Güncel

Milli Piyango İdaresi Yaşlılık Algısına Dikkat Çekiyor

Milli Piyango İdaresi Yaşlılık Algısına Dikkat Çekiyor

Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr. Sinan İbiş ve Milli Piyango İdaresi işbirliğinde “Yaşlılar İçin Elele“ Logosu ile satışa sunulan 1.500.000 biletle yaşlılık algısında büyük farkındalık yaratılması hedefleniyor

turizmhaberler.com/haber merkezi
Yaşlılıkla ilgili süreçlerde ülkemize çözüm ve politika modelleri sağlamakla ilgili çalışmalar yürüten Medikal Turizm Derneği; yaşlılarımızın toplumla, ailelerle, bireylerle ve devletle daha fazla iç içe yaşama olanaklarını geliştirilmesine büyük katkı sağlıyor.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK İKİ DEV YAŞLILIK PROJESİ
Yaşlıların teknolojik çözümlerle güvenli, aktif, mutlu yaşayabilmeleri için birçok sosyal projeyi hayata geçiren Medikal Turizm Derneği; Ankara Kalkınma Ajansı desteği ile “3.Yaş İçin Sosyokültürel Etkinlik Merkezi Projesi” ile İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı işbirliğinde “Yaşlılar Teknolojik Yeniliklerle Toplumla ve Devletle İletişim Halinde; Daha Sağlıklı, Daha Güvenli ve Daha Mutlu Yaşayacak Projesi’ni”hazırladı.

GENİŞ KAPSAMLI İŞBİRLİĞİ MODELİ DİKKAT ÇEKİYOR
Bu projeleri hayata geçirmek üzere fikir babalığını Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm.Dr.Sinan İBİŞ gerçekleştirdi. Medikal Turizm Derneği koordinasyonunda halen sürdürülen projelerde; Ankara Kalkınma Ajansı ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı destekleri ile Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Valiliği, Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Çankaya Belediyesi, Flavius Antiaging Merkezleri A.Ş., Sabev güç birliği yaptılar.

3.Yaş İçin Sosyokültürel Etkinlik ve Teknoloji Merkezi
Ankara da Kavaklıdere Kuğulu Park Bölgesinde hazırlanan 3.Yaş İçin Sosyokültürel Etkinlik ve Teknoloji Merkezinde emekliler ve yaşlılar haftanın belli günlerinde önceliklerine göre sosyokültürel etkinlik programlarından faydalanıyor, iletişim becerileri geliştiriliyor, kültürel etkinliklere katılımları sağlanıyor. Bu yaşlılar aynı zamanda Türkiye de ilk defa pilot uygulaması gerçekleşecek teknolojik bakım destekleri ile tanışma fırsatı bulacaklar. Ayrıca her yaşlının ortalama 2-3 yakını da yaşlılık, yaşlılarla yaşam ve gelecekte yaşlanma ile ilgili konularda eğitim programlarından geçirilecek, diğer yandan ise ulusal, kamusal, akademik, sivil toplum, özel sektör başta olmak üzere birçok kurumsal alanda farkındalıklar geliştiriliyor.

Hedef Yaşlılık algısına dikkat çekmek..
Medikal turizm Derneği Başkanı Uzm.Dr.Sinan İbiş Türkiye ‘nin genç nüfus oranının yüksek bir nüfusa sahip olması nedeniyle yaşlılıkla ilgili sorunların ve çözümlerin farkındalığının çok düşük olduğuna dikkat çekti. Yaşlılığın birçok ihtiyacının olduğunu ve hızla yaşlanan ülkemizin geleceği için yaşlıların aktif ve mutlu yaşamalarına yönelik çözümlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Sinan İbiş; bunun İçinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına büyük roller düştüğünü, sivil toplum kuruluşu olarak Medikal Turizm Derneklerinin yediden yetmişe yaşlılığını algısını geliştirmek üzere sosyal projelere imza attıklarını ifade etti.

Türkiye’de 6 milyon Yaşlı ve emekli bulunuyor
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erkan İbiş ise şu an Türkiye de 6 milyona yakın emekli ve yaşlı olduğunu, yaşlılığın sorunlarının çözümleri konusunda kurum, kuruluş ve bireylerin öncelikle yüksek algısına ihtiyaç olduğunu, üniversite olarak yaşlılığın sağlık, teknoloji, sosyal beceriler ve iletişim gibi temel ihtiyaçlarına yönelik araştırma, model, eğitim ve gelecek konusunda çalışmaları yürüttüklerini ifade etti.

YAŞLILAR İÇİN EL ELE
Ülkemizde tüm yaşayanlarımız ve kurumlarımızın yaşlılık süreçlerine algısını geliştirmek üzere 01.şubat.2016 da Milli Piyango bayilerinde satılan biletlerin üzerine “Yaşlılar İçin Elele Logosu” ile Hz.Mevlana ‘nın yaşlılar için söylediği “Gençlerin aynada göremediklerini yaşlılar bir tuğla parçasında okurlar” sözü 88 ve 90 yaşlarında olan Nebahat İbiş ve Vahit İbiş resim kompozisyonu ile işlendi.

5 MİLYON İNSANA ULAŞACAK
Milli Piyango idaresinin 01 şubat 2016 da bayilerinde satışa sunduğu ve çekilişi 09.şubat.2016 da yapılacak 1.500.000 bilet ile öncelikle bir buçuk milyon insanımız olmak üzere yakın çevreleri ile 5 milyon insanımızın yaşlılık konusundaki süreçlere dikkatlerinin çekilmesi amaçlanıyor. Medikal Turizm Derneğinin sosyal projelerinden faydalanan yaşlılar proje paydaşlarının ve Milli Piyango İdaresinin yaşlılık konusundaki hassasiyetlerini takdirle karşıladılar.

 

2016-02-01
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL