Güncel

Avrupa Birliği ve Türkiye’de değişen algılar tartışılıyor

Avrupa Birliği ve Türkiye’de değişen algılar tartışılıyor

Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM) öncülüğünde düzenlenen panelde AB’nin Türkiye’ye bakışı ve Türkiye’de değişen algılar masaya yatıracak.

Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM) ve Avrupa Birliği Küresel Araştırmalar Derneği (ABKAD) işbirliğinde; Türkiye’nin AB üyelik sürecinde son dönemlerde AB kamuoyunun Türkiye’ye bakışını ve Türk insanının AB üyelik sürecindeki tutum-kanaatlerindeki değişkenliklere dikkat çekmek için 9 Ekim’de panel düzenleniyor. Sadece Türkiye’nin ve Türk insanının değil, özellikle AB kamuoyunun son dönemlerdeki sıcak gündem konusu olan AB üyelik sürecinde Türk halkının konuya bakışı Akdeniz Üniversitesi’nin ev sahipliğindeki panelde tüm yönleriyle ele alınacak.

AKVAM’DAN YİNE BİR ÖNEMLİ PANEL DAHA
Akdeniz Üniversitesi bünyesinde 2003 yılında kurulan, AB üzerine birçok eğitim ve araştırmaya imza atan Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM); bu kez Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Avrupa Birliği Küresel Araştırmalar Derneği ( ABKAD) ile birlikte yine gündem yaratacak bir panele imza atacak.

Konferans 9 Ekim 2015 tarihinde Üniversite’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu Konferans Salonu’nda yapılacak. Ankara, İstanbul ve İzmir’den akademisyenlerin katılacağı panelde, İktisadi ve Kalkınma Vakfı’nın (İKV) Türkiye’de en son yaptığı araştırmanın sonuçları da tanıtılacak. Toplantıda, AB’ye üyelik sürecinde Türk halkının değişen tutumları ile ilgili önemli bilgiler paylaşılacak. Konuya ilgi duyan herkese açık olan panelin açılışını, programı düzenleyen kuruluşlar olan ABKAD Genel Sekreteri, Derya Sevinç ve AKVAM Müdürü Prof. Dr. Erol Esen yapacak.

AB’nin imajı, kamuoyu algısı ve Türkiye’ye Bakış Panelde Tartışılacak…
‘Üyelik Sürecinde Avrupa Birliği ve Türkiye’de Değişen Algılar’ konulu panelde, bütünleşen Avrupa’da üretilen politikalar ve uygulamaların üyelik sürecindeki Türkiye’ye olan yansımaları ve Türkiye’nin son yıllarda ürettiği ve uyguladığı politikalar ele alınacak. Oturum başkanlığını TOBB Ekonomi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tuğrul ARAT’ın yapacağı panel konuları şöyle: AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Burak ERDENİR’in sunacağı ‘Türkiye-Avrupa Birliği İlişkilerinde İmaj Sorunu’; İzmir Ekonomi Üniversitesi öğretim üyesi Dç. Dr. Çiğdem KENTMEN’in sunacağı ‘AB Kamuoyunun Türkiye’ye Bakışı’; İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem NAS’ın sunacağı ‘Türkiye Kamuoyunda AB Desteği ve AB Algısı’ ve son olarak Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşad GÜDEKLİ’nin sunacağı ‘Alman Basınında Türkiye İmajı ve Türkiye’nin AB Üyeliği Sürecine Etkileri’.

Panelin önemine vurgu yapan AKVAM Müdürü Prof. Dr. Erol ESEN, özelikle son dönemlerde Türk politikasındaki uygulamaların AB cephesinden ve AB kamuoyundan iyi analiz edilmesini gerektiğini belirtti. Prof. Dr. ESEN, panellerinin amacını şu sözlerle açıkladı:

“AB, Türkiye’nin katılımı için politika ürettiği hükümetler üstü bir olgu. Bunun bir devlet politikası olduğunu biliyoruz. Ancak çok etraflı kriterlere ve dinamiklere bağlı olan bu süreçte son yıllarda AB gözünden nasıl algılandığımız çok önemli. Bu nedenle ABKAD ile birlikte her geçen gün sıcaklığını koruyan bu konuyu biz de AKVAM olarak irdelemek ve tartışmak için böyle bir panel yapmaya karar verdik. Panelimiz konuya ilgi duyan tüm katılımcılara açıktır, herkesi bu önemli paneli takip etmeye davet ediyoruz.”

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenleri Antalya’da buluşturacak olan bu etkinlik, hem Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki güncel ilişkilere ve gelişmelere ışık tutacak, hem de imaj ve algı üzerine akademik çerçeve sağlayarak karar alıcılara yol gösterecek.

Detaylı Bilgi İçin:
AKVAM Proje Sorumlusu: Meral AKSU
AKVAM Tel: 0242 3106415
meralaksu@akdeniz.edu.tr

Tarih: 9 Ekim 2015
Saat: 14.00-16:30
Yer: İİBF, Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu Konferans Salonu, Akdeniz Üniversitesi/Antalya

 

2015-10-06
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL