Güncel

Turizmin Cankurtaran simidi EXPO 2016

Turizmin Cankurtaran simidi EXPO 2016

Rus turistler üzerinden turizmde yaşanacak sıkıntının EXPO 2016 ile dengeleneceğini belirten Bakan Mahir Ünal;“EXPO’ya yerli ve yabancı toplam 8 milyon ziyaretçi bekliyoruz.” dedi.

EXPO 2016 Antalya sergi alanını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal; ”Antalya için bu sezon oldukça önemli. Çünkü EXPO’yu bu süreçte turizm açısından bir kaldıraç olarak görüyoruz. 1990 Japonya’dan sonra en büyük katılım Antalya EXPO’ya sağlandı. Şu anda 51 ülke, Hong Kong ve Tayvan da katılırsa 53 ülke olacak. 5 milyonu yabancı, 3 milyonu da yerli olmak üzere EXPO’ya toplam 8 milyon ziyaretçi bekliyoruz“ dedi.


EXPO 2016 Antalya ile Türkiye’nin çok büyük bir tanıtım fırsatına sahip oluğunu belirten Bakan Mahir Ünal şu açıklamada bulundu:

“Rusya’nın turizmi, 24 Kasım’da uçak kriziyle başlayan süreçte, bir yaptırım aracı olarak kullanmasından sonra, Rus turist üzerinden yaşanacak sıkıntıyı EXPO üzerinden dengeleyeceğiz.

Son derece güzel ve Antalya için de kalıcı bir eser ortaya çıktı. Altı ay boyunca devam edecek etkinlikler ile kültür-sanat etkinliklerinin de EXPO ve Türkiye için çok büyük bir tanıtım anlamı var. Biz bütün fuarlarda EXPO’yu tanıttık. Önümüzdeki süreçte çok ciddi bir katılım bekliyoruz.“ dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, sergi alanında bitki heykellerini inceleyerek, Çin bahçesini gezdi. Türkiye’nin farklı bölgelerini anlatan kültür sokağındaki eserleri de inceleyen Ünal, Osmanlı bahçesini ziyaret etti.

Sergi alanında gazetecilere açıklama yapan Bakan Ünal, ardından EXPO sergi alanındaki Kongre Merkezi’ne giderek, EXPO 2016 Antalya Genel Sekreteri Kazım Aydın’dan bilgi aldı. Fuar alanında, İzmir Bergama’dan getirilen 655 yıllık zeytin ağacına toprak dökerek can suyu veren Bakan Ünal, ayrıca isim tabelasını çaktı.

 

2016-04-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL