Güncel

Türk Dünyası Unesco için İstanbul’da buluştu

Türk Dünyası Unesco için İstanbul’da buluştu

Uluslararası Türk Dünyası Teşkilatı (TÜRKSOY) üyesi ülkeleri buluşturan UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantısı Bakan Nabi Avcı’nın katılımı ile İstanbul’da düzenlendi.

turizmhaberleri.com/haber merkezi

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin İstanbul’da gerçekleştirilecek 40.ncı Oturumu öncesinde; Uluslararası Türk Dünyası Teşkilatı (TÜRKSOY) üyesi ülkelerle UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantısında bir araya gelindi.

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 40. Oturumu ise 10-20 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. 30 yıl aradan sonra UNESCO Dünya Miras Komitesi’ne dahil olan Türkiye için bu toplantı büyük önem taşıyor.
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=30722


Uluslararası Türk Dünyası Teşkilatı (TÜRKSOY) üyesi ülkelerin katılımı ile gerçekleştirilen UNESCO Milli Komisyonları ve Komiteleri toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, emek, fikir ve icraatla zenginleşen bu toplantıların, Türk dünyası adına, önemli kararlar alınmasına vesile olduğunu dile getirdi.

TÜRKSOY gibi uluslararası iş birliklerinin UNESCO ideallerine çok değerli katkıları olduğuna vurgu yapan Bakan Avcı,“Bu toplantıların ilki 2010 yılında Ankara’da gerçekleştirilmişti. İkincisini Tataristan’ın başkenti Kazan’da, üçüncüsünü Kazakistan’ın başkenti Astana’da, dördüncüsünü Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’de, beşincisini de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaptık. Bugün, dünyanın ve Türkiye’nin medeniyet başkenti İstanbul’da bu toplantıyı yapmanın haklı gururu ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.” dedi.

ÜLKER: Coğrafyamızdaki zengin potansiyel henüz değerlendirilemedi..
TÜRKSOY üyesi devletlerin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı alanlarına bakıldığında potansiyellerini tam anlamıyla harekete geçiremediklerini gördüklerini dile getiren UNESCO Dünya Miras Komitesi 40’ncı Oturum Başkanı Büyükelçi Lale Ülker ise konuşmasında şunları kaydetti:

“Ata yurdumuzda sınırsız sayıda, üstün evrensel değere haiz kültürel ve doğal güzellik mevcut. Coğrafyamızda büyük bir miras potansiyeli yatmaktadır. Geçici listelerimizde kayıtlı alanların Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı alanlarımızdan katbekat fazla olması bu potansiyelimizin önemli bir göstergesidir.

Ancak TÜRKSOY üyesi devletlerin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı alanlarına baktığımızda potansiyelimizi tam anlamıyla harekete geçiremediğimizi görüyoruz. Toplantılar vesilesiyle ülkelerimizdeki benzer motifler keşfedilerek, bu unsurları birleştiren çok uluslu, sınır aşan adaylık dosyaları hazırlanabilir. Çünkü hepimizde bu potansiyeli gerçekleştirebilecek kapasitenin mevcut olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Kaseinov :‘Nevruz’ ve ‘Aşıklık’ Ortak Dosya Olarak Listede

Sözlü kültür, halk kültürü veya somut olmayan kültür denilen alanın, Türk kültürünün en güçlü yönlerinden biri olduğuna işaret eden TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise şu açıklamalarda bulundu:

“Destanlardan masallara, ninnilerden ağıtlara, el sanatlarından mutfağa, Türk halkları, somut olmayan kültür alanında çok zengin bir mirasa sahiptir. TÜRKSOY, hazırladığı internet sayfası, yaptığı yayınlar, düzenlediği seminerler ve atölye çalışmalarıyla bu alanda farkındalık yaratmaya gayret etmektedir.” dedi. ‘Nevruz’, ‘Aşıklık’ gibi geleneksel mirasların ortak dosya olarak sunulduğunu ve listeye dahil edildiğini belirten Kaseinov, TÜRKSOY’un Türk halklarının zengin kültürünün korunmasına ve tanıtılmasına çalıştığını söyledi.


 

2016-07-09
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL