Güncel

Bakanlık 55 Rus Turist haberini yalanladı

Bakanlık 55 Rus Turist haberini yalanladı

“Antalya’ya Şubat ayında 55 Rus turist geldi” şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı; “Şubat resmi verileri henüz açıklanmadı“ dedi..“

turizmhaberleri.com/haber merkezi

Kasım ayında Rus uçağının sınır ihlali nedeniyle düşürülmesi ile başlayan Türkiye- Rusya krizi özellikle şimdiye kadar hiçbir alternatif yaratılmadan Rusya pazarına bağımlı sürdürülen Antalya turizmini ciddi şekilde etkiledi.

29 Şubat tarihinde yazılı ve görsel basında yayınlanan ”Antalya’ya Şubat ayında 55 Rus turist geldi” şeklinde çıkan haberlerle ilgili yazılı açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı; söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Şubat ayı resmi verilerinin henüz açıklanmadığını belirten Bakanlık şu ifadelere yer verdi.:

”Bazı basın yayın organlarında “Antalya’ya Şubat ayında 55 Rus turist geldi” şeklinde çıkan haberlere ilişkin bu açıklamanın yapılması ihtiyacı doğmuştur.Bakanlığımız tarafından dün açıklanan turizm istatistikleri Ocak ayına ilişkin istatistiklerdir.

Ocak 2016’da ülkemize Rusya Federasyonu’ndan 22.106 kişi gelmiştir. Bunun 4.818’i Antalya’ya gelmiştir.
Şubat ayı resmi verileri henüz açıklanmamıştır. “55 Rus turist” ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır.”

TURİZMHABERLERİ.COM AÇIKLAMASI:
Rusya ile yaşanan kriz sürecinde Türk turizminin yaşadığı sorunlar; ulusal ve görsel basına endişe, kaygı mesajları ve içerikleriyle yansıyor. Ulusal basının ”Türk Turizmi Çöküyor, 1500 otel satılık, ”Oteller iflasın eşiğinde”, ”bu sezon oteller kapalı” vb şeklinde manşetten yayınladığı haberler ile turizmcilerin negatif açıklamaları dış basında geniş yer bularak Türkiye algısı oluşturduğunu unutmamalıyız… Ulusal gazetelerimiz kaynak gösterilerek dış basında yayınlanan bu haberler; ülkemize gelmeyi düşünen yabancı misafirler için de önemli bir haber değeri taşımaktadır. Çünkü ilk haber kaynağı Türk basınıdır.

Özellikle terör saldırılarında yayınlanan ”Katliam Ülkesi” ve benzeri başlıklar ve görseller de aynı negatif algıyı ve korkuyu güçlendirmekte ve Türkiye resmine bu anlamlarda daha da dikkat çekmektedir.

Turizmhaberleri.com olarak TURİZM DİPLOMASİSİ tanımını ilk kez ve sıklıkla gündeme getiren tek internet turizm gazetesiyiz. Turizm Diplomasisi kullanılan dil, duruş şekli, sorunlara yaklaşım, kriz yönetiminde çok önemlidir. Turizm diplomasisi ülkeler arasında sağlam köprüler de kurar, tüm köprüleri de bir anda yıkar, yok eder. Bakanlık, turizm sektörü ve medyanın; Turizm Diplomasisi ile ortak hareket etmesi gerekiyor. Aksi halde bu süreçte büyük emek verilen ”imaj-algı-tanıtım” çalışmalarıyla pekiştirilmeye çalışılan kriz yönetiminin de yaşadıklarımıza bakıldığında işe yaramayacağı çok net bir gerçek olarak görülecektir. Bu çerçevede Bakan Mahir Ünal’ın ITB Berlin Fuarı’nda yapacağı açıklamalar, Türkiye standında sergileyeceğimiz tablo ve fark yaratan etkinlikler önem kazanıyor.

Elbette ülkemiz bu zor süreci de aşacaktır. Türk turizmi yeni yol haritaları, yeni dersler ve deneyimler çıkaracak bu yaşananlardan.

 

2016-03-01
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL