Güncel

Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri gün sayıyor

Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri gün sayıyor

2600 yıl öncesine tanıklık eden “Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri” için geri sayım başladı. Şimdi Urla’yı ziyaret etme zamanı… İşte Şenlik detayları…

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Urla Şubesi, Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen şenlik 13 Ağustos 2016 Cumartesi günü saat 10:30’da açılış töreni ve konuşmalar ile başlayacak.

ÜRÜNLER YARIŞACAK, ÜZÜM SIKILACAK

Üreticilerin üzüm başta olmak üzere Urla topraklarında kendi yetiştirdikleri ürünler, Urla Cumhuriyet Meydanı’nda kurulacak olan stantlarda satışa sunulurken bir yanda da kıyasıya bir yarışa girecekler. Şenliğin olmazsa olmazları arasında olan “Geleneksel Üzüm Sıkımı” ile konukların damakları tatlandırılacak.

YELKENLER URLA RÜZGARINDA YARIŞACAK

23 yıldan bu yana aynı coşkuyla kutlanan Bağbozumu Şenliği kapsamında düzenlenen Optimist Türkiye Takım Şampiyonası’nın açılış seremonisi 11 Ağustos 2016 Perşembe günü saat 10:00’da Ali Rıza Mete Yelken Kulubü’nde yapılacak. Urla IGOR Optimist Yarışları ise 14 Ağustos Pazar günü saat 18:30’da start alacak. Urla’nın rüzgarında kıyasıya yarışan yelkencilerin ödül töreni 19 Ağustos Cuma Günü saat 20:00’de Urla Kum Denizi Plajı’nda gerçekleşecek. Ödül töreninde İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası 21:30’da Kum Denizi Plajı’nda sporculara ve Urla halkına şarkılarını seslendirecekler.

“GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BAĞBOZUMU GELENEĞİ”
Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri kapsamında “Geçmişten Günümüze Bağbozumu Geleneği” söyleşisi Deniz Arkeolojisi Merkezi- Arkeopark’ta 13 Ağustos 2016 Cumartesi günü saat 20:30’da gerçekleşecek.

Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hayat Erkanal, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Ekici ve İzmir Ortodoks Topluluğu Baş Papazı Kyrillos Sykis Urla’da yıllara tanıklık eden geçmişten günümüze bağbozumu geleneğini konuşacaklar.

 

2016-08-09
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL