Güncel

İsveç’te belediye bütçesinin yüzde 20 si yaşlıların

İsveç’te belediye bütçesinin yüzde 20 si yaşlıların

Uluslararası 3.Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi’nde konuşan İsveç Parlamenteri Yılmaz Kerimov; İsveç’te belediye bütçesinin yüzde 20’sinin yaşlı bakımına ayrıldığına dikkat çekti. NİLGÜN ATAR

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com
3.Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi Dosyası-6

Medikal Turizm Derneği öncülüğünde Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen Uluslararası 3.Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi’nde; yaşlı bakımında devlet ve yerel yönetim işbirliğinin önemine çeşitli ülkelerin başarılı modelleriyle dikkat çekildi. Özellikle İsveç modelinde yaşlı sağlığı, huzuru, sosyal yaşamı ve güvenliğine yönelik bu işbirliği çalışmaları üzerinde durmak ve incelemek gerekiyor.

Konferansa konuşmacı olarak katılan İsveç Sosyal Demokrat Partisi Parlamenteri Yılmaz Kerimov 37 senedir İsveç’te yaşıyor, 5 dönem milletvekili ve Parti Merkezi Yönetim Kurulunda… İsveç’te yaşlı bakımında devlet ve yerel yönetim işbirliği uygulamaları hakkında önemli bilgiler aktardı.

İsveç Avrupa’nın en yaşlı ülkesi. 2013 verilerine göre yüzde 83.7 kadın, yüzde 80.1 erkek yaşlı bulunuyor. 9 milyon 800 bin nüfusun yüzde 18 i 65 yaşı geçmiş durumda, 2030 de bu oranın yüzde 30 a çıkması bekleniyor.


DAYANIŞMA VERGİSİNİN GÜCÜ……
Yaşlılara bakma görevinin Belediyeye ait olduğunu belirten Kermov;”Belediye bu masrafları vergilerle karşılıyor. Dayanışma vergisi bu sistemde önemli bir rol oynuyor. Devlet yaşlı ve dezavantajlı gruplarda kullanılmak üzere dayanışma vergisini zengin belediyelerden alıp fakir belediyelere dağıtıyor. Devlet bu planlamayı yapıyor.” dedi.

İsveç’te sosyal demokratlığın tam dayanışma demek olduğunu vurgulayan Kerimov;”yaşlı, çocuk, zengin fakir gözetmeksizin herkesin eşit hizmet alma hakkı var. Türkiye’de çekirdek aile geniş ancak çekirdek aile modeli Avrupa’da anne baba çocuktan ibaret, hatta çocuk 18 ine geldiğinde evden ayrılıyor. İsveç ile Türkiye modeli çelişiyor, hem negatif hem pozitif yönleri var. Pozitif yönleri kimseye muhtaç olmamaktır. İsveç’te bir kişi doğumundan ölümüne kadar devlet himayesi altındadır. Anne baba görevini yapamıyor ve çocuğa iyi bakamıyorsa devlet ilgileniyor. Yaşlılar için de durum aynı, çocuklarından yardım isteyeceğine belediye her konuda yardım ediyor.”ifadelerine yer verdi.

BELEDİYE BÜTÇESİNİN YÜZDE 20 Sİ YAŞLI BAKIMINA AYRILIYOR.
İsveç’te Yaşlı bakımı Sistemi nasıl işliyor¿
Vilayet bünyesinde Stat Landsting och komun isimli 26 Belediyenin bağlı bulunduğu bir yapılanma olduğunu anlatan Kerimov;“Vilayet ile belediyeler işbirliği içinde çalışıyor. Belediyelerin yaşlı bakımında doktor, hastane ve yollarla ilgili görevleri var. Yaşlı ve hastalara doktor talep edildiğinde doktor, duşunu, temizlik, alışveriş yapamıyorsa yardımcı gönderiyor. Ev eşyalarının düzenlenmesini karşılıyor. Toplam mesuliyet, bütün masraflar ve organizesi belediyeye ait. Belediye bütçesinin yüzde 20 si yaşlılara gidiyor. Bir kişinin Yaşlı evinde kalması için belediye yıllık 590 bin kron (60 bin euro) ödüyor. Kendi evinde kalacak yaşlılar ise yıllık 156 bin kron (15 bin euro) bakılıyor..” dedi.

Emeklilik uygulamalarına da değinen Kerimov; ”İsveç’te 65 yaşında emekli olabiliniyor ama 61 de de imkanı var, isteyen 67 yaşına kadar çalışabiliyor. 65-75 arası çalışanlar yüzde 9 arttı. En düşük emekli maaşı ayda 1200 euro..” bilgilerini aktardı.

İSVEÇ’TE BELEDİYE YAŞLILARIN EN BÜYÜK YARDIMCISI…
Belediyenin yaşlıların kendi evlerinde bakılmasından yana olduğunu belirten Kerimov;”evde kalmak isteyen yaşlılar için belediye gereken yardımı yapıyor. Maaş farklılıkları için belediyenin aldığı maximum fiyat; zengin ya da fakir en fazla ödeyeceği ayda 1776 krondur, 24 saat servis var. Kira maaşına göre fazla ise devlet eksiği karşılıyor ve elinde 5200 kron kalması şartıyla. Parası yetiyorsa alıyor, yetmiyorsa karşılıyor. Dayanışma politikası işte bu.” şeklinde konuştu.

YAŞLIYA GÖRE YAŞLI EVLERİ ÇEŞİDİ..
İsveç’te yaşlı bakımı evlerinİn ”Senior housing, Safe accommodition, Retiremend Homes, Home Help” şeklinde olduğunu aktaran Kerimov; yalnız yaşlıların birlikte kaldığı apart modeller, yaşlılık evlerinde 24 saat sağlık hizmeti verilen evlerle ilgili bilgiler aktardı. Huzur evlerinin Türkiye’deki algısına değinen Kerimo; yaşlıların bakımı ve sosyal yaşamlarını devam ettirebilmekteki dengelere dikkat çekti. Huzurevine terk edilen yaşlıların durumunun üzüntü verici olduğunu vurguladı.

İSVEÇ’TEKİ EMEKLİ TÜRKLER İÇİN RESMİ GÖRÜŞMELER YAPILMALI…
İsveç’te 200 bin Türk yaşadığını vurgulayan Kerimov;”Türkler emekli maaşı alarak Türkiye’de yaşamak istiyor ama İsveç Hükümeti buna izin vermiyor. Çünkü devletten yardım alabilmesi için İsveç’te yaşaması gerekiyor. Avrupa’da yaşayan yaşlılarımıza bu imkanın sağlanması için bu konuda Türkiye’nin İsveç ile resmi görüşmeler yapması gerekiyor.” dedi.

SIRADA: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı SGK Başkan Yardımcısı Dr Cemil Gül var. Yaşlı bakımı uygulamaları ve Yaşlı Turizminde SGK’nın rolüne yönelik detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

 

2015-10-09
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL