Güncel

Turizmciler Ukrayna Pazarından umutlu

Turizmciler Ukrayna Pazarından umutlu

UITT-Ukrayna Turizm Fuarı sonrasında Ukrayna pazarını değerlendiren TUROB Başkanı Bayındır;bu pazarın ileriye dönük gelişme potansiyeli umut verdiğine dikkat çekti.

Türkiye’ye yılda 700 bin civarında turist gönderen Ukrayna, Rusya’dan doğan kaybı şu aşamada tam olarak telafi edebilecek boyutta değil, ancak bu pazarın ileriye dönük gelişme potansiyeli pozitif tablo çiziyor. Rusya’da çalışmaları engellenen Türk kökenli tur operatörlerin Ukrayna’ya yönelmeleri de bu beklentiyi artırıyor. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, bu yıl Ukrayna’dan ülkemize gelecek turist sayısında bir önceki yıla oranla çift haneli artış beklendiğini belirtti.

Türkiye’ye yılda 700 bin civarında turist gönderen Ukrayna, Rusya’dan doğan kaybı tam anlamıyla telafi edebilecek boyutta değil, ancak bu pazarın ileriye dönük olarak gelişme potansiyeli umut veriyor. Rusya’da engellenen Türk kökenli tur operatörlerin çalışmalarını Ukrayna’ya kaydırmaları bu beklentiyi artırıyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır’ın yaptığı değerlendirmeye göre, bu yıl Ukrayna’dan ülkemize gelecek turist sayısında bir önceki yıla göre çift haneli artış bekleniyor. Bayındır, Ukrayna’da 1.5 milyon civarında kişi tatil için yurtdışına çıkarken, bunun yarısının tercihi Türkiye olduğuna dikkat çekti.

TÜROB, Kiev’de düzenlenen 22. UITT-Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı sonrasında Ukrayna pazarıyla ilgili beklentilerini ortaya koydu. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, konuyla ilgili açıklamasında, Ukrayna’nın istikrarlı turist sayısı ile ülkemizin önemli kaynak pazarları arasında yer aldığına işaret etti. Rusya’da faaliyetleri büyük ölçüde engellenen Türk menşeili tur operatörlerinin, Ukrayna kapasitelerini 2016 ve 2017 yıllarında kademeli olarak artıracaklarının öngörüldüğünü söyleyen Bayındır, şu bilgileri verdi:

“Ukrayna ülke ekonomisi geriliyor. Ülkede turizm amacı ile yurt dışına çıkabilecek ekonomik güce sahip vatandaş sayısının sınırlı olduğu gözleniyor. 2015 yılında yaklaşık 1.5 milyon kişi turizm amacı ile yurt dışına çıktı. Bunun yarısı Türkiye’ye geldi. Ukraynalı turistlerin, ülkemizde turizm sektöründeki gelişmeleri yakından takip ettikleri, bir önceki yılın ortalama yüzde 30 altında fiyatlarla yapılan satışlara karşın daha yüksek oranda indirim fırsatlarını bekledikleri gözlemleniyor.”

Türkiye ilk tercih
Ukrayna’da en popüler yurt dışı destinasyonun Türkiye olduğuna dikkat çeken Bayındır, “Ukraynalı turistler Türkiye’de ağırlıklı olarak Antalya ve İstanbul destinasyonlarını tercih ediyor. Ülkemizin iklim, turistik tesis altyapısı, vizesiz giriş, uçuş süresinin kısa olması ve herşey dahil sistemi pazardaki önemli avantajlarından” diye konuştu. Ukraynalı turistlerin ortalama tatil süresinin 10 gün olduğunu belirten Bayındır, rezervasyon dönemlerinin genel olarak tatil başlangıcının 1-2 ay öncesinde gerçekleştiğini ifade ederek, “Buradan, Ukraynalı turistlerin ‘son dakika’ olarak adlandırılan turist grubuna dahil oldukları görülüyor” dedi.

Türk Hava Yolları Ukrayna’da Kiev, Odesa, Lviv, Dnipropetrovsk, Herson ve Zaporijya’nın ardından 7. nokta olarak, ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Ivano Frankivsk ile İstanbul arasında haftanın 7 günü karşılıklı olarak seferler düzenlemeye başladığını hatırlatan Bayındır, “Ulaşım çeşitliliği dikkate alındığında, Ukrayna’dan ülkemize bireysel seyahat eden turist sayısı her geçen gün artıyor. İşletmeler tarafından pazarlama faaliyetlerinde bu durumun dikkate alınması yararlı olacaktır” dedi.

 

2016-04-08
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL