Güncel

Bakan Nabi Avcı’ya turizmde yeni projeler ve öneriler

Bakan Nabi Avcı’ya turizmde yeni projeler ve öneriler

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’yı makamında ziyaret eden Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm.Dr Sinan İbiş; “turizmde hızlı kalkınma için yapılması gerekenleri 27 başlıkta sunduk. Ayrıca 5 ayrı turizm temalı AB Projesi önerdik“ dedi.

turizmhaberleri.com/haber merkezi
Şimdi turizmde yeni fikirler üretme ve her zamankinden daha çok çalışma zamanı… Bu anlamda turizm sektörü temsilcilerine ve STK’lara büyük sorumluluklar düşüyor. Yıllardır yürüttüğü projeler, araştırmalar, konferanslar ile adından söz ettiren Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm.Dr. Sinan İbiş; Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’yı makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Sıkıntılı günlerden geçen turizm sezonu ve bu kapsamda yapılması gerekenleri 27 başlıkta değerlendiren Dr. Sinan İbiş; toplantı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


İşte Dr. Sinan İbiş’in toplantı detayları ile ilgili yazısı:

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya
Turizmde Yeni Projeler

Son aylarda yaşanan terör ve darbe girişiminin son derece ürkek batılılarda yarattığı güven sorunu ile yabancıların ülkemize seyahat tercihlerinde önemli düzeyde azalma yaşanmaktadır. Milletimizin bugün ve gelecekte yapması gerekenler içerisinde olmazsa olmazı daha çok çalışmak, daha çok üretmek, daha çok istihdam ile daha iyi bir geleceği yakalayabilmektir.

Global risklerle azalan turizm verimliliğimiz…
Dünyamızda her geçen gün artan insan sayısının doğurduğu rekabet tehlikeleri de beraberinde getirerek; risklerin sayısı ve çeşitliliğinde de belirgin artışa neden olmaktadır. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden en geri kalmış ülkelerine kadar terör ve olumsuzluklar her an, her yerde yaşanabilmektedir. Bu olumsuzluklardan en çok etkilenen hususların başında ise turizm gelmektedir ve ülkemizin turizm verimliliği de önceki yıllara göre belirgin olarak azalma göstermiştir. En önemli ekonomilerinden biri turizm olan ülkemiz yenilik ve değer yaratan stratejiler, planlar, ürünler yaratarak turizm verimliliğini kat be kat artırmalıdır.

Turizm zenginliklerimiz…
Ülkemiz turizmde nitelikli turizm ürünleri yaratacak envanter, değer ve kapasiteye sahiptir. Nitelikli turizm ile ülkemiz rekabetten uzaklaşarak, daha çok kazanım ve turizm başarısında sürdürülebilirlik elde edebilir. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte gerçekleştirilecek işbirlikleri önem arz etmektedir.

Kültür ve Turizmde değer yaratacak 27 başlık…
Şu an yeni kurulan 65.Hükümetimizin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı’ya Medikal Turizm Derneğimizi temsilen gerçekleştirdiğimiz ziyarette ülkemizin ve turizmimizin yaşadığı zorlukları tartışma fırsatı bulduk. Kendilerine turizmde hızlı kalkınma için yapılması gerekenler 27 başlık halinde takdim edilmiştir. Bu 27 ayrı başlığın içerisinde özellikle 40 ayrı ülkede bulunan Turizm Müşavirliklerimizin ülkemizin turizm verimliliğinin artırılmasında aktif rol oynayabileceği hususları ile ülkemizin turizm diplomasisi hususlarında yapılabilecekler; nitelikli turizmimizin geliştirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığında bir çalışma komisyonu kurulması; turizm basınının güçlendirilmesi ve iç Pazar turizminde halkımızın turizmimizden daha çok faydalanır hale gelmesine yönelik fikirler yer almıştır.

Turizme beş ayrı Avrupa Birliği projesi önerisi…
Ayrıca kamu özel sektör işbirliği ile turizmi canlandırma, Bakanlığın turizm verimliliğinde stratejik planlamasının geliştirilmesi, kümelenme programları ile nitelikli turizmin geliştirilmesi ve turizmin sürdürülebilir olması, diğer ülkelerle kültürlerarası barışma projeleri ile ülkelerin sosyal, kültürel, politik ilişkileriyle dostluklarının geliştirilmesine yönelik projeler, ülkemizde yaşayan Suriyeli vatandaşların öncelikle Arapça, Farsça bilmesi nedeniyle körfez turizminin geliştirilmesine yönelik projelerde istihdam edilmeleri olmak üzere beş ayrı proje başlığı da önerilmiştir.

Kültür Bakanı Sayın Nabi Avcı ile 24-25 Kasım 2016 da Medikal Turizm Derneği tarafından gerçekleştirilen geleneksel yaşlı bakımı turizmi kongresi olan Dördüncü Uluslararası 3.Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi ile Türkiye’nin nitelikli turizminin anlatıldığı Sağlığa Yolculuk adlı belgesel filmin sonbaharda gerçekleştirilecek galası hakkında görüşmeler sağlanmıştır.

Türkiye’nin turizm çalışmalarında yeni bir dönem…
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı; Kültür ve Turizm alanında ülkemizin yapabileceği çok fazla şey olduğunu, adeta kültür ve turizm hazinesine sahip ülkemizin bu alanlardaki verimliliklerini artırmak için sivil toplum, akademi ve profesyonellerin desteklerini çok önemsediklerini; Medikal Turizm Derneği’nin çalışmalarını ve desteklerini duymaktan son derece memnun olduğunu dile getirerek önümüzdeki günlerde Bakanlığın bürokratları ile söz konusu önerilerin üzerinden geçmek üzere bir toplantıda tekrar bir araya gelmek istediklerini dile getirmişlerdir.

Görüşme sonunda Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya Uluslararası 3.Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresinin etkinliği olan Yaşlılık ve Teknoloji konulu çocuklara özel resim yarışmasında birinci gelen tablonun reprodüksiyonu hediye edilmiştir.


 

2016-07-28
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL