Güncel

Hollywoodlu Yapımcılara Türkiye tanıtımı

Hollywoodlu Yapımcılara Türkiye tanıtımı

Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı; Los Angeles’te düzenlenen Uluslararası Film Komisyonları Birliği Lokasyon Fuarı’nda Hollywood yapımcıları ile görüşerek Türkiye tanıtımı yaptıklarını söyledi.

turizmhaberleri.com/haber merkezi

ABD’nin Los Angeles kentinde 31’ncisi düzenlenen Uluslararası Film Komisyonları Birliği Lokasyon Fuarı’nda tarihi, doğal ve kültürel değerleri ile doğal bir film platosu olan Türkiye’nin tanıtımı yapıldı.

21 Nisan 2016 tarihinde ABD’nin Los Angeles kentinde gerçekleştirilen AFCI International Film Commissioner (Uluslararası Film Komisyonları Birliği ) Lokasyon Fuarı’nda Hollywood yapımcıları ile görüştüklerini belirten Türkiye Film Komisyonu Başkanı Sait Yardımcı; Hollywood film yapımcılarının dikkatini çekmek için ülkelerin adeta birbiriyle yarıştığını vurguladı.

Fuarda diğer ülkelerin film komisyonları ile çeşitli temaslar kurduklarını da kaydeden Sait Yardımcı, film sektöründe destinasyon pazarlamasının önemini vurgulayarak; ülkemizin bu alanda geri kaldığını, özellikle turizmin yaşadığı sıkıntıların ancak tanıtımda daha etkin çalışmalarla aşılacağının altını çizdi.

Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkanı Sait Yardımcı konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:’’Amerika’da her eyaletin bir film komisyonu var. Ancak ülkemizde bu alandaki çalışmalar çok yetersiz. Belediyelerimizin Türkiye Film Komisyonu Derneği’ne üye olarak katılması durumunda kendilerine her türlü desteği verileceğini ve her bölgenin Hollywood’da tanıtılması gerektiğini vurguladı.

Dünyada film yapımcılarının çeşitli ülkelerden hizmet almak istediklerinde, öncelikle Film Komisyonlarını aradıklarını belirten Sait Yardımcı; “Türkiye’de ise muhatap olarak Türkiye Film Komisyonu Derneği’ni alıyorlar ve bizlere ulaştıklarında imkanlar dahilinde gereken destekleri veriyoruz.“ şeklinde konuştu.

TÜRKİYE FİLM KOMİSYONU DERNEĞİ NEDEN KURULDU¿
Türkiye Film Komisyonuna proje için birçok başvuru geldiğini ve Türkiye’deki lokasyonlar ile maliyetlerine ilişkin yapımcılar tarafından bilgi talep edildiğini anlatan Sait Yardımcı şu açıklamada bulundu:

’’Bildiğiniz gibi bir proje için film lokasyonu ararken sadece tarihi ya da doğal güzellik değil finansal olanaklara, çekim kolaylıklarına, konaklama ve yan hizmet imkanlarına da bakılıyor. Varsa teşvikler, indirimler ülkeyi cazip hale getiriyor. Komisyon olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızla bu hususta temasa geçtik. Bakanlığımız film endüstrisine ilişkin teşvik kanununa dair çalışmalarını tamamladı, yakın zamanda da çıkması bekleniyor. Bunun dışında Türkiye Film Komisyonu olarak lokasyon rehberi hazırlıyoruz. Umuyoruz ki rehberimiz tamamlandığında ve teşvik kanunu çıktığında AFCI lokasyon fuarı bizim için daha aktif bir network imkanı sunacaktır.“ dedi.

“ TÜRKİYE’NİN TAMAMI DOĞAL FİLM PLATOSU…
Bazı sahneleri Türkiye’de çekilen ve gişede büyük başarı sağlayan ’’Argo’ ve Skyfall’ gibi filmlerin ardından yabancı yapım şirketlerinin ilgisinin Türkiye üzerinde yoğunlaştığını belirten Yardımcı; Orta Doğu ve Avrupa’yı buluşturan mekanlarıyla dikkat çeken Türkiye’nin film sektöründe etkin tanıtımla çok fazla öne çıkabileceğini vurguladı. Fuarda, Hollywood ve uluslararası şirketlerden gelen yapımcılara Türkiye’nin zengin olanaklarını anlattıklarını belirten Sait Yardımcı, 2014 yılında Los Angeles’da Medisa Films & Entertainmenet olarak ofis açtıklarını ve bugüne kadar bircok yapım şirketine Türkiye’yi tanıttıklarını ifade etti.

Türkiye Film Komisyonu Derneği’ni neden kurdukları konusunda bilgi veren Yardımcı şunları kaydetti:

“Film prodüksiyonları, o bölgelerin ekonomisine büyük bir katkı sağladığı gibi, büyük ekrandan yansıtılan görüntüler de milyonlarca izleyiciye o bölgenin kültürel ve turistik açıdan tanıtılmasına yardımcı olmaktadır. Diğer yandan son yıllarda dünyadaki ekonomik gelişmeler ve fılm sektöründeki darboğazlar Hollywood ve Bollywood film yapımcılarını, gerçekçilikten ve başarıdan ödün vermemek kaydıyla üretim maliyetlerini azaltma yollarını aramaya yönlendirmiştir.

Bunun sonucu olarak pek çok ülke/eyelet/bölge Hollywood ve dünya film endüstrisini 21 inci asrın en yüksek ekonomik getirisini sağlayan, en kaliteli istihdam imkanını yaratan, yaratıcı ve bilgiye odaklı işgücünü bölgelerine getiren bir pazar olarak görmeye başlamış ve büyük bir rekabet içine girmişler, her sene her biri ortalama $ 64 milyon dolar bütçeli yaklaşık 1200-1800 film ABD dışında çekilmeye başlanmıştır
malatya oto kiralama http://www.dizaynrentacar.net

Location (mekan) pazarlaması, genel olarak turizmin geliştirilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında görülmekte, mahalli idareler/eyaletler/ülkeler bu amaçla olusturdukları kurumlarıyla bu işi profesyonelce yürütmektedirler. Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm pazarlamasına ve geliştirilmesine önemli yatırımlar yapmakta, reklam ajansları kanalıyla tum dünyada Türkiyenin destinasyon olarak tanıtılması ve pazarlanması için büyük meblağlar harcamaktadır. Turizmi 12 aya yaymak, turizmi çeşitlendirmek ve turizm gelirlerini maksimize etmek politikaları düşünüldüğünde fim sektörünün ve yabancı film yapımlarının ülkemizde gerçekleşmesinin Türk turizmi açısından taşıdığı önem daha da iyi anlaşılacaktır.

Bununla beraber dünyada Film sektöründe lokasyon pazarlanması ve bu işlemlerin organizesi, ülkelerin mahalli ve ulusal düzeyde örgütlenen özerk film komisyonları kanalıyla icra edilmektedir. Türkiye’de film sektörünü yurtdışında profesyonel olarak temsil edecek ve pazarlayacak böyle bir yapı henüz oluşturulmamış durumda idi. Türkiye’de film çekmek isteyen, film çekimi konusunda yardım ve hizmet talebinde bulunan, partner firma bulmak isteyen potansiyel yatırımcıların ulaşabilecekleri, ilk kontak pozisyonunda profesyonel bir yapı maalesef ülkemizde mevcut değildi. İşte bu gereksinimden yola çıkarak Türk Film Komisyonu Derneği’ni kurmuş bulunmaktayız.

www.turkishfilmcommission.org

www.facebook.com/TurkishFilmCommission

twitter.com/TurkishFilmCom

 

2016-04-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL