Güncel

Yaşlı Turizmini keşfeden turizmciler önde koşacaklar

Yaşlı Turizmini keşfeden turizmciler önde koşacaklar

Yaşlılar daha çok seyahat etmek istiyorlar. Geleceğin sektörleri sağlık ve turizm. Dr.M. Beddy Ebnou, Türkiye’de sağlık sektörünün büyük evrim geçirdiğini ancak kültür turizmi tanıtımında büyük bir açık olduğunu vurguladı.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberler.com
Uluslararası 3 Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi
ÖZEL DOSYASI-3

Dünya genelinde yaşlanma hızlanıyor, doğum oranları azalıyor. 2050 yılında dünya nüfusunun 9.7 milyara ulaşacağı, yüzyılın sonunda ise 11.2 milyar olacağı öngörülüyor. 600 milyon olan 60 yaş üzeri dünya nüfusunun yüzyılın ikinci yarısında 2 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. 80 yaş üzeri nüfusun ise 400 milyona ulaşması bekleniyor. Dünyanın yaşlılık tablosu herkesi yakından ilgilendirmesi gerekirken; ortaya çıkacak sorunlara, yeni iş fırsatlarına hazırlıklı olmamız için şimdiden çok çalışmamız gerekiyor.

Türkiye’de bu alanda yıllardır plan ve projeli somut çalışmalar yapan Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm.Dr. Sinan İbiş; Uluslararası 3 Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi ile önemli bir farkındalık yarattı. Artık ülkemizde yaşlı bakımı ve yaşlı turizmi tartışılıyor.Bu sene dördüncüsü düzenlenen Uluslararası 3 Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi; yaşlılık yaşı ve beklentilerinin günümüz şartlarında değiştiğini çok net bir şekilde ortaya koydu. Kongrenin açılış konuşmasında Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Erkan İbiş’in açıklaması da bu yönde idi.
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=31227

YAŞLILARIN BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİ
Yaşlılık Ekonomisi, Yaşlı Bakımı Turizmi, dünyadaki trendler başlıklı sunumlarında; 60 yaş üzerinde olanların artacağına ama küresel nüfusun azalacağına dikkat çeken Dr. Muhamed Beddy Ebnou (IESE Director Brüksel-Dauphne Üniversity Paris) nesiller arası etkilenişimlerle birlikte bu alanda yeni bir fenomen ortaya çıkacağının altını şu sözlerle çizdi:“Daha fazla yaşlanan nüfusla birlikte fakirlik değil, yeni finans kaynakları ortaya çıkacak. 30 yaşındaki bir kişinin gelirleri ile yaşlı kesimin sahip olduğu kapitaller farklıdır.10 yıl önce yapılan bir araştırma sonuçlarına göre yaşlı kişilerin çok fazla umudu yoktu, masrafsızdı. Günümüzde ise beklentiler yükseldi. Yaşlılar gençlerin sahip oldukları isteklere sahip. Bir önceki nesile ait genel bir kimlik taşımak istemiyorlar. Daha fazla faaliyet ve anlam ifade eden işlerle uğraşmak değil, kendilerini daha iyi ifade edecekleri işleri yapmak istiyorlar. Birçok ülkede yaşlı insanlar 100-120 yaşına kadar yaşamak istediklerini söylüyor.”dedi.

KÜLTÜR TURİZMİNDE TANITIM BOŞLUĞU VAR…
Yaşlıların hayattan beklentilerindeki değişim ile ilgili ortaya çıkan gelişmelerin sağlık ve turizm sektörü açısından büyük fırsatlar doğurduğuna dikkat çeken Dr Ebnou; Türkiye’de sağlık sektörünün büyük evrim geçirdiğini ancak kültür turizminde büyük bir açık olduğunu vurguladı. Yurtdışındaki insanların kendilerine Tarsus, İznik, Milet’i sorduklarını belirten Dr. Ebnou; “Ülkenizin zengin potansiyeline ait tarihi bilgilerin aktarımına ve tanıtıma ihtiyaç var. Avrupa doğuya bakarak batıyı keşfetmeye çalışıyor. Türkiye tarihi ile yaşlı denilebilecek bir ülke. Artık sadece fotoğraf çeken yüzeysel turist yerini keşfetmeye meraklı, yerel insanlarla anı oluşturmak isteyen turist profiline bırakıyor.” dedi. Aktif yaşlanma isteğinin yükseldiği bu süreçte; Türkiye’de gelecek vaad eden iki sektörün sağlık ve turizm olduğunu belirten Dr.M.Beddy Ebnou;”ülkenizde sağlık sektörü büyük evrim geçiriyor. Ancak sağlık ve kültür turizminde boşluklar var. Türkiye tanıtım eksikliği üzerinde çalışmalı” şeklinde konuştu.

KONGREDE NEDEN TURİZMCİ YOKTU…
Dr. Ebnou’nun sözleri, turizmcilerin içinde bulundukları kısır döngüden sıyrılması, yeni arayışlara girmesi gerektiğini ortaya koydu bir kez daha. Yaşlıların yaratacağı zengin turizm hareketlerinin katma değerlerini ne kadar çabuk kavrayıp hayata geçirebilirlerse o kısır döngüden o kadar çabuk kurtulacaklar. Yaşlılar artık seyahat etmek, tiyatroya sinemaya gitmek, çeşitli etkinliklere katılmak istediklerini açıklıyorlar. TÜRSAB’a çağrıda bulunuyorlar; “bizlere daha ucuz seyahat etme fırsatı tanıyın” diye. Ancak turizm örgütleri başta olmak üzere henüz bu gerçeğin, dünyadaki değişimin farkında değiller, bu çağrıları duymuyorlar.

ALİ KAYA: DAVET VE BİLGİLENDİRMELERİMİZ KARŞILIKSIZ KALDI
Sağlık turizminin önde gelen temsilcisi Agne Tour’un sahibi Ali Kaya;”TÜRSAB, TÜROFED başta olmak üzere defalarca gönderilen tüm yazılı ve sözlü üst düzey davet ve bilgilendirmeler karşılıksız kaldı, kongreye katılmamaları çok üzücü. Oysa seyahat acentaları ve otelciler bu kongrenin baş aktörleridir. Ancak Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, Üniversite, stk, kurum ve kuruluşların desteklediği bu kongreye neden sırtlarını döndüklerini anlamak mümkün değil” dedi.

2020 YILINDA SAĞLIK SEKTÖRÜ ÖNE GEÇECEK
Yaşlı bakım sektörünü küresel trendler, yatırımcılar açısından değerlendiren PWC Healthcarepharma yetkilisi Monder Kassen ise ”Dünya genelinde azalan doğum oranı ve ileri yaşlara tırmanan bir yaşlanma söz konusu. 2020 yılında sağlık sektörü öne geçecek. Birçok şirket sağlık piyasasına girecek ve yeniden şekil alacaklar. Yaşlılar için turizm geliştirilmeye değer bir girişimdir.. Yaşlı bakımı ve yaşlı turizmi konusunda Türkiye’de büyük bir potansiyel var ve önemli bir pazar.”dedi.

TEKNOLOJİK ŞİRKETLER BU ALANDA ATILIM İÇİNDELER
Yaşlı bakımı konusunda Almanya ile ilgili bilgiler aktaran Kassen;”Almanya’da 2.7 milyon kişi yaşlı bakım hizmeti alıyor. 20 yılda bu 4 milyona ulaşacak ve sağlık hizmetlerinde 2030 da 800 bin kişlik açık olacak. Bakım hizmetlerini iyileştirme konusunda neler yapılması ve bu açığın nasıl kapatılacağının konuşulması lazım. Almanya’nın iyi eğitimli personele ihtiyacı var. Yeni iş modelleri yaratabilmek ve yaşlı bakımı için başka ülkelerden gelenlerin sorunlarına da çözüm gerekiyor. Teknolojik şirketler bu alanda büyük atılım yaşıyorlar. Boş olan işgücü doldurulurken, teknolojik şirketler bu boşlukluları iyi takip ediyorlar.” İfadelerine yer verdi.

YAŞLI BAKIMI İÇİN YENİ MODELLER GEREKİYOR..
Yaşlıların evde bakım isteği 4 kongrede ulusal ve uluslararası konuşmacılarda daima ön plandaydı. En iyi uygulamanın kişiselleştirilmiş bakım olduğunu belirten Kassen;“Yaşlı bakım evlerinde yeme konaklamayı karşılamak kaliteli bir yaşam anlamına gelmiyor. Yoğun bakımda iyi bir noktaya gelmek için evde bakım modeli daha doğru. Yaşlı bakım fiziksel ve duygusal ihtiyaçların birlikte karşılanmasıdır. Yaşlı bakımı için en iyi uygulama örneği hangisidir sorusu tüm dünyada yanıt arıyor. Almanya’da temel olarak kamu yaşlı bakım evleri yok, Hollanda da ise tam tersi. Yaşlı bakımında her ülkede ciddi sorunlar var. Yeni modeller ortaya çıkması gerekiyor. Bu anlamda teknoloji en önemli cevaplardan biri olacak. Aynı zamanda eğitimli ve yardımcı personel, akıllı evler, robot ve sensörlerden bahsediyoruz. Kişiselleştirilmiş bakımı sağlayacak faktörlerden biridir bunlar. Sanayiler arasında bu konunun ele alınması, yeni bir anlayış oluşturulması, insan kaynakları açısından bir strateji belirlenmesi ve izlenmesi için teşvik edilmesi gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

Kassen’e göre yaşlı bakımı yatırımında başarı faktörleri şöyle:“Şeffaflık, hükümetlerin reform maratonu içinde olması gerekiyor. Oyuncuların tamamının katılması, çeşitlendirme ve inovasyon önemli.”

Kassen’in formülüne göre Türkiye’nin genel tablosuna baktığımızda; kat edilecek yollar ve neler yapılması gerektiği çok net görünüyor.
DEVAM EDECEK…

 

2016-11-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL