Güncel

Başka Kaş Yok, Betonlaşma İstemiyoruz

Başka Kaş Yok, Betonlaşma İstemiyoruz

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kaş için hazırladığı imar planının iptali için açılan davada bilirkişi incelemesi tamamlandı. Kaş halkı ‘betona geçit yok’ mesajı verdi. Yusuf Yavuz yazıyor..

Yusuf Yavuz- turizmhaberleri.com

Antalya’nın dünyaca ünlü turizm kenti Kaş için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan yeni imar planına karşı ilçedeki sivil toplum örgütleri ve turizmciler tarafından açılan davanın bilirkişi incelemesi halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti. Doğal sit alanlarını da imara açılmasını öngören yeni imar planının iptalini isteyen davacılar, önceki gün gerçekleştirilen keşif sırasında mahkemenin atadığı bilirkişi heyetine çekincelerini aktardılar. Kaş’ı betona boğacak imar planı hazırlanırken turizmcilere ve halka sorulmadığını dile getiren davanın avukatı Tuncay Koç, planın iptalini istediklerini belirtti.

Kaş’ı betonlaştıracak ‘hayali nüfus’ planına karşı halk ayaklandı.
Antalya’nın turizm cennetlerinden Kaş ilçesi son yıllarda büyük bir betonlaşma tehdidi ile karşı karşıya. Her şey dahil sisteminin sokulmadığı, ağırlıklı olarak aile işletmeleri ve butik işletmelerin hizmet verdiği Kaş’ın kaderini değiştirecek adımlar geçtiğimiz yıl AKP’li belediyenin doğal sit alanında bulunan koylara mesire yeri yapması ve dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’na iş makinelerini sokmasıyla başladı. Bu uygulamalara tepki gösteren Kaşlı turizmcilerin kaygıları sona ermeden bu kez de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kaş için hazırladığı 1/25 bin ölçekli imar planının ilçeyi betonlaştıracağı ortaya çıktı.

KAŞ’IN YENİ İMAR PLANINA AÇILAN DAVADA BİLİRKİŞİ KEŞFİ TAMAMLANDI
İlçenin en köklü sivil toplum örgütü olan Kaş Turizm Tanıtma Derneği ile ilçede yaşayan 31 yurttaş, Kaş’taki doğal sit alanlarını dahi imara açacak olan yeni planın iptali için Antalya 4. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Davayla ilgili mahkemenin görevlendirdiği bilirkşi heyeti, önceki gün Kaş’ta incelemelerde bulundu. 9 Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Çınar Alay. Prof. Dr. Sibel Ecemiş Kılıç ve Prof. Dr. İpek Özbek Sönmez’den oluşan bilirkişi heyetine çekincelerini anlatan davacılar ve Kaş halkı, yeni imar planına geçit vermeyecekleri mesajını verdiler. Yargıya taşınan planı hazırlayan Büyükşehir Belediyesi avukatı ve yetkililerinin de hazır bulunduğu incelemeye Kaş’ta yaşayan çok sayıda yabancı uyruklu vatandaş da katıldı.


AV. TUNCAY KOÇ: ‘KAŞ DALGALI BİR NÜFUS HAREKETİNE SAHİP
Kaş Cumhuriyet Meydanı’nda bilirkişi heyetiyle buluşan davacıların avukatı Tuncay Koç, yeni hazırlanan imar planında ilçenin nüfusunun 38.200 olarak öngörüldüğüne dikkati çekerek, “Oysa Kaş merkezi dalgalı bir nüfus hareketine sahip. 2007’de nüfus 6.300 civarında iken 2015’te 9.400 olmuş. Yapılan bilimsel nüfus projeksiyonunda, 2015 te yerleşik nüfusun 13.400 olacağı öngörülmüş” dedi.

YENİ PLAN BAKANLIĞIN TURİZM POLİTİKASIYLA DA ÇELİŞİYOR
Kaş’ta mevcut 6 bin yatak kapasitesi bulunduğuna değinen Koç, “Bunlara baktığımızda 2025 yaz nüfusunun turizm dahil en fazla 22.000-23.000 olacağı varsayılabilir. Buna göre 38.200 rakamı yanlış olduğu gibi hehangi bilimsel bir veriye de dayanmamaktadır. Yine Antalya da 500,000 yatak kapasitesi mevcut olup 2013 Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm politikasında, yeni yatak kapasitesi artışı yerine doğal ve kültürel turizme ağırlık vererek gelirin artırılması hedeflenmektedir. Oysa Kaş imar planında hem nüfus hem yeni yatak kapasitesi artışı öngörülmüştür. Bu turizm politikalarıyla çelişmektedir” diye konuştu.

SİT ALANLARINI DA İMARA AÇAN PLANIN İPTALİNİ İSTİYORUZ
Ayrıca Kaş’ın sit alanlarının da yeni planla imara açılacağına dikkati çeken Avukat Tuncay Koç, “Limanağzı bölgesi ve Çukurbağ yarımadasının bir kısmı turizm alanı olarak planlanmıştır. Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK)sınırında olan Lİmanğzı’nın kitlesel turizme açılması tam bir felakettir. Bu plan hazırlanırken Kaş’ta kimseye, hiç bir derneğe turizmciye ve halka sorulmamıştır. Kaş için betonlaşmanın önünü açacak bu planın iptalini istemekteyiz” dedi.

YENİ İMAR PLANI NELERİ İÇERİYOR?
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan 1/25.000 Ölçekli Kaş Çevre Düzeni Planı’nın, Kaş’ı korumayı değil, büyütmeyi öngördüğünü savunan davacılar, planla kentsel yerleşim alanına 127.30 hektarlık yeni alanın ilave edileceğini, böylece kentsel yerleşik alanın toplamda 549.30 hektara yükseleceğini belirtiyor. Yeni planın Kaş’ın dağının taşını betona dönüşmesi anlamına geldiğini savunan davacılar, imara açılacak olan sit alanlarında 350-400 metrekarelik inşaatların yapımına izin verileceğini belirterek, son günlerde ilçede sıklıkla yenilenen “Başka Kaş Yok!” ifadeleri eşliğinde planın iptal edilmesini talep ediyorlar.

3. HAVAALANINA KARŞI DA İMZA KAPMANYASI BAŞLATILDI
Öte yandan turizmde kriz yaşanmasına karşın Antalya’nın 3. havalimanının Kaş’ın Pınarbaşı köyünde yapılacağı bilgisi üzerine ayağa kalkan turizmciler, Kaş’ın sonunu getireceğine inandıkları havalimanı projesinin iptali için de imza kampanyası başlattı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na yönelik hazırlanan imza kampanyası metninde, “Kaş Havaalanı Projesi, düşünüldüğü gibi bölgeye ’ekonomik bir yatırım’ değil, tam anlamıyla ’ekonomik bir darbe’ olacaktır. Sürdürebilir bir çevre ve sürdürebilir bir ekonomi için Kaş’ta havaalanı istemiyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

2016-03-31
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL