Güncel

Ressam Safa Büte ile Niğde’nin sanat yolculuğu…

Ressam Safa Büte ile Niğde’nin sanat yolculuğu…

Niğde ve Bor’da sanat yolculuğunun ayak sesleri yükseliyor. Çağdaş Sanatlar Müzesi hazırlıkları sürüyor. Ünlü Ressam Safa Büte ile Uluslararası Mail Art Sergisi ve Niğde’den başlayacak sanat projelerini konuştuk. Nilgün ATAR-ÖZEL

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Geçtiğimiz günlerde Niğde’nin Bor ilçesi oldukça ses getiren bir sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı. Hem Bor’da bir ilk, hem de uluslararası..…. Bor Belediyesi desteği ve ünlü Ressam Safa Büte küratörlüğünde 21 ülkeden 50 sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Mail Art Sergisi geniş yankı uyandırması ile dikkat çekmişti..


RESSAM SAFA BÜTE İLE SANATA YENİ BİR SAYFA…
Niğde Kültür Turizm Dosyası röportaj dizisinde kentin sanat yaşamına ünlü Ressam Safa Büte ile yeni bir sayfa açıldığını vurgulamıştık.
linki:www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=29167
Ressam Safa Büte’nin tüm Anadolu’yu kucaklayan insan ve sanat sevgisinin ışığı bu kez Bor’da açılan sergi ile tüm dünyaya yayıldı. Sergide yer alan eserler, daha sonra açılacak olan Niğde Uluslararası Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde daimi olarak sergilenecek.

Sergiye katılamadım ama açılış fotoğraflarını incelediğimde Anadolu insanının sanata bakışı, duruşu, saygısını ve merakını gördüm. Sergi sonrası yaptığımız görüşmede Anadolu insanının sanata açlığı ve ilgisine dikkat çeken Ressam Safa Büte; “sergiyi ilk kez izleyen yöre kadınları sanat kurslarına katılmak, öğrendikleriyle kendilerini geliştirerek sergi açmak istediklerini söylediler. Sanata bu kadar açık olmaları çok sevindirici..” dedi.

Ressam Safa Büte ile birkaç gün önce Uluslararası Mail Art Sergisi’nin nasıl hayata geçtiğini, açılış ve sergi izlenimlerini ve sanat projelerini konuştuk. İşte sanatla renklenen, projelerle zenginleşen sohbetimizden umut veren satırbaşları…


AMAÇ SANATIN ANADOLU’DA YAYGINLAŞMASINI SAĞLAMAK…
Niğde’nin şirin ilçesi Bor için bir ilk olan uluslararası Mail Art sergisini açma düşüncesi nasıl gelişti¿
Niğde’de olduğu gibi Bor’da da çok güzel mekanlar var. Bor Belediyesi etkinliklerle sanata katkıda bulunmayı çok istiyor. Çoktandır Bor belediye başkanı Sayın Sıtkı Erat benden bir sanatsal faaliyet istiyordu. Ben de onun bu isteğini yerine getirmek ve Niğde’de kurmak istediğim Uluslararası Çağdaş Sanatlar Müzesi için altyapısını oluşturmak için bu projeyi hayata geçirdim. Fakat burada böylesine kapsamlı ve ses getirecek bir etkinliği gerçekleştirmek istememin en büyük nedeni; sanatın Anadolu’da yaygınlaştırılması, sanatın halk tabanına ulaştırılması ve sanatsal etkinliklerin sadece büyükşehirlerde değil Anadolu’nun en küçük yerleşim yerlerinde de hayat bulabileceğini göstermekti.

Yabancı sanatçıların sergiye katılım süreci ve ilgisini anlatır mısınız¿
Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan sanatçı dostlarımız, şahsen sergide yer almasalar da, gönderdikleri eserleriyle beni sonuna kadar desteklemektedirler. Hatta şu aşama da bile; yani henüz müzenin kurulması henüz gerçekleşmediği halde, yurtiçi ve yurtdışındaki yabancı sanatçılar Niğde’de kuracağım müzeye eserleriyle katkıda bulunmak istiyorlar.

ANADOLU SANATIN EN BÜYÜK İLHAM KAYNAĞIDIR
Bor’da ilk kez gerçekleştirilen bu uluslarası sergiye ilgi ve sanatçı olarak izlenimleriniz nedir¿

Sergiye ilgi olağanüstüydü diyebilirim. Sanatın Anadolu’da, küçük şehirlerde de etkin hale getirilmesi tezimin ne kadar doğru olduğunu gördüm. Buralarda insanlar SANATA AÇ..!!! Bunu samimi olarak söylüyorum. Sanatçı dostlarım beni uzun bir süre çok acımasızca eleştirdiler. Bilhassa neden İstanbul, Bodrum ya da benzeri büyük bir kente yerleşmediğimi sorup durdular. Onlara tavsiyem; bıraksınlar büyük şehirlerdeki karmaşayı, ışık kirliliğini, gürültüyü, sosyete barlarını da Anadolu’ya, köylere kasabalara gelsinler. Gelsinler ki; topal Ahmet’in mantızda demlediği çayı içip, Dürdane teyzenin bazlamasından yesinler. Geceleri de çimlerin üzerine sırt üstü yatıp samanyolunu izlesinler. Artık resim mi yaparlar, şiir mi yazarlar bilmem. İlham gelmesini beklemesinler. Buralarda ilham gelecek diye beklenmiyor. İlhamı yorgan yapıp içinde uyuyorsunuz. ..


Bu sergilerin devamı gelecek mi¿
Sergilerin devamı gelecek, hiç durmadan çalışacağız. Bakın; biz sanatçıların tek misyonu resim, müzik, heykel ya da benzerlerini üretmek değildir bana göre. Hal böyle devam ederse ve sanatı geniş halk kitlelerine ulaştıramaz isek bütün çalışmalarımız boşa gider. Fazla bir anlam taşımaz. Zamanın da Bedri Rahmi’lerden tutun diğer birçok sanatçı Anadolu’ya gelmiş. Resim yapmışlar, güzel çalışmalara imzalar atmışlar. Çok doğru yapmışlar ama tek yanlışları burada kalmamış ve geri dönmüşler. Bu da kısır kalmış bir proje olarak kayıtlara geçmiş. Oysa gerçekten, samimi bir şekilde bir şeyler yapılmak isteniyorsa, Anadolu’da yaşamak, üretmek, yaşlanmak ve ölmek gerekir… Müzeye gelince; maalesef ülkemizde Çağdaş Sanatlar Müzeleri parmakla gösterilecek kadardır. Bildiğim kadarıyla üç tanedir ve onlar da İstanbul’dadır. Niğde’de böyle bir müzenin kurulmasının ne anlama geleceğini, turizme ve bölgeye sağlayacağı katkıyı tahmin etmek hiç de zor değiL

Niğde Çağdaş Sanatlar Müzesi hazırlıkları nasıl ilerliyor¿
Müze hazırlıkları devam ediyor. Mekanın dış restorasyonu bitti, içi ise devam ediyor. On ayrı ülkeden on sanat adamı müzede yer alacak eserleri belirleyecek. Daha sonra da daimi olarak sergilenecekler.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SANAT ARŞİVİNİ OLUŞTURACAĞIM
Peki, başka yeni projeleriniz var mı¿

Bu müze projesinin devamında en az müze kadar önemli olan bir projeyi de hemen müze açılışından sonra devreye koyacağım. Türkiye’nin en büyük sanat arşivini oluşturmak. Ben gelecekte sonuçlarını büyük bir ihtimalle görmeyeceğim ancak, yirmi, elli ve daha sonraki yıllarda sanatçılar, sanat tarihçileri yurt içi ve dışından araştırma yapmak için Niğde’ye gelecek. Öngörünüz, ufkunuz daima açık olmalı. Gelecekteki kuşaklar ve tarih, inanın, biz sanatçıları, yöneticileri, eğer doğru şeyler yapmazsak çok kötü yargılayacaklardır. Zaman az. Adımları sıklaştırmak, basamakları ise en az ikişer ikişer çıkmamız gerek. Kısacası Niğde; bir sanat merkezi olma yolunda sağlam adımlarla hedefine doğru yürüyecektir. Ben bir sanatçı olarak, Safa Büte olarak inanıyorum ki; imkansız diye bir şey yoktur… ve başarı kesindir… Zaten başarmamak gibi bir lüksümüz de yoktur…
—————————————————–
Turizmhaberleri.com olarak;Anadolu’nun bağrında çıkan sıradışı ve kendine özgü eserleriyle dünyanın en iyi 10 ressamı seçilen değerli sanatçımız Safa Büte ile NİĞDE’de yapılan kültür, sanat ve turizm projelerini yakından izlemeye ve gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.


 

2015-12-01
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL