Güncel

Antalya’da mimari sanat düşmanlığı…

Antalya’da mimari sanat düşmanlığı…

Antalya Karaalioğlu Parkı’nda sergilenen Mimar Alişan Çırakoğlu’na ait “Kesin Değil“ isimli eser parçalanmış halde bulundu. NİLGÜN ATAR

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Antalya Beydağları ve Akdeniz’in muhteşem manzarasına karşı Karaalioğlu Parkı’nda sergilenen Mimar Alişan Çırakoğlu’na ait Kesin Değil isimli eser; yeni ve farklı birşeyler söylemeye çalışıyordu izleyenlere.. Yaşadığımız şehirden yaratıcı mimari anlamında değişim isteğinin gücünü haykırıyordu.. Ve daha özgür, daha çevreci, daha sınırsız bir hayalgücü etki alanına alıyor sizi ayrıntılara bakarken..


Metal ipler ve halkalara takılmış uzun tahtalar arasından görünen Akdeniz, Beydağları ve heykel olağanüstü bir bütünlük oluşturuyordu. Neresinden bakarsanız bakın, sürekli değişiyordu görüntüler ve algılar…
Zamansızlık, sınırsızlık, yenilik ve özgürlükle gelen mutluluk duygusu hakimiyeti altına alıyor sizi..
Bir metal halka da sizin ruhunuza takılıyor adeta..
Her sabah parkta yaptığım yürüyüşlerde bu eseri selamlamadan, çevresinde dört dönüp resimler çekmeden önünden geçmiyordum.

ESERİ PARÇALAMIŞLAR….
Bu sabah eser eskisi gibi değildi. Birileri tarafından parçalanmış, tahtalar yerlere dağılmış, kusursuz dizaynı ve sanatsal dengesi bozulmuştu. Belediye görevlilerine sordum; ”metal halkalarını çalmışlar” dedi. Metal halkaları için yerle bir edilmiş… Kimler yapmışsa bulup cezalandırılmalı… Yetkililere duyurulur.

”KESİN DEĞİL” İLE NE ANLATILIYOR..¿
Mimar Alişan Çırakoğlu, ”Kesin değil” adlı eseri ile neler anlatmak istediğini şu cümlelerle ifade ediyor:

Yerleşim alanlarımız gitgide bireylerin kendi dışında verilen kararlara katlandıkları büyük yapılanmalar halini almakta. Mimarlık üretiminin de parçası olduğu bu yapılanmada dengeler çoğu zaman bireysel ihtiyaçların ve doğal kaynakların aleyhine kuruluyor. Sürdürülebilir olanı ortaya koymak üzere sorumluluk almak isteyen bireyin hareket alanı oldukça dar.

Bu proje mimarlık ürününün, kullanıcısıyla tasarım, üretim ve kullanım aşamalarında hangi yollarla etkileşime geçebileceğini araştıran bir deneme.

Gelişmekte olan yeni üretim teknolojilerinin mimara nasıl poziyonlar biçebileceğini, mevcut teknolojiler üzerinden sorguluyor.

Yerleştirme, bunu tanımlı bir işlev üzerinden yapmak yerine geçici olarak yer aldığı noktada esnek bir mekan deneyimi olanağı olarak sunuyor.”

Mimar Alişan Çırakoğlu ve ekibi çalışmalarını, yenilikçi, işlevsel, daha iyi bir fiziksel çevre için sürdürüyor. Her projede o projeyi etkileyen tüm unsurları anlamaya odaklanıyor ve değiştirmek üzere oldukları çevreye karşı kendilerini sorumlu hissediyorlar. Ekonomik ve çevreye duyarlı projeler geliştiriyorlar.

 

2015-11-03
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL