Güncel

Üç dilli şehir Siirt, acentelerin tur programına giriyor

Üç dilli şehir Siirt, acentelerin tur programına giriyor

Siirt’i 2017 tur programına aldıklarını açıklayan GeziciYAK Travel Genel Müdürü Sevinç Akdoğan; Turlarımızı Siirt’in doğa, tarih ve kültürüyle harmanlayacağız.Botan’da yamaç paraşütüyle uçmak başlı başına bir deneyim “ dedi.

/NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com
SİİRT TURİZM DOSYASI-BÖLÜM 7

Ölmeden önce yapılması gerekenler listesine mutlaka eklemeniz gerekiyor:Botan Vadisinin muhteşem güzelliğini görmek ve yamaç paraşütüyle üzerinden bir kuş gibi süzülmek…Hemen şimdi Doğa, İnanç ve Kültür şehri Siirt’in altını kalınca çizerek yapacaklarınızı not almalısınız. Botan Vadisi, bambaşka eşsiz bir dünya… Hem doğal ve vahşi bir güzellik, hem de sonsuz huzur sunuyor sizlere … Hem çok kalabalık, hem çok yalnızsınız orada… Huzur ve heyecanı aynı anda yaşayabileceğiniz eşsiz bir vadi Botan…

Turizm stratejisini belirleyen ve projelerle önemli adımlar atan Siirt’in en büyük kozu Botan Vadisi.. 2014 yılında Dicle Kalkınma Ajansı desteği ile Yürüyüş Patikaları, Bisiklet Yolu rotaları çıkarılmış. .. Botan Mağaralarının turizme kazandırılması da yaklaşık 4-5 seneden beri gündemde; sanırım doğru bir proje ile bu alanda da önemli adımlar atılacaktır.


SİİRT’İ 2017 TUR PLANLARIMIZA ALDIK.
Siirt Turizmini Geliştirme başlıklı AB Projesi kapsamında Valilik davetlisi olarak ziyaret ettiğimiz bu güzel kent için harekete geçen ilk seyahat acentesi GeziciYAK Travel oldu. Siirt’e düzenlenecek turlarla ilgili görüşlerini sorduğumuz Akdoğan;“GeziciYAK olarak hep aklımızda olan, ama bir türlü fırsat bulamadığımız eksik kalmış bir-iki rotadan biriydi Siirt. Yaptığımız keşif bu süreci hızlandırdı. Bu eksiğimizi 2017 yılında gidermeyi planlarımıza koyduk. Tur programını Botan Vadisi ve çevre köylerinin doğasını doyasıya yaşayabileceğimiz, doğanın en yeşil ve en sarı olabileceği tarihler için planlıyoruz. Yani İlkbahar ve sonbahar. Bunun yanında bölge için çok önem arz eden TİLLO Güneş hadisesi ve Kültürel-Arkeolojik değerleriyle harmanlayacağız programlarımızı.“ dedi.

BOTAN’DA YAMAÇ PARAŞÜTÜ DENEYİMİ YAŞANMALI….
GeziciYAK Travel Genel Müdürü ve TÜRSAB Kültür Turizmi Komitesi Başkan Yardımcısı Sevinç Akdoğan; Botan Vadisinde yamaç paraşütü ile bu muhteşem manzaraya hakim olmanın keyfini yaşayanlardan..

Botan Vadisinde uçmanın nasıl bir duygu yaşattığını sorduğumda şunları söyledi:“Birçok doğa sporuna aşina biri olarak, her uçuş anı belleğimde hep ayrı bir yer tutmuştur. Uçmak farklı bir deneyim. Botan Vadisinde uçmak ise başlı başına bir deneyim.. Bu sarı-sıcak-turquaz güzellikle gökyüzünden kaynaşmak, huzurun yanında hiç bitmesin diyeceğiniz duygular yaşatıyor insana. Hava muhalefeti nedeniyle uçuşumuz kısa sürdü maalesef . Ama Osman hocamın sözü var. Baharda Botan vadisi boyunca o güzel havada bitmeyen bir uçuş yapacağız.”


GEZİCİYAK GÖZÜYLE SİİRT SIRALAMASI:
Bir seyahat acentesi ve gezgin olarak Siirt’te kendisini en en çok etkileyen özellikleri sordum. İşte Sevinç Akdoğan’ın sıralaması:
1- Botan Vadisinin eşsiz doğası, ki bilimsel olarak da bölge çok değerli birçok endemik türe sahip.
2- Gerek mimarisi, gerek yaşamı ve folkloru ile kendine has geleneksel yapısını korumuş olan çevre köylerin bir kısmı..
3- Tepeler üstündeki her birinin ayrı hikayesi olan Kaleler, halen daha izlerini takip edebileceğiniz tarihi yollar…
4- Bilinen tarihi değiştiren Göbekli tepe ile yarışacak arkeolojik değer Gusir Höyük ve diğerleri.
5- Tarım ve hayvancılığın sağladığı avantajla dikkat çeken zengin bir mutfak ve damak zevki ..
6- Ve henüz bozulmamış, klasikte hep sözü edilen artık nerelerde kaldığından emin olamadığımız ama Siirt’te emin olabileceğiniz Anadolu insanının misafirperverliği ve güler yüzü…


BOTAN VADİSİNDE YAMAÇ PARAŞÜTÜ KONUSUNA DR. TAŞKIN TUNA İLE DEVAM EDECEĞİZ
i

 

2016-10-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL