Güncel

Arap Ülkeleri Turizm Bakanlarına Türkiye Zirvesi…

Arap Ülkeleri Turizm Bakanlarına Türkiye Zirvesi…

Arap Dünyası turizm ve yatırım için Bursa’ya odaklanmış durumda. Bursa Vali Yardımcısı Fatih Kadiroğlu, tüm Arap ülkelerinin Turizm Bakanlarının katılacağı bir Türkiye zirvesi planlandığını açıkladı. NİLGÜN ATAR- ÖZEL

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com-ÖZEL HABER

25-27 Mart tarihlerinde Selam Turizm tarafından düzenlenen seyahat acentalarının sektör toplantısı nedeniyle Bursa’daydık. Toplantıya katılan Bursa Vali Yardımcısı Fatih Kadiroğlu ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Damar ile Bursa turizmini masaya yatırdık. Bursa’da göreve başlayalı henüz 6 ay olan Vali Yardımcısı Fatih Kadiroğlu; turizm sektörüne yakın bir duruş sergilemesi ile dikkat çekiyor. Kendisine turizm yatırımlarından, genel durum değerlendirmesine ve tanıtım çalışmalarına kadar pek çok soru sorduk. İşte yanıtları…


CİDDİ BİR TANITIM BÜTÇEMİZ VAR…
Bursa’da turizm ve tanıtıma yönelik ne tür bir yapılanma var, anlatır mısınız¿
Büyükşehir belediyesi, Valilik, Ticaret odasının ortak olduğu bir şirket kuruldu ama şu an çok aktif değil. Turizmle ilgili çalışmaları valilik bünyesinde Turizm Tanıtma Birliği üzerinden yapıyoruz. Başkanı Vali beydir, Belediyeler de üyeleridir. Tanıtma Birliğinin kaynağı da belediyelerin ödediği aidatlardır. Ciddi bir bütçemiz var. Ulusal ve uluslararası tüm turizm fuarlarına aktif bir şekilde katılıyoruz.. Çok uzun süredir Arap ülkelerinin büyük ilgisi var Bursa’ya. Bununla birlikte Avrupa ülkeleri üzerinde de çalışıyoruz.

BURSA’YI BÖLGESEL BÜTÜNLÜK İÇİNDE TANITIYORUZ
Katıldığımız turizm Fuarlarında Bursa’nın bütün değerlerini bölgesel bir bütünlük içinde ön plana çıkarıyor ve tanıtıyoruz. Sayın valimiz çok gayretli ve turizme özel bir önem veriyor. Hacivat Karagöz gösterileri, Olgunlaşma Enstitülerinin hazırladığı Osmanlı kıyafetleri ile defileler yapıyor, binlerce kitap, tekstil, çini ürünleri dağıtıyoruz. Bursa genelinde 80-100 civarı kısa tanıtım filmlerimizi sosyal medya da yayınlıyor ve fuarlarda ziyaretçilere veriyoruz.. Devlet, sektör, belediyeler işbirliği içinde çalışıyoruz. Turizmi çeşitlendirme kapsamında Vali beyin talimatı ile yaklaşık 2500 km trekking yolları belirlenerek, işaret ve levhalar yapıldı.. Bu yollar Bursa turizmine ayrı bir değer katacak.

Avrupa Kenti ödüllü Bursa, aynı zamanda Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’nin Türkiye’deki ilk ve tek üyesi. Birliğin Genel kurulu 2-3 ay önce Bursa’da yapıldı. Paris’teki Genel Kurul toplantılarına valilik olarak katılarak işbirliği ve görüş alışverişi bulunduk.

TURİZM YATIRIMCILARI MEMNUN…
Peki Bursa’da turizm yatırımları ne durumda¿
Bursa’da Atatürk’ün talimatıyla kurulan Çelik Palas Otel’inin işletmesini Swiss Otel zinciri kapsamında alan Arap Turizm Örgütü Birlik Başkanı Bandar Fahad Al Fihait; oteli çok güzel bir duruma getirdi. Şu an 600 yatak kapasite ile açıldı. Arka kısmında ek bina olarak kullanacağı yarım kalan yatırım tamamlandığında 700-800 yataklı olacak. Herkes yatırımlarından çok memnun ve yenilerini yapma isteğinde olduklarını söylüyorlar. Yatırımlar tamamlandıkça çok büyük dinamizm kazanacak Bursa Turizmi.

(Merak ettiğim Termal Turizm Kasabası Projesi ise güzel ancak şu an boşlukta gibi, fazla detay bilgi alamadım)

RESTORASYON MUCİZESİ BURSA…..
Bursa Büyükşehir Belediyesi başarılı restorasyon projeleriyle Tarihi Kentler Birliği’nin en aktif üyelerinden . Öyle ki Bursa’da restore edilecek tarihi bina kalmamış. Bu örnek çalışmalar hakkında neler söyleyeceksiniz¿
Osmanlının ilk başkenti olan Bursa bu anlamda çok büyük bir zenginliğe sahip. Büyükşehir belediyesinin gayretleriyle bütün tarihi eserler restore edilmiş ve hepsi işlevlendirilmiş durumda. Tarihi eserin boş kalması harap olması demek. Bu nedenle mutlaka Kültür merkezi, kütüphane vb. olarak değerlendiriliyor. Muradiye Külliyesinin restorasyonu da büyükşehir belediyesi tarafından yapıldı. Balkanlarda da Büyükşehir Belediyesi önderliğinde restore edilen pek çok tarihi mirasımız var.

1.5 TON TANITIM MATERYALİNİN RİYAD’A NAKLİNİ ÜSTLENDİK
Türkiye, içte ve dışta yaşanan ekonomik, siyasi , küresel terör sorunları nedeniyle zor bir süreçten geçiyor.. Özellikle turizm sektöründe sıkıntılar ciddi boyutta. Valilik olarak bu kapsamda sektöre yönelik özel çalışmalar yapıyor musunuz¿
Bunu kriz masası olarak adlandırmadık ama sektörle bir araya geliyoruz. 15 gün önce Türsab BYK Başkanı ve sektörün önde gelen temsilcileri ile toplandık. Son toplantımızda fuarlara götürülecek döküman ve broşürleri valilik olarak biz götürelim dedik. Yakında Riyad Turizm fuarı var, acentalar tanıtım materyallerini Valiliğe teslim ettiler. Yaklaşık 1.5 ton yükün Riyad’a nakil bedelini Valilik olarak Kültür Turizm Hizmet Birliği’mizden karşıladık. Sektör temsilcileri çok rahatlattıklarını ifade ettiler.

BURSA OLARAK TURİZMDE YERİMİZİ KORUDUK…
Bursa Turizmine yönelik genel bir durum değerlendirmesi yapar mısınız¿
Türkiye’de son dönemlerdeki yaşanan olumsuz olaylardan dolayı özellikle turizm konusunda büyük sıkıntı çekilirken Bursa’da önemli bir kaybımız olmadı. Bu sene çok daha iyi olmamız gerekirken aslında Bursa olarak yerimizi koruduk. Büyük kaybımız yok, geçen seneki konaklamalara göre.

Bursa Arap turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Suudi Arabistan’dan geçtiğimiz günlerde gelen Yenbu Valisi Musaid Bin Yahya El-Selim ve heyeti, kentimizi çok beğendiklerini, en kısa zamanda aileleri ile geleceklerini ifade ettiler. Arap yatırımcılar kentimizde yatırım yapmaya çok istekli. Olumsuzluklar geride kaldığı zaman Türkiye ve Bursa bundan 5 sene sonra çok daha iyi yerlere gelecek. Devletimiz gerekli müdahaleleri yapıyor. Kültür veTurizm Bakanlığı ve Başbakanımız öncülüğünde destek ve teşvik paketleri açıklaması sektörü biraz rahatlattı. Bakanımız Mahir Ünal çok gayretli, desteğini arkamızda hissediyoruz.

ARAP DÜNYASINDAN BURSA TURİZMİNE BÜYÜK DESTEK
Arap Dünyasından önemli kişilerin Bursa ziyaretlerinin turizme yansıması nasıl oluyor¿

Günümüzde sosyal medya çok hızlı çalışıyor. Diyelim ki bir Arap emiri bir yerde tatil yaptığı zaman onun peşinden binlerce kişi gelip orada tatil yapabiliyorlar. Çelik Palas’ın işletmesini üstlenen şirketin sahibi Arap turizm örgütü başkanı Bandar Fahad Al Fihait , Suudi Arabistan Kraliyet ailesi ile de akrabalık bağı olan bir kişi, Yenbu Valisini kendisi davet etti. Bu ziyaret kendi basınlarında da geniş yer aldı. Abu Dabi Yatırım Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Bursa’yı ziyaret etti. Bu ziyaretler terör olaylarından sonra gerçekleşti. Bu anlamda çok önemli mesaj veriyor. Arap turizm Örgütü Başkanı ve Abu Dabi Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye’de ise biz de gidebiliriz anlayışı hakim oluyor. O açıdan önemli ve güzel bir gelişme .

ARAP ÜLKELERİ TURİZM BAKANLARINA TÜRKİYE ZİRVESİ PLANLANIYOR
Önümüzdeki aylarda üst düzey katılımcılar bekliyoruz. Arap turizm Örgütü Başkanı Sayın Valimiz ile görüştü. Tüm Arap ülkelerinin turizm bakanlarının katılımı ile bir toplantı düzenlenmesi talep edildi. Bu zirve Bursa’da veya Ankara ya da başka bir şehirde olabilir. Önemli olan Türkiye’de yapılması. Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu konuda karar verecek.

BURSA SAĞLIK TURİZMİNDE İDDİALI…
Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk hastanesi ve Tıp Fakültesi Bursa’da kurulmuş. Günümüzde ise Bursa, Türkiye’nin 19. Sağlık Hizmet Bölgesi olarak özellikle sağlık turizmi açısından önemli bir rol üstleniyor. Vali Yardımcısı Fatih Kadiroğlu konu ile ilgili sorumuzu şöyle yanıtladı:

“Bursa’nın Devlet ve özel hastanelerinin sağlık turizmi açısından çok büyük potansiyeli var ve dünya kalitesinde hizmet veriyoruz. Avrupa ve Arap ülkelerinden sağlık turizmi amacıyla geliyorlar. Özel hastaneler daha aktif, talepler doğrultusunda çeşitli sağlık turizmi paketleri hazırlıyor. Seyahat acentalarımız da sağlık turizmi konusunda ilgililer.

10 gün önce sağlık turizmi ile ilgili bir zirve yapıldı. Turizmci ve sağlıkçı, sigortacılar karşılıklı b2b görüşmeler yaptılar. Hizmeti verenle , hizmeti almak isteyen ve pazarlayanlar karşı karşıya geldiler. Oteller, hastanelerimiz, seyahat acentalarına doğal ve tarihi değerlerimizin de tanıtımını yaptık, potansiyelimizi gördüler. Ayrıca Yenbu Valisi ve heyetine de sağlık turizmi konusunda sunum yaptık.“ şeklinde konuştu. Turizmin geliştirilmesi alanında da pek çok toplantı yapıldığını belirten Vali Kadiroğlu; Yaklaşık 3 ay önce Turizm Zirvesi yapıldı, sonuç bildirgesi açıklandı ve kitap halinde bastırıldı. Zirve 3 gün sürdü, aktif oturumlar aynı anda 3-4 salonda gerçekleştirildi.“ dedi.Malatya Havalimanı Araç Kiralama Hizmeti. Malatya havalimanı oto kiralama. Havalimanı araba kiralama Malatya Dizaynrentacar ofisimiz 7/24 hizmetinizdedir http://www.dizaynrentacar.net

(Bursa’da bulunduğum kısa sürede seyahat acentası ve otelcilerle görüştüm. İlginç ve çarpıcı notlar aldım. Özellikle gayrimenkul satışları ve günlük kiralık evlerin konaklama sektörüne yansımalarını otelcilerden dinledim. Aktaracağım.)

 

2016-04-01
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL