Güncel

Akademik Turizm Bülteni Aralık sayısı yayında

Akademik Turizm Bülteni Aralık sayısı yayında

Prof.Dr Nazmi Kozak tarafından hazırlanan Akademik Turizm Bülteni Aralık sayısı yayınlandı…

HABERLER
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı
tr1990 yılından bu yana yayımlanan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı (Cilt 27, Sayı 2, Güz 2016) yayımlandı. Derginin yeni sayısında sekiz makaleye ek alarak rekreaslon araştırmaları, Türk turizm tarihinden, Türk turizm eğitimci ve akademisyenleri, turizm projeleri ile konferans notları bölümleri yer alıyor.

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde etkinlikler

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde “Mezunlar Buluşması Etkinlikleri“ kapsamında iki konferansa ek olarak 7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda finale kalan eserlerden oluşan 45 kirakitür sergilendi. Etkinlikler kapsamında Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Asker Kartarı “Sosyal Bilimlerde Yöntem Tartışmaları“ ve Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak ise ““Sözlü Tarih Yöntemi ve Mersin Özelinde Kullanımı“başlıklarında birer konferans verdiler. Öte yandan Mezunların yıllık olağan toplantısı bu yıl Mersin’in Erdemli ilçesinde Wonasis Otel’de gerçekleştirildi. Mezunlar toplantısına 500 dolayında mezun katıldı.

13. Araştırma Yöntemleri Semineri’nde resim kursu düzenleniyor
1-5 Şubat 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek 13. Araştırma Yöntemleri Semineri kapsamında önceki yıllardaki bazı seminerlerde olduğu gibi katılımcıların beraberinde gelen çocuklar ve gençlere yönelik olarak “Resim Kursu” düzenleniyor. Kursa 5 – 15 yaşları arasındaki bireylere açık olduğu bildirildi.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı
logoAnatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı (cilt 27, sayı 4) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin bu sayısında 11 araştırma makalesi, üç araştırma notu, beş konferans notu, altı kitap eleştirisi.. Artı dünya turizmine önemli katkıları bulunan beş farklı ülkeden altı portre çalışması (Robert Glücksmann, Victor Middleton, Douglas C. Frechtling, Hasan Z. Dogan, David Harrison, & Carminda Cavaco). yer alıyor.

Kış Turizminde Son Gelişmeler Paneli
İstanbul Bilgi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği işbirliğinde 9 Aralık günü santralistanbul’da “Kış Turizminde Son Gelişmeler“ paneli düzenlenecek. TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun yöneteceği panele Şahdağ (Azerbaycan) Turizm Merkezi’nden Nasimi Karayev, Kartal Otel (Kartalkaya) Genel Müdürü Veysi İmre, ATC Austrian Tourism Consultants Uzmanı Nezih İşçi ve Bilgi Üniversitesi TOYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Cenk Demiroğlu konuşmacı olarak katılacak.

Anatolia Uluslararası kongrelerinde dünyanın önde gelen akademisyenleri adına ödüller veriliyor
crompton46-11 Haziran 2017 tarihlerinde İspanya’nın Cartagena kentinde düzenlenecek turizm araştırmaları kongrelerinde dünyanın önde gelen akademisyenleri adına ödüller verilmeye devam ediliyor. 9. World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure’de Prof. Dr. John Crompton ve 5th Interdisciplinary Tourism Research Conference’de ise Prof. Dr. Regina Schlüter adına ödül veriliyor.

Bülent Ecevit Üniversitesi Karadeniz Ereğli Turizm Fakültesi doktora yapmış yardımcı doçent adayları arıyor
Bülent Ecevit Üniversitesi Karadeniz Ereğli Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm işletmeciliği, Turist Rehberliği ve Rekreasyon yönetimi Bölümlerine konularında doktora yapmış Yardımcı Doçent adayları arıyor. Adayların yabancı dil, beden eğitimi ve spor yüksekokulu, iktisat veya işletme fakültesi turizm işletmeciliği konularında doktora yapmış olmaları tercih nedeni olacağı bildirilmiştir. İlgilenenler Fakülte Dekan Vekili Prof. Dr. Kemal BUYUKGUZEL ile irtibat kurabilirler.

10. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı kitabı çıktı..
arama-konferansiAnatolia: Turizm Araştırmaları ile Sinop Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nın işbirliğinde düzenlenen 10. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı’nın sonuç raporu kitap olarak yayımlandı.

Jeoturizm Eskişehir Çalıştayı yapıldı
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından 18-20 Kasım 2016 tarihlerinde, Eskişehir’de “Jeoturizm Eskişehir Çalıştayı“ düzenlendi. Çalıştay’da Eskişehir’in jeotermal olanaklarının turizm amaçlı kullanımına yönelik sunumlar ve geziler düzenlendi.

Üçüncü Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu
Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından 20-22 Nisan 2017 tarihlerinde Üçüncü Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu düzenleniyor.

8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması başvuruları
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin işbirliğinde düzenlenen 8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular 31 Aralık 2016 tarihinde sona eriyor. Yarışmanın bu yılki teması “Turizmin Geleceği“ olarak belirlenmiş.

Türk Turizminin Öncü Eğitimci ve Araştırmacıları dizisi devam ediyor..
Editörlüğünü Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Kozak’ın yaptığı “Türk Turizminin Öncü Eğitimci ve Araştırmacıları“ yazısı dizisi Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nde yayımlanmaya devam ediyor. Dizi kapsamında şu ana kadar 28 kişinin portresi yayımlandı. Yazı dizisinin bu sayısında Prof. Dr. Hasan Işın Dener, Dr. Mehmet Özdemir, Şaban Ali Yaşaroğlu ve Prof. Dr. Mithat Zeki Dinçer’in portleri yer alıyor. Yazı dizisinin halen hazırlanmakta olan beş portre ile sona ereceği ve Detay Yayıncılık yayınları araında yayımlanacağı bildirildi.

Yeni yüksekokullar kuruldu..
Yeni bazı yüksekokulların kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre Mustafa kemal Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Sinop Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Yaşar Üniversitesi rektörlüğüne bağlı olarak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kuruldu.

Pamukkale Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetmeliği
Pamukkale Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezinin amaçlarına, faaliyet alanlarına, organlarına ve yönetimine ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)
Açıklama: “Tamamlanan Tez Calişmalari“ ve “Devam Eden Tez Calişmaları“ bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGİZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr“ adresine göndermenizi bekliyoruz.

Sibel OĞUZ
Gastronomi Turizminde Stratejik Gelişme: “Doğu Akdeniz Bölgesi Perspektifi”
Doktora Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Kamil UNUR
Kabul Tarihi: 2016

Sezen Gıran TAŞCIOĞLU
Sürdürülebilir Turizm İçin Stratejilerin Geliştirilmesi: Kuzey Antalya Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Örneği
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Nevin AKPINAR
Ankara: Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2016

Sevil ATALAY
Ziyaretçilerin Edirne İli Gastronomik İmaj Algılarının Değerlendirilmesi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Tülay GÜZEL
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2016
Kaynak: https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/tezSorguSonucYeni.jsp (Erişim Tarihi: 15.11.2016)

GÖREVE / UNVANA ATANMA
Prof. Dr. Metin KOZAK, Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Turizm Fakültesi Dekan Vekilliğine atandı

 

2016-11-23
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL