Güncel

Turizmci ezberi değişmedi: Komşunu al gel..!

Turizmci ezberi değişmedi: Komşunu al  gel..!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve turizm sektörü temsilcilerinin buluşmasından yeni bir söylem ya da yaratıcı bir proje çıkmadı. Komşunu al gel kampanyasının turizm sektörünün aynası olduğunu belirten Nilgün Atar zirveyi değerlendiriyor.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde turizmcilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Komşunu Al Gel” ve “Düğün Vatanda Olur” kampanyası başlattıklarını açıkladı. Komşuluk Türk toplumunu en güzel ve en doğru ifade eden kavramlardan biri. Buna diyeceğimiz yok ancak 10 sene önce TÜRSAB Başkanı Ulusoy tarafından gündeme getirilen “komşunu al da gel” sloganı bu sene yeni bir kampanya gibi kamuoyuna tanıtıldı. 2006 yılında TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy şu açıklamada bulunmuştu:“Almanya ve Avrupa da yaşayan vatandaşlarımızın hem Türkiye ye tatile gelmelerini hem de yanlarında Avrupalı bir komşu, arkadaşını getirmelerini bekliyoruz.’’ Bu açıklamalar basında geniş yer alırken, krizler döneminde de komşu çağrısı zaman zaman tekrarlandı.

Aradan 10 yıl geçti. 2016 yılında Frankfurt’ta basın mensupları ve Alman acentalarla bir araya gelen Türsab Başkanı Ulusoy ve Bakan Nabi Avcı; Almanya ve Avrupa da yaşayan Türk vatandaşlarına tatillerini Türkiye de geçirmeleri yönünde çağrıda bulunarak,“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız tatillerini Türkiye de geçirsin, komşuları ve iş arkadaşlarını da yanlarında getirip ülkemizde misafir etsin’’ açıklamasıyla Komşu kampanyasına start verdi.

Geldik 2017 yılına. Turizmin karar vericileri Bakan Avcı’ya komşu fikrini sundular, Bakan Avcı’da Cumhurbaşkanı’na. Cumhurbaşkanı destek verdi ve Komşunu al gel kampanyasının tanıtımı yaptı. Eğer Turizm örgütlerinden, sektörün önde gelenlerinden yeni bir tanıtım projesi ya da yaratıcı bir fikir çıksaydı, Cumhurbaşkanı onu açıklayacaktı. Ama olmadı. Turizmciler de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediklerini tasdiklemek ve desteklemekten başka bir şey yapamadılar. Zira fikir sektörden çıkmıştı. Turizm örgütleri uzun yıllardır ülke turizmi için yeni bir fikir, stratejik yol haritası ve sürdürülebilir projeler ortaya koyamıyorlar. Sorun burada.

ÖZAL’DAN SONRA İKİNCİ ÖNEMLİ TURİZM ZİRVESİ
Ülkemizde turizmin gelişiminde büyük emek ve katkıları olan rahmetli Turgut Özal döneminde 2634 sayılı Turizmi Teşvik kanunun çıkmasından sonra Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen ikinci önemli turizm zirvesi bu buluşma. Üstelik 2016 gibi içte ve dışta olağanüstü sorunlarla dolu, turist sayısı ve turizm gelirlerinde büyük kayıpların söz konusu olduğu bir dönemde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın turizme yönelik görüşlerini ilk kez uzun uzun açıklaması açısından önemli.

Özal himayesinde düzenlenen ilk zirveyi turizmciler çok akıllı kullandılar. Ancak 40 yıl sonra ikinci kez Cumhurbaşkanlığı himayesinde ağırlanan turizmciler aynı bilinç ve istekle yeni fikirler üretemediler, projeler sunamadılar, hükümete yol gösteremediler. Tüm kriz deneyimlerine ve ülkemizi bugünlere getiren üstün başarılarına rağmen…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıda yaptığı açıklamalar aslında sektöre umut verirken zorlu dönemde büyük moral kaynağı oldu. Ulusal bir turizm hareketi ve birlik beraberlik gücü yaratılmaya çalışıldı, Takdire değer. 2016 yılında “Türk kökenli tur operatörlerini görmek istiyoruz” diyerek tur operatörlerine yeşil ışık yakan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “dünyada turizm operatörleri insafı aştı, turizmde güçlenmek isteyen ülkeler kendi operatörlerini üretmelidir.” sözleriyle sektöre önemli bir mesaj vermişti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan toplantıda bu konuyu hatırlayan, projelendiren ve dile getiren oldu mu bilemiyoruz.

TÜRK TUR OPERATÖRLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklaması önemli bir turizmcimizin yıllar önceki görüşlerini hatırlattı. 2007 yılında Corendon Genel Müdürü Yıldıray Karaer ile gerçekleştirdiğim röportajda Türk tur operatörleri ile ilgili bir soru sormuştum. İşte 2007’de sorduğum soru ve yanıtı:
röportajın tamamı için tıklayınız:
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=3458

Türk tur operatörleri, yurtdışında tek çatı altında toplanarak güç birliği yapabilir mi¿. Avrupa’da pazarı kontrol altına alacak bir ağ sistemi kurulamaz mı¿
“Çok güzel bir düşünce ama benim şahsi fikrim böyle bir güç birliğinin gerçekleşmesi çok zor. Bunu söylemek üzüntü veriyor ancak pazarda edindiğimiz tecrübelerden dolayı böyle bir şeyin yapılabilmesi mümkün değildir. Konuyla ilgili bir hoş bir fıkra anlatayım size: İki Karadenizli, Temel ve İdris idama mahkum olmuşlar. Temel’e son arzusunu sormuşlar. Annemi görmek istiyorum¿ demiş. Aynı soruyu İdris’e sorduklarında şu cevabı vermiş: “ benim son arzum Temel annesini görmesin”. Bizim düşünce yapımız bu, Temel annesini görmesin. Çeşitli defalar acentalar birliği, Türk Tur Operatörleri Birliği.. vs gibi çalışmalar yapıldı. Hatta Büyükelçilikler nezdinde gerçekleştirilmek istendi fakat hiçbir zaman başarılı olamadı. Kapıdan çıkıldığında herkes kendi yoluna gitti. O yüzden bu tür söylemleri ciddiye almıyorum ve toplantılara katılmıyorum. Zaman kaybından başka bir şey değil.”

Yıl 2017.. sorarım sizlere turizm cephesinde değişen bir şeyler var mı¿.. Sektör temsilcileri kendi yanıtlasın bu soruyu.

TURİZM ÖRGÜTLERİNİN CİDDİ ÇALIŞMALARINA İHTİYACIMIZ VAR
Turizm sektöründen bir profesyonelin bu dönemde Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığı görevine getirilmesi de önerildi toplantı kapsamında yapılan açıklamada. Ancak Ülkemizin turizmci danışmana değil, turizm geleceğini değiştirecek yeni politikalar üretecek, projeleriyle yarışacak turizm örgütlerinin ciddi çalışmalarına ihtiyacı var diye düşünüyorum. Bu etiketleri unutunuz.

Turizm örgütlerinin Bakanlıklara ve devlet politikalarına yön vermesi gerekirken sadece şikayet eden ve sürekli taleplerde bulunan, kendini yenileyemeyen bir sektör yapısı ile karşı karşıyayız. Turizm örgütleri turizm geleceğimize yeni vizyon yaratabiliyor mu¿ Kriz ortamlarında yol gösterici bir duruş sergileyebiliyor mu¿. Ülke turizminin gelişimi için doğal tarihi, kültürel değerlerimizi turizm ekonomisine kazandırmak için kaç proje ürettiler ve girişimlerde bulunuldu¿

Bu toplantıya bilinenlerin dışında hangi turizm STK’ları davet edildi¿. Turizm alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının turizm stratejisi planlamalarına dahil edilerek turizm verimliliğin artırılması sağlanmalıdır. İş yapıyormuş gibi görünen aslında hiçbir işe yaramayan verimsiz STK’lar sistemden ayıklanmalıdır.

YOK SAYILAN TURİZM BASINI…..
Bir diğer önemli soru ise şu:, Turizm basını olarak bu önemli zirveye bizler neden davet edilmedik¿. . Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı’ya soruyorum: Bakanlığın basın listesinde kayıtlı olan Turizm yazarları ve gazetecilerini neden yok sayıyorsunuz¿ Ya da belli kişileri davet ediyorsanız, neden ayrımcılık yapıyorsunuz¿

Başka bir önemli konu yabancı ülkelerdeki turizm müşavirleri, büyükelçilikler, baş konsolosluklarımızın turizm örgütleri ile işbirliklerinin canlandırılması, ortak projeler geliştirmesi gerekiyor. Ankara’da düzenlenen geniş katılımlı büyükelçiler toplantısına da turizm basını ve turizm stk’ları davet edilmediği için hayata geçirilmesi gereken tüm fikirler de sonuçsuz kaldı.

Yurtiçi ve yurtdışı turizm fuarlarına yeni bir anlayışla katılım getirilmesi gerekiyor. Fuar firmaları kendilerini yenilemeli ve geliştirmeli. Katıımcılar ise Fuarların sadece basılı materyal, yiyecek içecek dağtılacak yerler olmadığını anlamalı. Projelerle gitmeliyiz, dijital medyayı çok iyi kullanmalı, lobi ve diploması faaliyetlerine ağırlık vermeliyiz. Fuarlardan yeni fikirler, yeni fırsatlar, projeler çıkmalı.

Turizm bu ülkenin aydınlık geleceğidir. Turizmde doğru yolu bulmayı, yanlışlarımızı düzeltmeyi, daha sıkı işbirliği ortamı yaratmayı, çevreyi korumayı, turizmi çeşitlendirmeyi öğrenmemiz, sağlık turizmi, yaşlı ve engelli turizmi, spor ve sporcu sağlığı turizmi, heliski turizmi, termal turizmi ve köy turizmine ağırlık vermemiz gerekiyor. Safları sıklaştıralım, el ele tutunalım. Bir yarışa hazırlanır gibi hızla ileri atılmalıyız. Çok zaman kaybettik. Çok ağır bedeller ödedik ve halen ödüyoruz. Ama hep birlikte ve uyumla hareket edersek başarabiliriz.

 

2017-02-03
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL