Güncel

Otelciler turizmde teşvik sistemine revizyon istiyor!

Otelciler turizmde teşvik sistemine revizyon istiyor!

TUROB Başkanı Timur Bayındır, teşvik sisteminin revize edilerek turizm yatırımlarının Anadolu’ya yayılmasını cesaretlendirecek düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Otel yatırımlarında yıllık bazda gerileme sürerken, ekim ayında proje sayısında düşüş gerçekleşse de yatırım tutarında artış gözlendi.

TUROB’un derlediği Ekonomi Bakanlığı’nın Ocak-Ekim 2015 dönemine ait “Yatırım Teşvik Belgeleri”ne ilişkin verilere göre, Ekim 2015’te Türkiye genelinde toplam 8 ayrı şehirde 12 yeni otel projesi teşvik belgesi aldı. Projeler 315 milyon TL harcanarak tamamlanacak. 10 aylık dönemde ise yatırımlarda parasal bazda yüzde 32’lik düşüş gerçekleşti.

TUROB Başkanı Timur Bayındır, yeni hükümetimizle özellikle teşvik sisteminin revize edilerek turizm yatırımlarının Anadolu illerimize yayılması konusunda ses getirecek ve yatırımcıları cesaretlendirecek düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Otel yatırımlarında aşağı yönlü ibre devam ederken, proje sayılarınki azalmaya rağmen yatırım tutarlarında artış yaşanıyor. Ocak -Ekim 2015 dönemine ait verilen “Yatırım Teşvik Belgeleri” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği’nin (TUROB), Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan veriler üzerinden yaptığı değerlendirmeye göre, Ekim 2015’te Türkiye genelinde toplam 8 ayrı şehirde 12 yeni otel projesi teşvik belgesi aldı. Toplamda 315 milyon TL harcanarak tamamlanacak olan yatırımlar sonrasında sektörde bin 78 yeni ek istihdam sağlanacak. Bu yatırımların tamamlanmasıyla yatak kapasitesi 3 bin 397 adet artacak. Geçen yılın aynı ayında 276 milyon TL’lik 14 yeni otel projesi için teşvik alınmıştı. Yani bu yıl proje sayısı azalsa da yatırım tutarı artış gösterdi. İstihdamda da benzer bir durum söz konusu. Bu yıl ekim ayındaki yatırımlar hayata geçirildiğinde bin 74 kişiye istihdam sağlanacak. Geçen yıl ekim ayında bu rakam 885 olmuştu.

Yıllık bazda gerileme sürdü
Ocak – Ekim 2015’i kapsayan 10 aylık dönemde ise 49 ayrı şehirde yeni yatırım yapılacak otel sayısı 184’e, yatak sayısı 42 bin 373’e yükseldi. Toplam yatırım miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 azalarak 2 milyar 978 milyon TL’ye geriledi. Yatırımların tamamlanmasının ardından istihdam edilecek kişi sayısı 10 bin 627 olacak. Geçen yılın aynı döneminde 55 ilde toplam 62 bin 253 yataklık 243 proje için teşvik alınmıştı. Yani bu yıl 59 adet daha az proje söz konusu. Geçen yıl aynı dönemde yatırım tutarı ise 3 milyar 926 milyon TL olmuştu. Bu yıl 948 milyon TL daha az yatırım hayata geçirilecek. 10 aylık dönemde, İstanbul 39 otel projesi ile tesis sayısı bakımında en fazla teşvik belgesi alan şehir olurken, Antalya 22 tesis ile ikinci, Aydın 12 tesis ile üçüncü sırada yer aldı. Yatak kapasitesi bakımından ise Antalya 14 bin 633 yatak ile birinci, İstanbul 6 bin 435 yatak ile ikinci, Aydın 5 bin 356 yatak ile üçüncü sırada yer aldı.

Bayındır: Birlikte planlayalım

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan TUROB Başkanı Timur Bayındır, yeni hükümetle özellikle teşvik sisteminin revize edilerek turizm yatırımlarının Anadolu illerimize yayılması konusunda ses getirecek ve yatırımcıları cesaretlendirecek düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Antalya ve İstanbul’da artmaya devam eden yatırımlara dikkat çeken Başkan Bayındır, Özellikle Antalya ve İstanbul’da yeni oteller yerine mevcut otellerin renovasyonu ve yenilemesi gerektiği görüşünü yineleyen Bayındır;“Otel yatırımlarında arz fazlası bulunan Antalya ve İstanbul gibi şehirlerimiz yerine alternatif bölgelerde yatırımları çeşitlendirmemiz lazım. Teşvik sistemi içerisinde özellikle otel yatırımları konusunda sektör örgütleri olarak Ekonomi Bakanlığı ile koordinasyon içerisinde çalışmamız halinde yatırımları doğru planlayabiliriz. Antalya, İstanbul, Aydın ve Muğla illerimiz olmak üzere mevcut otellerimizin yıpranma sürecine girdiği dikkate alınarak, bu illerimize verilecek teşvik belgelerinde yeni yatırımlar yerine daha çok mevcut yatırımların modernizasyonu ve renovasyonu konusunda düzenleme yapılmasını talep edeceğiz” dedi.

 

2015-12-21
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL