Güncel

Otelciler Günlük Kiralık Evlere karşı savaşıyor

Otelciler Günlük Kiralık Evlere karşı savaşıyor

Uzun süre Kayıt dışı Günlük kiralık evlere seyirci kalan Otelciler artık harekete geçti. TÜROB YK Üyesi Levent Erdoğan; İstanbul Anadolu Yakası’nda 45 müstakil bina, 1.732 daire günübirlik çalışıyor“ açıklamasında bulundu.

turizmhaberleri.com-haber merkezi/ EDİTÖRDEN

Yaklaşık 10 yıl önce daha ilk yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde yazdık; günlük kiralık evler kontrol altına alınmazsa sektörün başına ne büyük dert olacağını o koltuklarda oturanlara tek tek anlattık. Toplantılarda gündeme getirdik. Kimse ciddiye almadı. 10 yıl sonrasını göremediler, kayıt dışı günlük kiralık sonunda otellere rakip oldu. İnternette milyonlarca daire ve ev çeşitli kanallarla pazarlanıyor. Müşterisi de bol…Hatta otellere gelen turistler, birkaç gün sonra günlük kiralık evlere yerleşiyorlar. Bu açıklamaları otelcilerle yaptığımız röportajlarda çok yazdık.

YABANCILARIN VİLLADA GİZLİ TURİZMİ UNUTULMASIN..
Bir de turizmhaberleri.com’un 2007 yılında gündeme taşıdığı yabancıların sahil şeridinde satın aldıkları villa ve evleri internet üzerinden pazarlayarak yaptıkları Gizli turizm var. Günlük kiralık evlerin üzerine giderken yabancıların kayıt dışı gizli turizmine de el atmak gerekiyor. Bu konu da turizmciler tarafından artık yüksek sesle dile getirilmelidir.
tıklayınız: www.turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp¿ID=2446

OTELCİLER ARTIK HAREKETE GEÇTİ…
Ve günlük kiralık evler sonunda geldi otellerin kapısına dayandı. Otelciler de son senelerde günlük kiralıklar için seslerini yükseltmeye başladılar. Artık Raporlar hazırlanıyor, araştırma ve raporlar ilgili bakanlıklara sunuluyor, farkındalık yaratan basın açıklamaları yapılıyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) kayıt dışı günlük kiralık evlerin üzerine gidiyor. Tüm bu çabalar sonuçlarını vermeye başladı. Ancak yetmez, aynı performansı TUROFED ve diğer ilgili STK’lardan da bekliyoruz.
tıklayın: www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp¿ID=2858

KAYITDIŞI GÜNLÜK KİRALIK EVLER ANADOLU YAKASI’NI SARDI…
TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erdoğan’ın; “ kaçak günübirlik evler İstanbul Anadolu Yakası’nı sardı. Anadolu Yakası’nda 45 müstakil bina, 1.732 daire günübirlik çalışıyor“ açıklaması sektörün bu çabalarını çok güzel yansıtıyor.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) araştırmasına göre;“İstanbul Anadolu Yakası’nda da İstanbul’un diğer bölgeleri gibi konaklama sektöründe aşırı arz riski oluşurken, bölgedeki kayıt dışı ve kontrolsüz günübirlik kiralık evler sektör için tehdit oluşturmaya devam ediyor. Hem güvenlik hem de mali açıdan devlete büyük zararı bulunan bu tip evler, hükümetin hayata geçirdiği yeni uygulamalar ile kontrol altına alınmaya başladı. Ancak yine de bu bölgede günübirlik kiralık evler geniş bir faaliyet alanı buluyor.“

İstanbul Anadolu Yakası’nı kapsayan araştırmada, bu bölgede 45 adet müstakil bina ‘günübirlik kiralık’ adı altında otelcilik faaliyeti yapıyor. Bu 45 binada toplam yatak kapasitesi 1.800 adet düzeyinde bulunuyor. TÜROB’un araştırmasına göre, Anadolu Yakası’nda bu 45 müstakil binanın haricinde 1.732 adet de ‘günü birlik kiralık daire’ yer alıyor.

KAYITDIŞI VE HAKSIZ REKABET…
TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erdoğan, bu tip evlerin tamamen kayıtdışı çalıştığına işaret ederek, uyguladıkları fiyatlar ile tamamen kayıt içindeki otellerle haksız rekabete neden olduklarını dile getiriyor.. İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan toplam kayıtlı konaklama tesis sayısının 190, toplam yatak kapasitesinin ise 22 bin 220 civarında olduğunu hatırlatan Erdoğan, Anadolu Yakası’ndaki otellerin müşteri kitlesinin Avrupa Yakası’nın aksine ağırlıklı olarak yerli olduğuna dikkat çekti.

GÜVENLİK RİSKİ VAR….
Bu kayıt dışı ekonominin Güvenlik için de büyük risk oluşturduğuna dikkat çeken Erdoğan şunları söyledi:
“TÜROB olarak defalarca dile getirdiğimiz üzere bu tür yerler terör örgütleri ve kanun dışı kişilerin kullanımınına son derece müsait. 18 yaş altı gençlerin kanun gereği otellerde tek başına konaklaması mümkün olmadığından dolayı bu tür yerlere yöneldiğini de üzülerek gözlemlemekteyiz. Hem devletin hem de sektörün maddi ve manevi büyük zararına yol açan günlük evler sorununun çözüme kavuşturulması yönünde kamu nezdinde girişimlerde bulunduk ve bulunmaya da devam ediyoruz.

BÜYÜK VERGİ KAYBINA NEDEN OLUYORLAR..
En son geçen Kasım ayında günlük kiralık ev kiralayanların kimlik bildirimi yapması zorunlu hale getirilmiş olmasına rağmen ruhsatlı olmadıklarından ve konut özelliği taşıdıklarından dolayı denetimi neredeyse imkansız. Kanuna aykırı hareket etmeleri halinde ruhsat iptali ile ilgili maddenin işletilebilmesi mümkün değil, çünkü zaten ruhsatları yok. İstanbul’a gelen turist ve otellerde yapılan konaklama sayıları karşılaştırıldığında, kayıt dışı konaklamadaki artışın devam ettiği aşikar. Son yıllarda sayısı 20 bini aşan kayıt dışı günlük kiralık evler, sektörümüz açısından bir çok riski beraberinde getirdiği gibi önemli miktarda vergi kaybına da neden oluyor.” ifadelerine yer verdi.

RAKAMLARLA ANADOLU YAKASI’NDA KONAKLAMA SEKTÖRÜ

• İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan toplam konaklama tesis sayısı 190, toplam yatak kapasitesi 22.220 adet düzeyinde bulunuyor. Bu otellerin dağılımına bakıldığında; Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli tesis sayısı 48 olup toplam yatak kapasitesi 13.630.
• Bu tesislerin, 19 adedi 5 yıldızlı (yatak kapasitesi 9.000)
• 14 adedi 4 yıldızlı (yatak kapasitesi 3.000)
• 12 adedi 3 yıldızlı (yatak kapasitesi 1.490)
• 2 adedi 2 yıldızlı (yatak kapasitesi 110)
• 1 adedi özel belgeli (yatak kapasitesi 30)
• Belediye belgeli tesis sayısı 97 (yatak kapasitesi 6.290)
• Hostel sayısı 8 (yatak kapasitesi 500)
• Bunların haricinde İstanbul Anadolu yakasında 45 adet müstakil bina günübirlik kiralık adı altında işletiliyor. Bunların toplam yatak kapasitesi 1.800.
• 45 adet müstakil binanın haricinde 1.732 adet günübirlik kiralık daire ilanları da Anadolu Yakası’nda gözlemleniyor.

 

2017-02-23
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL