Güncel

İran ve Türkiye Turizme yeni bir sayfa açıyor

İran ve Türkiye Turizme yeni bir sayfa açıyor

Türkiye, İran ile ilişkilerinde yeni bir döneme giriyor. Bakan Mahir Ünal ve turizmcilerden oluşan heyet, İran’da işbirliği ve yatırım fırsatlarını görüştüler.. İşte toplantı detayları…

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’a İran ziyaretinde eşlik eden heyette TÜRSAB, TÜROFED, TÜROB ve TTYD temsilcileri de yer aldı. İki ülke arasında bankacılık, enerji turizm alanında ortak çalışmalar planlanıyor.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Örgütü Başkanı Masoud Soltanifar ile birlikte Tahran’da B2B toplantısına katılan Bakan Ünal, İran ile özellikle Uzak Doğu ülkelerine yönelik ortak bir tanıtım çalışması yürüteceklerini söyledi. İranlı turistlere yönelik yeni paketler oluşturulacağı da açıklanan bilgiler arasında.

Bakan Mahir Ünal, toplantıda yaptığı konuşmada, İran’ın sadece Türkiye ile değil, dünya ile ilişkilerinde de yeni bir dönem başlattığına dikkat çekti. Yeni dönemde ambargonun kalkmasıyla birlikte ilişkilerin daha da gelişeceğini kaydeden Bakan Ünal, turist hareketlerini doğrudan etkileyen charter uçuş sayısının iki ülke arasında artırılması gerektiğini söyledi.

Son dönemlerde özellikle bankacılık ve enerji sektörlerinde iki ülke arasında üst düzeyde işbirliği oluştuğunu kaydeden Bakan Mahir Ünal; bu işbirliğini aynı şekilde turizm sektöründe de devam ettirmek ve üst seviyeye çıkarmak Bakanlığımızın da temel hedefleridir.“ dedi.

2015 yılında İran’dan ülkemize 1 milyon misafir geldiğini belirten Bakan Ünal; İran’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında, 2016 yılının ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 artış sağlanmış ve 468 bin İranlı turist misafirimiz olmuş. Bununla birlikte 2015 yılında 163 bin 500 Türk vatandaşımızın İran’ın tarihi ve doğal güzelliklerini görmek üzere seyahat etmiştir. İran ile turist sayısında ciddi bir artış sağlamamız ve teşvik oluşturmamız gerekiyor.“ şeklinde konuştu.

Toplantıda tarifeli uçak seferlerinin yanı sıra charter uçuşları konusunun da görüşüldüğünü belirten Bakan Ünal; uçuş sayısı ve noktalarını arttırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Çin, Endonezya, Malezya gibi uzak destinasyonlara bölgesel ortak tanıtım yapmalıyız. Bölgeyi tek bir tanıtım bölgesi gibi beraberce planlayabiliriz. Ama bunun için istikrarı sağlamamız gerekiyor. Türkiye ve İran İşbirliği bölgenin istikrarlı hale gelmesine de katkı sağlayacaktır.“ dedi.

Yatırımcıların Tahran’da projeleri bulunduğunu kaydeden Bakan Ünal; Bütün yatırımcılarımız bugün bizimle geldiler ve toplantı halindeler. Tahran’da Rixos grubun gerçekleştirmeyi planladığı bir proje var bildiğim kadarıyla.
Bugünden sonra hangi projelerin yapılacağını da burada kararlaştıracağız.” ifadelerine yer verdi.

KARADENİZ BÖLGESİ İRANLI TURİSTLERİN TERCİHİ..
Güvenlik sorunu ile ilgili açıklamada bulunan Bakan Ünal şunları söyledi
“Terör sadece Türkiye’nin sorunu değil bu küresel bir sorun olarak önümüzde duruyor. Maalesef terör saldırıları Brüksel’de de Paris’te de dünyanın her hangi bir şehrinde meydana gelebiliyor. Türkiye’nin Antalya, Muğla, Bodrum, İzmir, İstanbul, Kapadokya gibi yerlerinde şu anda herhangi bir şekilde güvenlik sorunu söz konusu değil.

Karadeniz bölgesinde herhangi bir şekilde güvenlik sorunu olmadı ve bundan sonra da olmayacak. Bu bölge İranlı turistlerin çok tercih ettiği bir bölgedir. Türkiye’nin sadece Güneydoğusunda, sadece iki ilin iki ilçesinde devam eden bir terörle mücadele süreci var. Hiçbir ülke kendi sokaklarında silahlı bir faaliyete müsaade etmez. Oradaki vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alır ve Türkiye de bu konuda gerekli önlemleri alıyor.

 

2016-05-13
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL