Güncel

Turist Rehberlerinden yükselen sesi dikkate alalım

Turist Rehberlerinden yükselen sesi dikkate alalım

TUREB-Turist Rehberleri Birliği ve bünyesindeki 13 rehber meslek odasının ortak imzaladığı duyuruda; mesleğin geleceğine yönelik kaygılar ve çözüm önerileri gündeme taşındı.

turizmhaberleri.com/ haber merkezi

Türkiye genelindeki Rehber Odalarını Başkanlarının ortak imzaladığı TUREB duyurusunda; turizm sektörüne yönelik hazırlanan önlem ve istihdam paketlerinde rehber camiası göz önüne alınmadığına dikkat çekildi. Ayrıca kaçak rehberlik faaliyetinden, eğitime, düşük faizli kredi imkanlarından, Alan kılavuzluğu, turizm elçileri uygulamalarının yarattığı sorunlar ve denetleme faaliyetlerinde yeterli sayıda temsilci başlıklarına yer verildi.

TUREB ve Türkiye Genelindeki Rehber Odalarının imzaladıkları duyuru şöyle:

Turizm sektörünün eğitimli insan gücünü oluşturan, yurdumuzu ziyaret eden misafirlerle ilk teması sağlayan, tarihimizi ve kültürel değerlerimizi açıklayan Profesyonel Turist Rehberleri mesleklerinin geleceğiyle ilgili olarak derin bir kaygı yaşamaktadırlar.

En az bir yabancı dile üst seviyede hâkim, temsil yeteneği gelişmiş kültür ve turizm emekçisi rehberlerimizin mesleki koşullarını düzenlemek amacıyla 2012 yılında 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu yürürlüğe konulmuştur. Yasal düzenlemenin ardından 13 rehber meslek odası TUREB ( Turist Rehberleri Birliği) çatısı altında yapılandırılmıştır. Ülke çapında odalara kayıtlı toplam on bin rehber mevcuttur. Ülkemizin turizm çeşitliliğine ve her ülkenin tatil anlayışının farklılığına bağlı olarak; rehberler, her türlü iklim ve koşulda vazifelerini layığıyla yerine getirmektedirler.

Dünya turizminde saygın bir yeri olan ülkemizin, turizm politikalarının belirlenmesi, uygulanması ve geliştirilmesi aşamalarında rehberler her zaman katkıya hazırdır. Ancak son dönemde turizm sektörüne yönelik hazırlanan önlem ve istihdam paketlerinde rehber camiası göz önüne alınmamıştır. Mesleki Kanunu tarafından eğitim ve mesleki standartları belirlenmiş, SGK meslek Kodu tanımlanmış, mesleğe kabulü Bakanlık onayı ile başlayan, Bakanlık nezdinde Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Turist Rehberliği tarafından kamuyla eşgüdümü sağlanan bu meslek hazırlanan paketlere dâhil edil(e)memiştir.

Alan Kılavuzluğu, mihmandarlık, av kılavuzu, turizm elçiliği, gönüllü rehberlik gibi isimler altında her gün turist rehberliğine alternatif yeni meslekler ve tanımlamalar oluşturulmaktadır. Bu süreçte rehber meslek odalarından görüş alınmamaktadır. Bu anılan alternatif mesleklerin ruhsatlandırılması sonucu ortaya çıkacak kazanılmış hak durumunun yeni hukuksal uyuşmazlıklara sebebiyet vereceği açıktır. Ülkemizde 14 meslek yüksekokulu 17 lisans programı, 3 yüksek lisans turist rehberliği eğitimi verilmektedir. Şayet kısa süreli kurs ve seminer programlarıyla rehberlik mesleğinin icra edilebileceği değerlendiriliyorsa üniversitelerde bulunan bu programların kapatılması ve mevcut öğrenim gören öğrencilerin başka programlara nakledilmesi gerekmektedir.
Dizaynrentacar Malatya Rent a Car sizlere en ucuz oto kiralama hizmetini en kaliteli araba kiralama hizmetini sunar.
http://www.dizaynrentacar.net/malatya-rent-a-car

Komşu ülkelerde yaşanan siyasi belirsizlikler sonucu ülkemize seyahat eden misafir sayısında oluşan azalma göz önüne alınarak 289 No’lu tebliğin yürürlüğünün durdurulmasını ve rehberlerin çalışma koşulları göz önüne alınarak Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TUREB’in oluşturacağı bir komisyonun vergilendirme usul ve esaslarını hazırlamasını,

Kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı her türlü tur faaliyetinde, rehber kullanımının gerekli olduğunun hatırlatılmasını ve bu konuda genelgeler yoluyla kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesini,

Halk Bankası, Ziraat Bankası veya Vakıflar Bankası tarafından rehberlerin düşük faizli kredi imkânlarından faydalandırılmasını;

Kaçak acentecilik ve kaçak rehberlik faaliyetlerine karşı TUREB ve Bakanlık tarafından yapılan denetimlerde İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin yeterli sayıda temsilci sağlanmasını acil olarak talep ediyoruz.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR

 

2016-05-04
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL