi Fener ve Balat semtleri, ünlü İngiliz yayını The Guardian’a konu oldu. Fatih Belediye Başkanı Demir, bölgedeki hedeflerini açıkladı.

Tarihi Yarımada’da kültürel çeşitliliği ile dikkat çeken Fener ve Balat semtlerindeki yükseliş trendi, dünyaca ünlü İngiliz yayını The Guardian’ın da dikkatini çekti. Geçtiğimiz haftalarda, “İstanbul’un yeni yaratıcı merkezi, Osmanlı esintilerini muhafaza ediyor” başlığıyla yayınlanan makalede, Fatih Belediyesi’ne bağlı her iki semt için ‘tasarım bölgesi’ ifadesi kullanılırken; son dönemdeki pozitif değişime dikkat çekildi.

Son dönemde Fatih’in tarihi semtlerinde yaptıkları restorasyon sürecini değerlendiren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Tarihi Yarımada’nın uzun yıllar sonra geçmişteki değerine tekrar kavuşması ve bu etkinin Türkiye dışına taşması bizim için son derece mutluluk verici. Amacımız, tarihi Fener ve Balat semtlerimiz başta olmak üzere bölgeyi turizm, sanat ve tasarım dendiğinde sadece İstanbul’da değil; dünyada da akla gelen ilk yerlerden biri haline getirmek” değerlendirmesini yaptı.

Harabe yapılar sanat galerisine dönüştü

The Guardian’da yayınlanan ve bölgenin eski bir Yunan semti olduğuna değinilen makalede, geçmişte yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle bölge nüfusunun da zamanla değiştiğine yer verildi. Yakın geçmişte çehresi değişmeye başlayan Fener ve Balat’ın eski sakinlerini tekrar ağırlamaya başladığına dikkat çekilen yazıda, Fener’de yaşayan Kenan Sarı’nın de açıklamalarına yer verildi. Sarı, “Bölgedeki Rum ailelerin çoğu, 1960 ve 70’lerde, Kıbrıs anlaşmazlığının ardından kaçtılar. Bütün çocukluk arkadaşlarımı kaybettim. Ancak artık insanlar geri dönmeye başladı” değerlendirmesini yaptı.

İstanbul’da Bizans döneminden beri Yahudi bölgesi olan Balat’ın da çehresinin değiştiği belirtilen makalede, restorasyon süreciyle birlikte terk edilen ve harabeye dönmüş pek çok binanın restore edildiği; restore edilen tarihi binaların artık galeri, restoran ve atölye olarak kullanıldığının altı çizildi. Makaleye göre eski sakinlerle birlikte sanatçılar ve tasarımcıların da bölgeye geri döndüğü belirtiliyor.

 

2015-09-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL