Güncel

Merzifon Projeleri ile Yapex Restorasyon Fuarı’nda

Merzifon Projeleri ile Yapex Restorasyon Fuarı’nda

7 bin yıllık tarihi ile medeniyetlere evsahipliği yapan Tarihi Kentler Birliği Üyesi Merzifon; başarılı projeleri ve tanıtım çalışmaları ile Yapex Fuarı’nda yer alıyor..

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com/ YAPEX-ÖZEL

ÇEKÜL Vakfı işbirliği, Tarihi Kentler Birliği ve EMA European Museum Academy katkıları ile 18-21 Kasım Tarihlerinde Antalya Expo Center’da gerçekleştirilecek YAPEX YAPI-RESTORASYON Fuarı için heyecanlı bekleyiş başladı..

Türkiye’nin alanında ilk ve tek fuarı olma özelliğini taşıyan “YAPEX Restorasyon Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı ’’ Tarihi kent kimliğini koruyan örnek belediyelere evsahipliği yapacak.

Karadeniz sahiline ve orta Anadolu’ya giden yolların kesiştiği önemli bir stratejik noktada bulunan ve 7 bin yıllık tarihi ile bir çok uygarlığı kucaklayan Merzifon bu sene de başarılı restorasyon çalışmalarıyla YAPEX Fuarı’nda…

2013 Yapex Restorasyon Fuarı’nda Meydan Projesi ve standı ile bütün dikkatleri üzerine çeken Merzifon; bu sene de fuar çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürüyor.
detay :www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=26423


Verimli toprakları, sürekli gelişen sanayi bölgesi, 2008 yılında iç hat sivil hava trafiğine açılan havalimanı ve kültür merkezi olarak modernliği yakalayan özellikleriyle, ısrarla yürütülen büyük projelerin birer birer hayata geçirildiği bir cazibe merkezi haline gelen Merzifon; Tarihi Kentler Birliği’nin çalışkan üyelerinden…

Merzifon Belediyesi ile YAPEX YAPI-RESTORASYON FUARI öncesi görüştük. Fuar tanıtım hazırlıklarını, başlatılan ve tamamlanan projelerini sorduk. İşte Merzifon adına umut veren çalışmalardan bazıları adına yapılan açıklamalar:

Tarihi Kentler Birliği üyesi bir Belediye olarak ilçemizin var olan zengin tarihi rezervlerini gün ışığına çıkartmak, tarihimizi yaşatmak üzere ÇEKÜL Vakfı (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) ile işbirliği içinde yürüttüğümüz çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Merzifon’un yeni yüzüyle kendini çok daha iyi ifade edeceğine, hak ettiği değere en kısa sürede kavuşacağına yürekten inanıyoruz.

İlçemizin tarihi, coğrafyası, kültürü, tüm folklorik özellikleriyle hangi duraklardan geçerek bugünlere geldiğini ve şu andaki konumunu, katılacağımız YAPEX Restorasyon Fuarı’nda şehrimizi daha iyi tanıtmak adına oluşturduğumuz bir kaynak kitapta bir araya getirdik. Tanıtım kitabımızın yanı sıra, kısa bir tanıtım filmi ve tanıtım broşürleri hazırladık.” ifadelerine yer verildi.

Fuarda tanıtılacak restorasyon Projeleri hakkında açıklamada bulunan Merzifon Belediyesi şu bilgileri kaydetti:


Ulukuşlar Binası Restorasyonu : 1907 yılında inşa edilen, ilçemiz Naccar Mahallesi’nde yer alan eski Merzifon evi, geçmişte Ulukuşlar ailesinin yaşadığı konaktır. Bugün mülkiyeti Merzifon Belediyesi’ne ait olan konak, yine belediyenin kendi kaynakları ve ekipleriyle restore edilmiş, işlevlendirmeye hazır hale getirilmiştir. Köşe parsele yerleşimi, ana akslar üzerindeki konumu,ve mekânsal nitelikleri ile Ulukuşlar Konağı, mahalle evi olarak kullanılabilecek özelliktedir. Bodrum ve çatı katlarıyla birlikte toplamda 4 katı kullanıma uygun olan yapının aynı zamanda geniş bir bahçesi ve bahçe içinde geleneksel bir fırın yapısı da bulunur.

-Yokuşbaşı Caddesi Sokak Sağlıklaştırması : Merzifon’un geçmiş dönemde en işlek caddelerinden biri olan ve günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte yok olmaya yüz tutmuş, en eski 4 mahallemizi barındıran, toplam yol uzunluğu 550 m. Olan Yokuşbaşı Caddesi’ni “sokak sağlıklaştırması” çalışmalarımız kapsamında tarihi dokusunu bozmadan canlandırma projemizdir.


-Çelebi Sultan Mehmet Medrese Parkı Revizyonu: Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Çelebi Mehmet Dönemi’nde (Fetret Devri) Çelebi Mehmet’in emriyle yaptırılan ve Osmanlı medrese mimarisinde görülen dört eyvanlı şeması uygulanmış olan Medrese civarı Belediyemizce revizyon çalışmalarımız kapsamında tarihi dokusuna uygun olarak yenilenmiştir.

turizmhaberleri.com olarak, ”YAPEX Restorasyon Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı” öncesi belediyelerin çalışmalarını tanıtmaya devam edeceğiz. Sırada SEYHAN Belediyesinin çalışmaları var. 

2015-11-09
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL