Güncel

Bakan Ünal: Terör küresel bir sorundur

Bakan Ünal: Terör küresel  bir sorundur

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal; “Hiçbir ülke, bir ülkenin yaşadığı terör sorununu kendi rekabet avantajına dönüştürmemeli..Turizm asla uluslararası yaptırım konusu olmamalıdır” dedi.

EMITT Turizm Fuarı’nın açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal; konuşmasında uluslararası terör konusuna ağırlık verdi. Terörün küresel bir sorun olduğuna dikkat çeken Bakan Mahir Ünal, “Hiçbir ülke, bir ülkenin yaşadığı sorunu, hele hele bu ortak tavır alınması gereken bir terör sorunuysa, kendi rekabet avantajının bir parçası haline getirmemelidir.” dedi.

Turizmin ülkeler arasındaki ilişkileri iyileştirmek konusunda en başarılı sektör olduğunu, bu nedenle turizm fuarlarının önemine dikkat çeken Bakan Ünal, ”EMITT’in gelmiş olduğu seviye ve dünya turizmine yaptığı katkı turizmin tüm paydaşları tarafından takdir edilmelidir.” şeklinde konuştu.

Terörün her yerde seyahat özgürlüğünü tehdit ettiğini belirten Bakan Ünal şu açıklamada bulundu:

“Turizm, ülkeler arası diyalog açısından çok önemli. Bugün devletler arasında hangi kriz yaşanırsa yaşansın turizm her zaman iyileştirici bir etkiye sahip. Bu sebeple, ülkeler turizm alanını bir yaptırım aracı olarak asla kullanmamalı. Uluslararası alanda hangi kriz yaşanırsa yaşansın, bu krizin daha sonraki süreçte iyileştirici ve çözüme kavuşturucu etkisini içinde saklayan temel alan turizmdir. Bu sebeple kesinlikle yaptırım aracı olarak kullanılmaması gerekir.

Bugün dünya düşüş yoğunluklu bir mücadele sürecinden geçiyor ve maalesef terör, bu karşılıklı mücadelenin bir aygıtı haline dönüşmüş halde. Terör her yerde seyahat etme özgürlüğünün, turizmin ve bununla ilgili her alanın temel engelleyicisi durumunda. Çünkü terör temel amaç olarak korku, endişe, kaygı ve bunlar üzerinden bir şiddet sarmalı oluşturmayı hedefliyor. O yüzden terörü herhangi bir ülkenin sorunuymuş gibi görmemek lazım. Terör küresel bir sorundur.” dedi.

Madrid’de UNWTO’nun güvenlik ve turizm konulu bir toplantısına katıldığını aktaran Bakan Ünal; Bu toplantı bizim açımızdan oldukça sevindirici bir şekilde geçti ve toplantıdan, ‘terör bir ülkenin sorunu değildir, turizmle her alanda ortak mücadele edilmelidir ve turizm iyileştirici bir etkiye sahiptir’ sonuçları çıktı. Bu konudaki hassasiyeti sebebiyle UNWTO Başkanı Taleb Rifai’yi tebrik etmek istiyorum.”” ifadelerine yer verdi.

TERÖR ÜLKELER ARASI REKABETİN PARÇASI OLMAMALI…

Terörle mücadele etmiş ülkelerin deneyimlerini incelediklerini belirten Bakan Ünal şunları söyledi:

“Madrid’e bu mücadelede nelere dikkat ettiklerini sorduğumda şöyle bir cevap aldım: ‘ETA bir eylem yaptığında toplumun tüm kesimleri teröre karşı tek ses olurdu. Biz ülkemizin turizm alanındaki potansiyelini geliştirmek için büyük bir sorumluluk hissederdik.’

Biz de bugün büyük bir sorun yaşıyoruz. Bölgede 2.5 milyon mülteciyi misafir ediyoruz ve bu insanların herhangi bir rahatsızlığı maruz kalması için elimizden geleni yapıyoruz. Bir taraftan bu sorunla uğraşırken, bir taraftan da terörle mücadele ediyoruz. Türkiye 789 bin kilometrekare ve sadece üç ilçesinde devam eden bir terörle mücadeleyi lütfen birileri sanki tüm Türkiye’de böyle bir görüntü varmış gibi sunmasın. Eğer birileri terörü rekabet avantajının bir parçası haline getirirse, bu kendilerini vurur. Çünkü terör küresel bir sorundur. Geçmişte İspanya, İngiltere yaşadı. Bugün de Fransa, ABD yaşıyor. Bundan fayda sağlamaya çalışmak uluslararası alanda kesinlikle kabul edilemez.”

Şundan da emin olun: Biz kriz yönetimi, engelleri aşma konusunda son derece tecrübeliyiz. Bunu da aşarız. Mülteci sorunuyla da mücadele ederiz, turizm bölgelerinin güvenliğini gerektiği gibi alır, sektörümüze gerekli destekleri de sağlarız. Herkesin içi rahat olsun. Hollanda, Almanya ve İspanya’da tur operatörleri ve sektör temsilcileri ile ülkemizin sektör temsilcileriyle sürekli görüşme ve iş birliği halindeyiz.” şeklinde konuştu.

 

2016-01-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL