Güncel

Hüsnü Gümüş yazıyor: Turizm Sanatı ve Diplomasisi

Hüsnü Gümüş yazıyor: Turizm Sanatı ve  Diplomasisi

Sanat kavramını turizm ile kaynaştıran Hüsnü Gümüş; “Bugün çözümü bulacak olanlar da 100 yılı aşan turizm tarihimizin yetiştirdiği turizm sanatçıları ve ustaları arasındadır.” sözleri ile sektöre moral ve güç veriyor.

HÜSNÜ GÜMÜŞ- turizmhaberleri.com/ Ankara
FIJET ve ATURJET Üyesi
Sinop Alan Yönetimi Başkanı

TURİZM SANATI
Sanat kavramının “yaratıcılık ve hayal gücü anlamında” ele alınması halinde turizmin de “yenilikçiliğe ve fikir üretimine”dayanan yapısı nedeniyle bir sanat olarak tanımlanması hiç de yanlış olmayacaktır.

Günümüzü en iyi tahlil edebilecek ve çözüme taşıyabilecek kişilerin ve kuruluşların deneyimleri ile turizm sanatının içinde yer alanlardan ve etkilenenlerden oluşacağına inanıyorum.

Özü Konukseverlik ve Halk Kültürü
Özü “konukseverlik” ve yaşamın değerlerini paylaşmak olan bu sanatın en iyi icra edildiği coğrafyanın, halk kültürü değerleri ile örüldüğü ve kendinden önceki uygarlıklara saygı duyarak paylaşıldığı, Anadolu olduğu da evrensel anlamda hem fikir olunan bir gerçektir. Cumhuriyet’in ilk kurumları arasında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TTOK)’nun yer alması ve uluslararası anlamda görevler yüklenmesi ile başlayan asırlık süreçte Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın kurulması ise yeni bir aşamanın başlangıcıdır.

Kurumsallık ve kamusallık anlamında iyi bir yönetim anlayışına sahip olunan süreçte başarıyı elde etmeye yönelmiş ve iyi kullanan turizmciler yetişmiştir. Turizm işinin başlı başına bir sanat olduğunu usta ve sanatçı anlayışı ile 1982 yılından sonra elde edilen başarı çizgimizde çok iyi görebiliyoruz.

Türkiye’ye Özel
2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden sonra Türk Turizmde İkinci Atılım olarak adlandırılan dönem yaşanmaktadır. (1) Bu dönemde turizm yatırım ve işletmecileri, seyahat ve ulaştırma kurumları ve bunları bir araya toplayabilen yapılanmalarda bir arada eşgüdüm içinde çalışan, gerektiğinde kendi modellerini oluşturabilen emek, fikir, güç tahsis eden ustalar, sanatçılar ve kurumlar yer almış, iyi bir yönetişim ortamı oluşmuştur.

Dünya turizm piyasasına, Akdeniz havzasındaki mevcut yapının dengelerini etkileyecek atılımlarla girilmesi ve bugünkü aşamaya ulaşılması Yapı ve işletme olarak başladıklarını yüksek niteliklerini daha da yükseltmeye çalışmaları turizm işletmelerimizde yöneticilerinin de bu sanatı çok iyi icra ettiklerini göstermektedir.

Avrupa’daki ilk icraatımız Almanya başlangıçlı olmak üzere “Türkiye Kökenli Tur Operatörleri” olarak tanımlanan yapıdır. Dünya turizm yapısında ilk defa kendi havayolları da dahil olmak üzere kombine bir anlayışla yer alan bu yapı uzun yıllar talebin yönlenmesinde, ülkemizin bir turizm destinasyonu olarak kabul görmesinde büyük katkılar sağlamış ve her güçlükte ülkenin yanında olan anlayışla devam ettirilmiştir.

Almanya’dan başlayan bu yapılanmanın Potansiyel pazarlarımızdaki tüm gelişmelerde önemli payı vardır. Kurumsal ve kişisel olarak gerçek birer turizm sanatçısı ve ustası olmuşlardır. Günümüze kadar nesillere aktarılarak sürdürülen ve temsilcileri giderek azalan bu yapı devletlerin turizm ekonomisi, turizm kararlarına müdahalesine ile en zor zamanlarını yaşamaktadır.

Bugün bu sanatçılar yeni bir oluşumu da kendi çabaları ile aşabilmenin yollarını arıyorlar. Şimdiye kadar olduğu gibi bulacaklarına da inanıyorum. Sadece dinamikler çok farklı ve bunları bir araya getirecek çağın düşünce ve duygu biçimine uygun bir tabloyu el birliği ile oluşturmak gerekiyor.

Kamu Diplomasisi
Bu özelliği gözümüzde canlandırmayı başaran Sanatçılarımızın tabloyu tamamlamaları için yeterli birikimleri var; kurumsal ve kavramsal destekleri oluşturmak gerekiyor.

Bugün çözümü bulacak olanlar da 100 yılı aşan turizm tarihimizin yetiştirdiği turizm sanatçıları ve ustaları arasındadır. Günümüz, uluslararası alandaki dostlarımızla ve iş ilişkilerimiz olanlarla “Kamu Diplomasisi” kuramlarının da kullanılabileceği yeni bir yapılanma ve çaba oluşturulmasını gerektiriyor

Çok sektörlü, çok yönlü, milli gelir üzerinde etkili olabilecek başarıya ulaşan bu yapının devam ettirebilmesi için ulusal kuruluşların yönlendirilmesi kadar, uluslararası dengelerin, kurum ve kuruluşların çalıştırılması zamanın da geldiğinin işaretlerini alıyoruz.

Dünya Ticaret Örgütü’ndeki, Dünya Turizm Örgütü’ndeki, Dünya Çalışma Örgütü’ndeki temsilcilerimizin buraları hareket geçirmeleri, sessizliğin yeni oluşumlara neden olmasının önlenmesi için gücümüzü kullanmaları gerekiyor.
—————————————————————————–
(1) Tasarının Yasama organına sunumunda imzası olan biri olarak, hazırlık ve görüşme süreçlerinde katkısı olanları şükranla anmak isterim.

 

2016-01-04
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL