Güncel

En İyi Müze Ödülü Şanlıurfa Müzesi’ne verildi

En İyi Müze Ödülü Şanlıurfa Müzesi’ne verildi

200 bin metrekarelik alanda konumlanan Şanlıurfa Müzesi, sergilenen eserler, amfi tiyatro, kültür sanat merkezi, arkeoloji araştırma merkezi ve diğer bölümleri ile dikkat çekiyor.

3. Çukurova Turizm Ödülleri kapsamında ’’En İyi Müze’’ ödülüne layık görülmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Şanlıurfa Müze Müdürü Ercan Aslan, bu ödülün verilmesine katkıda bulunan tüm turizmcilere teşekkür ederim’’ dedi.

Ercan Aslan konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

’’Müzemiz, eserlerin özellikleri ve nitelikleri bakımından dünyanın en önemli Neolitik dönem eserlerinin sergilendiği müzelerden biridir. Müzede sergilenen eserlerin sayısal niteliğinden çok taşıdığı tarihi ve kültürel özellikleri önemlidir. Böyle bir müzeyi bölgemize kazandırdığı için Kültür ve Turizm Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Tüm Türkiye yi bu çok önemli bu müzemizi ziyaret etmelerini bekliyoruz. Güzel misafirperverliğimizi tüm dünyaya göstermek istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin en iyi müzesi ünvanını alan Şanlıurfa müzesi , toplamda 200 bin metrekarelik alanda uygulandı. Haleplibahçe’de 57 bin metrekare alanda mevcut arkeoloji müzesinin 10 katı büyüklüğünde 24 bin metrekare kapalı alanda 3 katlı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, 33 bin metrekarelik alanda ise Edessa Mozaik Müzesi mozaiklerin sergileneceği yer bulunuyor.

Müzede ayrıca 140 bin metrekarelik alanda da arkeoloji araştırma merkezi ve çok amaçlı tanıtım merkezi, amfi tiyatro, kültür ve sanat merkezi, hediyelik eşya reyonları, kafeterya, rekreasyon alanı ile 63 adet büyük turizm otobüslerinin ve 750 araçlık açık ve kapalı otopark yer alıyor.

 

2016-04-04
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL