Güncel

Artvin’in üstü ALTIN’dan daha değerli!

Artvin’in üstü ALTIN’dan daha değerli!

Bugünlerde Artvin toz duman ve halk muhteşem doğasını madencilerden korumak için gece gündüz ayakta… HAYDE ARTVİN’E… Nilgün ATAR

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Muhteşem doğası, tarihi, misafirperver-sıcakkanlı insanları, bulutlarla kucaklaşan Kafkasör Yaylası, dünyanın en büyük Atatürk heykeli ile adından söz ettiren Artvin bugünlerde sahip olduğu doğal değerlerini madencilerden korumak için zorlu bir mücadele veriyor.

Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde uzun süredir gündemde olan maden çıkarma girişimleri ve yaşanan gerilim tüm Türkiye’nin dikkatini Artvin’e çekti. 16 Şubat’ta emniyet güçleri ile karşı karşıya gelen çevreye duyarlı Artvinlilere destek vermek üzere Çevre ve Doğa STK’ları ve vatandaşların katılımıyla İstanbul, Ankara, Trabzon, Samsun, Bursa’da eylemler düzenlendi, basın açıklamaları yapıldı. Bu süreç devam ediyor…

ÇEVRE BİLİNCİ EN YÜKSEK İNSANLAR ARTVİN’DE…..
2015 yılında Artvin Uluslararası 35.Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali’ne davet edilen yazarımız Alican Hizmet; HAYDE ARTVİN’e başlıklı yazısında bölge halkına yönelik izlenimlerini şöyle paylaşmıştı:
”Hem yöre halkı hem belediye başkanı hem de bölgedeki girişimciler bu doğal güzelliklerin değerinin farkında ve çevreye verilecek en ufak bir zarara bile tahammülleri yok. Mençuna Şelalesinden ayrılırken çevre bilincinin bu kadar yüksek olduğu bir bölge daha görmediğimi düşünüyorum.”
Ve… 2016 yılında Artvinlilerin çevreci tepkilerini dikkate aldığımızda bu tespitin doğruluğunun çok açık ve net olduğu meydanda..

okumak için:
www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp¿ID=2912
www.turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp¿ID=2915

İMZA KAMPANYASINA 90 BİN KİŞİ KATILDI…
Yeşil Artvin Derneği tarafından Artvin’in Cerattepe mevki ile Genya Dağı’nı kapsayan maden işletme ruhsatlarının iptal edilmesi, faaliyetlerin durdurulması ve Doğa katliamına son verilmesi için Change.org’da başlatılan imza kampanyasına 90 bin kişi katıldı. Katılımcı Sayısı her dakika katlanarak yükseliyor.

Kurulacak Altın Madeninin Artvin’in muhteşem doğasını nasıl dinamitleyeceği ve tüm ekolojik yaşam dengeleri altüst edeceği ortada.. Zira Unesco tarafından Türkiye’nin ilk Biyosfer Rezervi ilan edilen Artvin Dünya Biyosfer Rezervleri Ağı’na eklendi. Biyolojik zenginliği ve eko sistemi, madencilik uğruna yok edilen bir Artvin düşünülemez.

Artvin’de madene dur demek için 6 neden şöyle sıralanıyor.

1- Artvin’in içme suyu sınırlı ve kaynağı Cerattepe.
2- Bölgedeki doğal ekosistemler bölündükçe tehlike altındaki türlerin yaşam alanları da daralıyor.
3- Bölgenin çok yağış alması ağır metallerin yeraltı ve yerüstü sularına karışma olasılığını ve heyelan riskini çok arttırıyor. Kamuya ait raporlar da Cerattepe’den Çoruh’a tüm bölgenin yoğun heyelan alanı olduğunu söylüyor.
4- Daha önce Danıştay’ın verdiği iptal kararında da belirtildiği gibi orada önemli orman ekosistemleri var.
5- Maden sahası için ruhsat verilen alan Artvinlilerin ve gelen turistlerin uğradığı tek kamusal rekreasyon (eğlenme-dinlenme) alanı.
6- WWF’in belirlediği 200 Küresel Ekolojik Bölge arasında Kafkasya da var ve maden sahası bu bölge içerisinde yer alıyor.

Artvin doğal zenginlikleriyle turizmde ön plana çıkmayı hak eden bir şehrimizdir. Madenler ile bu güzel şehrin geleceğini karartmayalım ve bu yanlıştan bir an önce dönelim….

 

2016-02-17
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL