Güncel

Pegasus Hava Yolları’ndan açıklama: Üzgünüz!

Pegasus Hava Yolları’ndan açıklama: Üzgünüz!

Zihinsel engelli Tahir Yüksel ile uçak personeli arasında yaşananların çok üzücü olduğunu belirten Pegasus Hava Yolları;gazetemize yaptığı açıklamada tüm kabin çalışanlarına özel bir eğitim programı verileceğini bildirdi.

Nilgün ATAR- turizmhaberleri.com

Pegasus Havayolları ile Lefkoşa- Ercan Havalimanı’ndan Adana’ya giden engelli Tahir Yüksel’in uçak kaptanı ve personeli ile yaşadığı olumsuzlukların annesi İlker Yüksel tarafından sosyal medyada ve gazetemizde paylaşılması üzerine hem engelli bireyler ve aileleri hem de turizmciler büyük tepki verdi.

İlgili haberimiz:
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=30917

13.577 KİŞİDEN İMZA DESTEĞİ..b>
Change.org’da başlatılan ”Pegasus Hava Yolları Tahir Yüksel ve Ailesinden özür dilesin” başlıklı imza kampanyası kısa sürede 13.577 kişiye ulaşırken; uçak personeli ve kaptanı ile engelli arasında yaşanan bu üzücü olay; havayollarının engelli vatandaşlara davranış ve yaklaşım biçimlerini, bu konuda ne kadar eğitimli ve çözüm odaklı oldukları sorusunu gündeme getirdi.

KABİN ÇALIŞANLARINA ÖZEL EĞİTİM PROGRAMI VERİLECEK.
Engelli ve yaşlılarla ilgili duyarlı bir yayın politikası izleyen turizmhaberleri.com’a açıklamada bulunan Pegasus Hava Yolları; olayla ilgili çok üzgün olduklarını, Tahir Yüksel ve annesi ile henüz iletişim kuramadıklarını ancak en kısa zamanda kendilerine ulaşacaklarını aktardı. Böyle hassas durumlar ile ilgili tüm kabin çalışma çalışanlarına özel bir eğitim programı atayacaklarını vurgulayan Pegasus Hava yollarının açıklamasının tamamı şöyle:

Sayın Yetkili,
8 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleştirdiğimiz PC238 sefer sayılı Ercan – Adana seferinde misafirlerimizden 52 yaşındaki Tahir Yüksel ve annesi İlter Emine Yüksel’in yaşadıkları istenmeyen olayla ilgili Pegasus Ailesi olarak çok üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Hassasiyetimizi belirtmek adına kendileri ile irtibata geçmeye çalıştık, henüz ulaşamadık ancak mail yolu ile iletişim bilgilerini rica ettik. En kısa zamanda kendilerine ulaşmak arzusunda olduğumuzu sizlere de bildirmek isteriz. Bununla birlikte yayınlanan bazı haber ve yazılara dair açıklamamızı bilgilerinize sunarız.

Konuyu incelediğimizde misafirimiz Sayın Tahir Yüksel ve annesi Sayın İlter Yüksel’in biletlerini acente kanalı ile aldıkları ve biletlerini aldıkları sırada ve sonrasında koltuk alımı yapmadıkları görülmektedir. Uçuşlar için koltuk atamaları iki sistemde yapılmaktadır; misafirlerimize check-in işlemi sırasında otomatik olarak koltuk atanır ya da ek hizmet olarak misafirlerimize dilediği koltukta oturabilmesi adına ücretli koltuk satın alma seçeneği sunulur. Misafirimizin bu konuda hassasiyeti ile ilgili bilgimiz olması halinde mutlaka ücretsiz olarak yardımcı olabilirdik ancak çağrı merkezimize veya acentemize yapılmış bir başvuruya ulaşamadık. Misafirimize ulaştığımızda, sonraki uçuşları için bu konuda bize bilgi vermelerini özellikle rica edeceğiz.

Detaylı olarak incelediğimizde, misafirimiz kontuara başvurduğunda müsaitlik durumuna göre yapılacabilecek organizasyonun da yapılamamış olduğunu, çünkü daha önce gelen misafirlerimize ön koltukların verilmiş olduğunu görülmekte. Bu çerçevede kontuardaki görevlilerimiz o sırada müsait olan ön koltuklardan misafirimize 2C, annesine ise 3F verilmiştir. Tahir Bey’in oturmak istediği 1A numaralı koltuk ise, başka bir misafirimiz tarafından alınmış olup bu misafirimiz uçuş sırasında da almış olduğu yere oturmak istediğini ısrarla beyan etmiştir. Bu gelişme üzerine rahatsız olduğu gözlemlenen Sayın Tahir Bey’in fiziksel ve sözel olumsuz tepkiler göstermesi ve yerine oturmaması nedeniyle uçuş gerçekleştirilemez duruma gelinmiştir. Havacılık kuralları gereği uçuşun ve diğer misafirlerimizin güvenliğini koruyabilmek için, konu mesul kaptan pilotumuza aktarılmış ve standart havacılık prosedürü uygulanmış ve uçağa polis davet edilmiştir.
Gerek Sayın Tahir Yüksel’in annesinin duruma müdahil olması ve gerek uçakta bulunan diğer misafirlerimizin ısrarı ile karşılıklı görüşmeleri takiben Tahir Bey asil yerine oturmayı kabul etmiş ve seferimiz kısa süreli bir rötarla kalkışını gerçekleştirmiştir.

Misafirimiz daha sonraki uçuşları için bize başvurduğu ve bizi önceden bilgilendirdiği sürece, ön koltukların kendileri için rezerve edilebileceğini ayrıca paylaşmak isteriz. Bu konuda uçak tipine göre, ön koltukları acil çıkış olarak belirlenmiş uçaklarda bunun hiçbir havayolu tarafından yapılamayacağını, uçuş kuralları gereği bu koltukların acil durumlarda uçuşun boşaltılmasında sorumluluk alabilecek misafirlere verilebileceğini hatırlatmak isteriz. Uçak tipine göre, ön koltuk acil çıkış değilse gerekli yardım maksimumda gösterilecektir.

Pegasus Hava Yolları olarak tüm misafirlerimize son derece özenle yaklaştığımızı vurgular, böyle hassas durumlar ile ilgili tüm kabin çalışma arkadaşlarımıza özel bir eğitim programı atayacağımızı belirtmek isteriz.

Saygılarımızla, Pegasus Hava Yolları

 

2016-08-24
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL