Güncel

ALİ KAYA: Türkiye Tanıtım Komitesi Kurulmalıdır

ALİ KAYA: Türkiye Tanıtım Komitesi Kurulmalıdır

Alman Seyahat Acentaları Birliği DRV Kongresi’nin Kuşadası’ndan Berlin’e alınmasını değerlendiren Agne Tour’un sahibi Ali Kaya; Türkiye tanıtımı için Komiteler formülünü önerdi.. Nilgün ATAR

NİLGÜN ATAR- turizmahberleri.com

Alman Seyahat Acentaları Birliği DRV 2016 Genel Kurulu 27-29 Ekim tarihlerinde Kuşadası’nda yapılması planlanıyordu ancak yetersiz katılım nedeniyle iptal edildi ve Berlin’e kaydırıldı. İçinde bulunduğumuz şartlarda çok önemli bir organizasyondu.

Agne Tours’un sahibi Ali Kaya ile DRV Kongresi iptalinin turizme ve ülkemize yansımalarını konuştuk. Kaya özetle şu değerlendirmede bulundu:“DRV seyahat acenteleri Kuşadası’nda genel kurul yapmış olsalardı; İzmir ve Aydın bölgesi tanıtımda öncelikli rol oynayacaktı. Tüm dünyaya “Biz Türkiye’deyiz, her şey yolunda” şeklinde toplu mesaj verilecekti. Türkiye Alman acentelerinin ziyareti ile ön plana çıkacaktı. Alman ve Avrupa basını istemeyerek de olsa bu kongre ile ilgili haberler yapacaktı ve Türk turizmi açısından pozitif yönde bir heyecan ve sinerji yaratılacaktı. Tüm bu gelişmeler ise ekonomiye olağanüstü katkı sağlayacaktı. Ama bunların hiçbiri hayata geçemedi ne yazık ki..” dedi.

Ali Kaya’ya içte ve dışta pek çok sorunla mücadele eden Türkiye’nin kendisini en doğru ve en verimli şekilde ifade edebilmesi için turizm alanında neler yapması gerektiğini sorduk. Duayen turizmci Ali Kaya konu ile ilgili düşüncelerini madde madde şöyle sıraladı:

1-Komiteler kurulmalı. Bütün masraflar Başbakanlık veya Bakanlığımız tanıtım fonu ile karşılanarak Almanya ve diğer Devletlere tanıtım atağı yapmalıdır.
2- Kurulan komitelerin her bölgeden o bölgenin ana dilini bilen kişilerden ve turizmcilerden oluşması gereklidir.
3- Komitelerde en az 20 otelci, 20 acenteci, her bölgenin kalkınma ajansları ve en az 5 bakanlık sorumluları olması gereklidir.
4- Medya programı hazırlanmalıdır. Medya reklamlarında , internet, televizyon ve tatil programı sunan televizyonlar ön plana alınmalıdır.
6- Komitelerde siyasetçiler yer almamalıdır.
7- Danışman veya Danışman adı altında kimsenin bulunmamasına dikkat edilmesi gereklidir.
8- Bu komitelerin bir ay içinde çalışmaya başlaması gereklidir. Kış turizmi, kayak, futbol, golf ve SAĞLIK gibi başlıkları göz önüne almalıyız.

SEYAHAT ACENTALARI ÇÖZÜM BEKLİYOR….
Seyahat acentalarının acil reçetelere ihtiyacı olduğunu belirten Ali Kaya, sektörün beklentilerini ise şöyle sıralıyor:

1- SGK ödemeleri ve Bankalara olan borçların ertelenmesi için ivedi girişimler.
3-Otelcilere verilen ertelemelerin acentelere de uygulanması.
4- 2016-17 turizm Fuarlarında fuar ücretlerinin alınmaması.
5- KDV oranlarının otel- acente aynı seviyeye çekilmesi.
6- Otel-acente arasındaki çalışmalarda yerli acentelere önem verilmesi.

DEVAM EDECEK:
DRV KONGRESİ FIRSATINI NASIL KAÇIRDIK…

 

2016-08-31
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL